Periodontal (Diş Eti) Apseler

'Ağız ve Diş Sağlığı' forumunda KaRDeLeN tarafından 16 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Periodontal (Diş Eti) Apseler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Periodontal (Diş Eti) Apseler


  Periodontal bir apse, periodontal cepte hızlı büyüyen bakteriler sonucu oluşur. Periodontal bir cep, periodontal hastalık varken diş etlerinin enfekte olup dişlerin yüzeyinden çekilmeleri sonucu oluşur. Bu, sulkusu – dişlerle diş etleri arasındaki boşluk – üç milimetreden fazla derinleştirir. Derinleşmiş sulkusa cep denir.
  Apse, cebin plak bakterilerinin, tartar ve/ya yemek parçacıklarının, içinde hapis kalmalarına imkan verecek kadar derinleşmesi ile oluşur ve vücudun bağışıklık sistemi enfeksiyonla yeterince savaşamaz. Bu kontrolsüz, hızlı bakteri, bakteriyel ürünler ve enfekte diş eti dokusu büyümesi diş etlerinde büyük şişmeler gelişmesine neden olur. Bunların sonucu olarak dişi saran destekleyici bağ dokusu ve kemikte hızlı, ağrı veren bozulma oluşur.
  Periodontal apseler, periodontal sulkusun cep oluşturacak kadar derinleştiği diş etlerinin yanlarında herhangi bir yerde oluşabilir. Enfeksiyon sonucu meydana gelen kemik kaybının olduğu ileri periodontal hastalık durumlarında sık görülür çünkü beş milimetre ve daha fazla derinliği olan cep, apse oluşumu için ideal bir ortamdır. Apseler çok ağrılı olabilir; bunlar aniden görülen yumuşak lezyonlardır. Küçücük apseler bile çok büyük ağrılara neden olabilir. Apseler 40 yaş ve üzeri kişilerde daha sık görülse de bazen çocuklarda da olur.
  Periodontal apseler dokunulduğunda düzdür ve çapları iki ile on santimetre arasındadır. Bazı durumlarda bağışıklık sistem bozukluğu ya da eksikliği veya kontrolsüz diyabetlerde oluşur.
  * Tedavinin ana amacı enfeksiyonu temizlemektir; buna genellikle cep astarını dikkatlice kazıyarak ulaşılır.
  * Daha sonra kök yüzeyine yapışmış plak ve tartar ölçekleme ve kök yüzey temizliği ile temizleriz ve bu da muhtemelen enfeksiyonun tekrarlanmasını engeller.
  * Enfeksiyonu yok etmek için antibiyotikler yardımcı olabilir.
  * Apsenin neden olduğu rahatsızlığı gidermek için genellikle ağrı kesici ilaçlar öneririz.
  * Apse bir kez iyileştiğinde size doku üretimi tedavisi ve/ya kemik cerrahisi önerilebilir; bu nihai tedavi olmazsa apselerin ileride yeniden olmasını davet ediyorsunuz demektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Periodontal (Diş Eti) Forum Tarih
Stres periodontal hastalığı tetikliyor Ağız ve Diş Sağlığı 7 Mart 2010
Artmış Kanser Riskiyle İlişkili Periodontal Hastalıklar Genel Sağlık 27 Şubat 2010
Diş Apsesi Nedir Tedavisi Nasıldır (Diş İltihabı) Ağız ve Diş Sağlığı 13 Aralık 2011
Ekzogami (dışarıdan evlilik) ne demek - Ekzogami nedir FrmArtuklu TatLı SöZLük 13 Mart 2011
BlocSpin 360 (Disney Mobile) 240x320 Java Java Oyunları 7 Ekim 2009

Bu Sayfayı Paylaş