Pelitli Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pelitli Köyü Hakkında Bilgi Pasinler Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pelitli Köyü Pasinler resimleri - Pelitli Köyü Pasinler hakkinda bilgiler  Pelitli, Erzurum ilinin Pasinler ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün tarihi tam olarak bilinmemekle birlikte çok eski bir yerleşim yeri olduğu çevredeki arkeolojik kalıntılardan anlaşılmaktadır. Köyün eski adı Malikom yeni adı çevresinde yetişen pelit ağaçlarına istinaden verilmiştir.

  Kültür

  Köyün mantı,su böreği,yaprak dolması,kartol şilesi,gaz lokması,kabak aşı,pancar kavurması,kuymak.Tandır Ketesi,Pağaç gibi köyümüze özgü yemek çeşitlerimiz vardır.Köyümüz okumuş kültürlü insanlarının çokluğu ile ünlüdür.

  Coğrafya

  Erzurum iline 61 km, Pasinler ilçesine 24 km uzaklıktadır.Tam bir doğa harikası olan köy Kargapazarı Dağlarının derin vadilerinde üç yanı ormanlarla kaplıdır.Ağaç çeşitliliği: çam,kayın,yaban kavağı,pelit(meşe),yaban armudu,yaban elması,alıç(gıtgat)ve bilimum ağaç çeşşitleridir.İki yanında iki dere kargapazarının koynunda süzülerek akıp gelmekte çam ormanlarının eteklerinde birleşip pasinlere doğru süzülüp gitmektedir.Karagüney,Bekiruçan,söğürtlü gözeler,sarıtaş,sarıçayır,karaçayır,yaylalar,değir mendere,arkın boynu,yolunboynu belirli mevkilerdendir.Doğusunda;Rabat,Güneydoğusunda;kota ndüzü,Kuzeyinde;karakale,Batısında;kurnuç köyleri mevcuttur.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 73
  1997 77

  Köyde ekonomik nedenlerden dolayılı sürekli göç vermekte.ülkemizin çeşitli illerine gerek kamu görevlisi gerek özel sektör gerekse serbest çalışanlar olmak üzere yayılmış durumdadırlar.VAN dan başlamak üzere Rize,Ankara,İstanbul,Bursa,İzmir,Konya,Erzurum gibi illere hatırı sayılır göç vemiştir.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi [[tarım],hayvancılık ve Arıcılığa dayanmaktadır.Köyde ekolojik tarımla patates,fasulye,salatalık,kabak yetiştirilmektedir.Hayvasal ürünler kargapazarında zengin bitki çeşitliliği ile beslenen hayvanlardan elde edilen tereyağı ve civil peynir çevrede çok rağbet görmektedir.Ayrıca zengin çiçek çeşitlerinden ve kara kovanlarda elde edilen bal sadre-şifadır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin Köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köyümüzün muhtarı Mustafa KOTAN olup genç,çalışkan özveri ile köyümüze hizmet etmeye çalışan değerli bir şahsiyettir.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları: 1-2004 -Mustafa KOTAN 2-1999 -İlhami KOTAN 3-1994 -İlhami KOTAN 4-1989 - İlhami KOTAN 5-1984 -İlhami KOTAN 6-1979-Fehmi KOTAN 7-1974-Kemal ÖZDURAK 8-1969-Şerafettin EKİNCİ

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır, ancak Öğrenci yetersiz olduğundan kullanılamamaktadır. Köyün içme suyu şebekesive kanalizasyonu şebekesi vardır. Pttşubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağıve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit Telefon vardır.Köyün ilçe ile bağlantısını sağlayan yol 1979 yılında Kotandüzü üzerinden yapılmış olup engebeli ve elverişsiz olduğundan,2005 yılında Büyükdere köyünden geçmek suretiyle dereyatağından yapılarak pasinlerle arası kısalmış ayrıca çokta elverişli yol olmuştur.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pelitli Köyü Hakkında Forum Tarih
Pelitli Köyü Hakkında Bilgi Gebze Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Pelitli Köyü Hakkında Bilgi Niksar Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Midyat Pelitli (Berbûnes) Köyü - Midyat Pelitli Köyü Hakkında Bilgi Mardin Tanıtımı 28 Kasım 2009
Pelitli Köyü İlköğretim Okulu Bilgileri Gebze Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 30 Aralık 2011
Pelitli Köyü Merkez Ordu Ordu Tanıtımı 16 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş