Pelitbüküsekicek Köyü Alaçam

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 6 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pelitbüküsekicek Köyü Alaçam konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Alaçam Pelitbüküsekicek köyü - Pelitbüküsekicek köyü hakkında -Pelitbüküsekicek köyü resimleri - Pelitbüküsekicek köyü tanıtım

  Pelitbüküsekicek, Samsun ilinin Alaçam ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi :

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında kesin bir bilgi olmamakla birlikte pelit ağaçalrını çok olması ve bu ağaçların küçük bodur (bük)olması nedeniyle bu isim verildiği bilinmektedir.

  Kültür ve yemekleri :

  Un Çorbası, Cimcik, Kaypak, Keşkek, Lokma, Yağlı, Mısır çorbası, Kara panacar. Özellikle düğün, mevlid gibi özel toplantılarda keşkek yemeği meşhurdur.

  Coğrafya :

  Samsun iline 112 km, Alaçam ilçesine 32 km uzaklıktadır.

  İklim :

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Köyün iklimi, rakımın yüksek oluşundan dolayı yayla iklimi niteliğindedir. Kışlar sert, kar yağışlı ve uzundur. Yazlar ise kısa ve serindir.

  Bafra ilçesine yapılan baraj gölünün uzantısı köy civarına yakın olduğu için iklim üzerinde büyük etkisi görülmektedir. Yaz mevsiminde sabahları açık ve güneşli olan hava öğle sonralarına doğru mutlaka kapanmakta ve yerini fırtınalı ve yağışlı bir havaya bırakmaktadır. Denizden yükselen su buharcıkları köyün tepelerine çarparak kaldığı için buraların sisi, dumanı hiç eksik olmamaktadır. Bu açıdan genel olarak bakıldığında iklim, sürekli yağış olarak kendini göstermektedir. Bu yağışlar, yaz sonlarından itibaren başlayıp yaz başlarına kadar sonbahar, kış ve ilkbaharda kar, geriye kalan diğer süre içinde de yağmur ve fırtına olarak kendini göstermektedir.

  Esen sert ve soğuk rüzgâr ile birlikte bu yağışların toprak üzerinde olumsuz etkileri vardır. Bu açıdan ekim – dikim yani toprağın kullanımı/tarım için gerekli sürenin darlığı problemi ortaya çıkmaktadır. İşin ilginç yanı, deniz seviyesine yakın alanlarda yapılan buğday ekiminden mahsul elde edilmesi yaklaşık on ayda mümkün iken ne hikmetse buralarda bu süre 3–4 ay kadardır.

  Olumsuz iklim şartları, geçimini çobanlıkla sağlayan yöre insanını yarı göçebe bir hayata zorlamıştır. Erken bastıran kar, hayvanların otlatılabilmesini engellemekte, bu nedenle kış gelince, köyün eli yetişkinleri sürülerini alıp deniz sahiline yakın köylere inmekte, ta yaz başlarına kadar buralarda geçici olarak kalmaktadırlar. Bu süre zarfında köy, yaşlı ve çocuklara kalmaktadır.

  İklim şartlarının bir diğer olumsuz etkisi de sürekli yağış ve sert esen rüzgârların arazinin toprak tabakasını sürekli erozyona uğratmasıdır. Her yıl tonlarca toprak insanın gözü önünde eriyip gitmektedir..

  Nüfus :

  Yıllara göre köy nüfus verileri : 2007 / 512


  Ekonomi :

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.


  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı : Hüseyin MUTLU

  Altyapı bilgileri :

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak gerekli şartların olmamasından dolayı okulda ilköğretim beşinci sınıfa kadar eğitim verilmektedir. Köyün içme suyu şebekesi yoktur.Köyde yer altı suları bol miktarda mevcuttur. Bu sular, arazinin her yanından zaten yüzeye kendiliğinden çıkmaktadır. Bu açıdan köyün su problemi yoktur. Köyün belirli yerlerindeki kurulu bulunan çeşmeler sürekli akmakta olup, köylü su ihtiyacını bu çeşmelrden taşıyarak temin etmektedir. Küçük bir masraf ile bu suyun her evin önüne hatta içine bağlanıp akıtılması mümkünken nedense buna gerek duyulmamaktadır. kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol stabilize olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net
  Alaçam Pelitbüküsekicek Köyüne ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pelitbüküsekicek Köyü Alaçam Forum Tarih
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014
Karakoyunlular Beyliği Hakkında Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 14 Ağustos 2013

Bu Sayfayı Paylaş