Payamdüzü Köyü Çemişgezek Tunceli

DeMSaL

Özel Üye
#1
Sponsorlu Bağlantılar
Payamdüzü Köyü Çemişgezek-Payamdüzü Köyü Bilgileri-Payamdüzü Köyü Resimleri-Payamdüzü Köyü TanıtımıPayamdüzü, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köyüdür.

İlçe: ÇEMİŞGEZEK - İl: TUNCELİ

Muhtarlık Erişim Bilgileri:

Telefon:Bilgi yok

Demografik Bilgiler:

İle Uzaklığı: 107 km

İlçeye Uzaklığı: 16 km

Rakım: 900 m

Tarihi
Köyün asıl adı Sinsordur ve Ermenice olup ve anlamı yüksek tepedir.Şimdiki ismi olan Payamdüzü 1947 yılın-nda Kazım Karabekir tarafından verilmiştir.

Kültür
Kürt köyüdür.

Coğrafya
Tunceli iline 107 km, Çemişgezek ilçesine 16 km uzaklıktadır.

İklim
Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

Nüfus
Yıllara göre köy nüfus verileri
2007 1500
2000 2509
1997 - 3000

Ekonomi
Daha çok hayvancılık özelliklede göçebe yani kışları köyde yazları munzur dağları başta olmak üzere yaylada geçirirlerek yapılr.tarım ikinci planda geçim kaynağıdır

Altyapı bilgileri
Köyde ilköğretim okulu vardır ve bu olkul bölgedeki 4 köyün öğrencilerine taşımalı eğitim vermetedir.okul tunceli ve bölge genelinde bir çok başarıya imza atmıştır Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur ama şuan ihale aşamsındadır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.Köyde 2 kahvehane ve bir market vardır.

Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
Kaynak : Yerel Net
Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
 

#3
Payamdüzü Köyü

Payamdüzü, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köydür
. Köyün asıl adı Sinsor’dur ve Ermenice olup yüksek tepe anlamına gelmektedir. Şimdiki ismi olan Payamdüzü 1947 yılında Kazım Karabekir tarafından asimilasyon politikaları sonucu verilmiştir. Köy Alevi ve Kürt kültürünün zengin izlerini taşır. Tunceli iline 107 km, Çemişgezek ilçesine 16 km Elazığ’a 60 km uzaklıktadır. Köy karasal iklimin etki alanı içerisindedir.
Köy Ekonomisi tarım ve küçükbaş hayvancılığa dayanır. Hayvancılık özellikle göçebe yaşam tarzında, kışları köyümüzde veya bu duruma uygun başka köylerde geçirilir. İlkbaharda havaların ısınmasıyla birlikte Munzur dağları başta olmak üzere serin yaylalara göçülür. Tarım ikinci planda geçim kaynağıdır yetiştirilen ürünler genelde Arpa ve buğdaydır.

TUİK verilerine göre, son yapılan nüfus sayımında köyümüz 590 (289 erkek, 301 kadın) kişi ile Tunceli’nin ikinci büyük köyüdür
.

Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:


2004 – Yusuf BİÇER


1999 – Halil Gındo YILDIRIM


1994 – Hasan KURT


1989 – Nurettin YILDIRIM


1984 – Nurettin YILDIRIMAltyapı bilgileri


Köyde 2000 yılında hizmete giren üç katlı, 12 derslikli ve Sekiz yıllık öğretime dayalı ilköğretim okulu vardır
. Okulumuzda görevli öğretmen sayısı değişmekle birlikte 8–10 ’dur. (www.payamduzuioo.k12.tr) Okul bölgedeki 4 köyün öğrencilerine taşımalı eğitim vermektedir. Fedakâr, genç ve dinamik kadrosuyla hem eğitimde hem sporda Tunceli ve bölge genelinde çeşitli başarılara imza atmaktadır.


Ayrıca köyümüzde bir ebenin görev yaptığı sağlık evi hizmet vermektedir.

Köyümüzün içme suyu şebekesi vardır
. 2007 yılında yapılan ikinci su deposu ile köyümüz su kesintileri dönemini geride bırakmıştır. Kanalizasyon şebekesi yapılmakla birlikte henüz faaliyete geçmemiştir. Köyümüzün ortasından geçen dereden alınan sular köyün iki yakasından uzanan sulama kanalları vasıtasıyla sebze ve meyve bahçelerinin sulanmasını sağlamaktadır.

Ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır
. Köyde 3 kahvehane ve 2 market hizmet vermektedir.

Köyde Elazığ ve Çemişgezek’e her gün ulaşımı sağlayan iki otobüs mevcuttur
.

Alıntı