PBP Data - Data Tanımı - Data Konu Anlatım - Elektronik Ders Konusu Data

'Elektronik Genel Bilgi' forumunda SeLeN tarafından 28 Kasım 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  PBP Data - Data Tanımı - Data Konu Anlatım - Elektronik Ders Konusu Data konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  PBP Data - Data Tanımı - Data Konu Anlatım - Elektronik Ders Konusu Data - Elektronik Konuları  DATA {@Location,}Constant{,Constant…}

  DATA fonksiyonu, sabit değerleri çip üzerine entegre edilmiş dahili EEPROM üzerine kaydeder. Location parametresi opsiyoneldir ve eğer herhangi bir değer verilmezse 0 olarak algılanır. Bu durumda kayıt işlemi 0 nolu adresten başlayacak ve sırayla devam edecektir. Eğer herhangi bir değer belirtilirse kayıt işlemine belirtilen adresten başlanır ve sırayla devam edilir. Opsiyonel olarak, programın ilerleyen kısımlarında kullanmak için kayıt adresinin başladığı yere bir etiket (“label”) atanabilir.

  Constant parametresi ile sayısal sabit değerler veya “string” (katar) tipi sabitler verilebilir. Verdiğiniz sayılsal değerlerin ikilik tabanda yazıldığı zaman sadece en düşük 8 bitine karşılık gelen değeri (“least significant byte”) kaydedilir. Bir başka değişle onluk tabana göre 255′ten daha büyük değerler kaydedilemez. Bu durum ile ilgili gösterimi aşağıda bulabileceğiniz video incelememizde izleyebilirsiniz. “String” (katar) tipi sabitler ise harf harf ASCII kodlarına çevrilerek kaydedilirler. Bu tip sabitler kaydedilirken herhangi bir esktra bilgi ya da karakter (Örneğin: \n) otomatik olarak eklenmez. Kaydolan tek şey, ardışık bir şekilde harflerin ASCII kodlarıdır.

  DATA fonksiyonu sadece çip üzerine entegre edilmiş dahili EEPROM bulunduran PIC16F84, PIC16F628 gibi cihazlarda çalışmaktadır. Ayrıca 12CE67x,16CE62x gibi EEPROM ile I2C protokolü ile haberleşen cihazlarda bu komut çalışmamaktadır. EEPROM, geçici bir depolama alanı olmadığından buraya yazılacak bilgiler cihazın enerjisi kesilse dahi silinmeden kalabilmektedir.

  DATA fonksiyonu ile kaydedilen değerler sadece PIC programlanırken PIC’e yazılmaktadır. Cihazın her çalışmasında bu bilgiler tekrar yazılmaz. Eğer programın çalışması esnasında çip üzerine entegre edilmiş dahili EEPROM üzerine yazma işlemi yapmak isteniyorsa WRITE fonksiyonu kullanılabilir. Yine program çalışma esnasında çip üzerine entegre edilmiş dahili EEPROM üzerinden değer okumak için READ fonksiyonu kullanılabilir.


  1 ' 5 nolu alandan başlayarak sırası ile 10, 20 ve 30 değerlerini kaydet.
  2 DATA @5,10,20,30
  3
  4 ' Belirtilen değerleri kaydet ve kaydetmeye başladığın adresi detiket adlı etikete ata.
  5 detiket DATA WORD $1234 ' $34 ve $12 kaydet.
  6
  7 ' 4 nolu alanı atla ve 10 adet 0 kaydet.
  8 DATA (4), 0(10)


  Bu yazı, “İzoelektronik – Atölye” grubu tarafından, 90alper90 ve Hazar kullanıcı adlı grup üyelerinin ortak, aktif çalışması ile hazırlanmıştır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Data Data Tanımı Forum Tarih
En Çok Aldatan Burç Burçlar Alemi - Astroloji 12 Aralık 2010
Çobanaldatan Kuşu Hakkında Bilgi ve Resimleri Kuşlar 22 Temmuz 2010
WinMend Data Recovery 1.3.5 Indir W-X 6 Mart 2010
Aldatanlar panik atak yaşıyor Psikoloji 23 Şubat 2010
McAfee Host Data Loss Prevention v9.0 Güvenlik Programları 21 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş