Petekli Köyü Demirözü Bayburt

'Bayburt Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Petekli Köyü Demirözü Bayburt konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  petekli köyü bilgileri - petekli köyü resimleri - petekli köyü tanıtım  Petekli, Bayburt ilinin Demirözü ilçesine bağlı bir köydür.

  Köyün bilinen 300 yıllık bir tarihi vardır. Köyün ilk sakinleri Kurtcul ailesidir. Kurtcul ailesinin Fettahoğulları ailesinin bir kolu olduğu bilinmektedir. Aynı zamanda 1915 tehcirine kadar yoğun bir Ermeni nüfusunun olduğu bilinmektedir. Kilise deresi denen bölgede bir kilisenin olduğu belirtilmektedir. Köy ormanlık bir alanda kurulmuştur. Kurtcul, Satılmış, Kaya, Akyıl, Bayram, Alkan ve Trabzon yöresinden göç eden Çolakoğlu aileleri vardır. Köyün eski adı Çorazma' dır. Büyükşehirlere ve yurtdışına büyük bir göç almıştır. Köy için İstanbul' da bir dernek kurulmuştur. Bu dernek köy için bazı imar faaliyetleri gerçekleştirmiştir. Nüfusu zaman içinde azalmaktadır.


  Kültür

  Köyün tel helvası, katmer, yaban çorba, lor dolması, kendime pilavı, hıngel, mermer kebabı, kartol yahnisi, kelem dolması gibi yöresel yemekleri vardır. Köy derneğinin düzenlemiş olduğu şenlikler vardır.
  Coğrafya

  Bayburt iline 52 km, Demirözü ilçesine 24 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Karadeniz iklimi yanında geçiş bölgesi olması sebebiyle kaarasal iklimde görülmektedir.Kışın oldukça Kar yağar.Yazları ise genelde serin geçer
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 187
  1997 197
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi yoktur ancak kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş