Pazarcık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kırıkkale

'Kırıkkale Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pazarcık Köyü Hakkında Bilgi Merkez Kırıkkale konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pazarcık Köyü Hakkında - Pazarcık Köyü Resimleri - Kırıkkalenin Köyleri


  Tarihi

  Köy tarihi kesin olarak bilinmemekle beraber çok eski bir yerleşim alanı olduğu eski ören kalıntılarından belli olmaktadır.Örnek verecek olursak köy su sarnıcı köy hamam yeri ve yer altı mezar kazılarında çıkan insanların kullandığı eşyalar ve figürlerdir. Söylenen rivayetlere göre Köyün olduğu yere pazar kurulurmuş; Köyün PAZARCIK ismininde oradan geldiği ve romalıların yaşadığı söylenmektedir. Köye gelen ilk türkler Horasan Erenleridir. Bunlardan günümüze kadar gelen ve köyde türbesi bulunan Mürsel Dede ve İdil dededir.MS.13.YY.Selçukluların son zamanında geldikleri ve buralara islamiyetin yerleşmesi için zemin hazırladıkları, bunun yanında Sarı Pir denen mevkiide köy kalıntıları ve türbeninde aynı döneme ait olduğu sanılmaktadır. Diğer Türk ailelerinin Timurla 2.nci Beyazıt Zamanında Kerkük taraflarından gelen Türk Aşiretlerinden olduğu bilinmektedir. YAğmur duasında kemik gömme ağaçlara çaput bağlama , bu şaman gelenekleri halen devam etmektedir.

  Kültür

  Köy geleneğine göre her yıl mayıs ayında yağmur ve şükür duasına çıkılır.Kırıkkalede ve yakın illerde ikamet eden köylüler davet edilir.Kurbanlar kesilerek davetlilere ikram edilir.Köy gelenekleri gelin alma oyunu,kışın evlerde yüzük bulma oyunu,mart ayında kuzu doğma zamanı baharın müjdecisi olarak geceleri sayı gezme sırasında evlerden alınan çeşitli yiyecekler hep birlikte eğleceler yapılır. Meşhur yöresel yemekleri düğünlerde lahana ve yaprak sarması yapılır.diğer günlük yapılan yemekler haside,pıhtı çemen çorbası,bekmez omacı, dönderme(yufka ekmekle yapılır) cacıran gibi sayabiliriz.köylünün aslı oguz türk adetlerini uygular.

  Coğrafya

  Kırıkkale merkezine 16 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 1856
  1997 586

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.issizlik sebebiyle göç vermektedir ve köyün 100_80 işci memur uzman assubay polis ögretmen olarak dışarıya gitmiştir

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Köy Muhtarı - Ziya KURNAZ

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır

  kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Ancak sağlım memuru yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır

  Pazarcık Köyüne Ait Bir Resim


  [​IMG]

  Kaynak:YerelNET, Vikipedi

  Köyünüze Ait bilgi Ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pazarcık Köyü Hakkında Forum Tarih
Pazarcık Köyü Hakkında Bilgi Zara Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Pazarcık Köyü Hakkında Bilgi Ayancık Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Hürriyet Köyü Pazarcık Karamanmaraş Akdeniz Bölgesi 20 Nisan 2010
Hasankoca Köyü Pazarcık Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 20 Nisan 2010
Harmancık Köyü Pazarcık Kahramanmaraş Kahramanmaraş Tanıtımı 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş