Paylaşma duygusu 8 yaşında gelişiyor

'Çocuk Sağlığı ve Bakımı' forumunda Fatma tarafından 23 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Paylaşma duygusu 8 yaşında gelişiyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Paylaşma duygusu 8 yaşında gelişiyor  İsviçre’de yapılan araştırmalarda, 3-4 yaş arası çocukların bencil olduğu, 7-8 yaş arası çocukların ise paylaşma duygusuna sahip olduğu gözlendi.

  İsviçre’nin Zürih Üniversitesi’nden Ernst Fehr ve ekibi, 3-8 yaşındaki 229 çocuğun davranışlarını inceledi. Araştırma sonunda “bencilliğin” 3-4 yaşındakilerde daha ağır bastığı, 8 yaşına doğru çocukların “arkadaşlarını düşünmeye” ve paylaşmaya meyilli olmaya başladıkları görüldü.
  Haberin devamı

  İkili gruplara ayrılan çocuklara, verilen şekerlemeleri “bir bana, sana yok” ya da “bir sana, bir bana” şeklinde arkadaşlarına paylaştırma seçenekleri sunuldu. 3-4 yaşındaki çocukların çoğunun arkadaşlarına şeker vermediği, 7-8 yaşındakilerinse “eşitlikten yana olduğu ve arkadaşlarının iyiliğini düşündüğü” görüldü.

  Araştırmada, paylaşmadan yana olan çocukların sınıf ya da okul arkadaşlarıyla şekerlemeleri daha çok paylaştıkları, başka gruptan çocuklarla paylaşmaya pek yanaşmadıkları da gözlendi.

  Araştırmacılar paylaşma konusundaki bu davranış değişikliğinin sadece sosyal şartlanmayla değil, gelişme sürecinde de edinildiğini, bunun genlere bağlı olabileceğini belirttiler.

  Araştırmanın ilginç noktalarından biri ise çocukların büyüdükçe daha cömert olmalarının yanı sıra birşeyin adil olup olmadığına ilişkin sezilerinin de gelişmesi oldu. Bu gelişmenin başka türlerde görülmediğini vurgulayan bilim adamları, hayvanların aksine, toplumların, birbirinden genetik olarak farklı gruplardaki ayrıntılı iş bölümü ve işbirliğine dayalı olduğunu belirttiler.

  Araştırma İngiliz Nature dergisinde yayımlandı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Paylaşma duygusu yaşında Forum Tarih
Dini ve Milli bayramların sevgi ve paylaşma açısından önemi kısaca Sorular ve Cevaplar 10 Nisan 2016
Paylaşmak konulu atasözleri Atasözleri & Deyimler 1 Mayıs 2015
Dostluk, yardımlaşma ve paylaşma ile ilgili hikaye Masallar-Hikayeler-Destanlar 15 Mart 2014
Okuduğunuz kitapları kardeş okullarla paylaşmak ister misiniz? Kitap, Resim ve Dergi 8 Mart 2014
Paylaşmak ve yardımlaşmak neden bir ihtiyaçtır? Sorular ve Cevaplar 5 Mart 2014

Bu Sayfayı Paylaş