Pembecik Köyü Merkez Çorum

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 2 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pembecik Köyü Merkez Çorum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Çorum ili köyleri - Pembecik Köyü merkez - Pembecik Köyü hakkında bilgiler - Pembecik Köyü resimleri  İlçe: MERKEZ - İl: ÇORUM

  Pembecik, Çorum ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Köyü, Orta Asya'dan göç eden göçmenler tarafından yerleşim birimi olarak kurulmuş olup o zamandan günüze kadar gelmiştir. Önceki ismi Pamucak tır. Hala da halk arasında Pamucak olarak bilinir. pamucak isimini ise köye gelin olarak gelen ve yardım severliğiden söz ettirip hiç çocukları ve torunları olmayan kendini çocuklara adayan ve çocuklar tarafından pamuk Nine olarak bilinen nineden almıştır.


  Köyde ninelerden dedelerden kalma örf ve adetler yaşanmaktadır. Ama her şeyden önce köyde saygı baş kültür olarak değerlendirilir. Misafirperver olması ve gelen misafirleri ağırlamak için köyde köy odaları yani şimdiki misafir odaları bulunmaktadır. Yemeklere gelince burada çok yemekler yaptıkları bir gerçek. Tandır çörekleri, tahrana çorbası, bulgur pilavı, salataları ve köyde meşhur olan keşkek başlıca yemeklerdir. Düğünlerinde ise verilen yemekleri Çorum Beşlisi diye adlandırırlar bu da: düğünçorbası, salata, pilav, yahni ve keşkektir.


  Dağ etekleri altında dere köyü olarak yerini alır. Çorum ilinin merkezine 32 km uzaklıktadır. Çorum'un Alaca ilçesi yolu üzerinde yol üzerinden köyün içine giriş 1,5 km dir.


  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.


  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.En çok Ekimi yapılan ürünler : Buğday Nohut Arpa Mercimek


  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Köyünüze Ait Resim Ve Bilgileri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

 2. Köyümüzün sayfasını açalım.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pembecik Köyü Merkez Forum Tarih
Pembecik Köyü Aydıncık Mersin Mersin Tanıtımı 5 Nisan 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş