Paulownia Ağacı(Çin Kavağı)

'Doğa ve Bitkiler' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Haziran 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Paulownia Ağacı(Çin Kavağı) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  PAULOWNİA AĞACI (ÇİN KAVAĞI)
  Paulownia Çinde doğal yayılma alanları bulunan çok hızlı büyüyen içinde ülkemizin de bulunduğu Kuzey Yarıkürede yaklaşık 24 milyon dekar arazide ara tarımda peyzajda sanayi ormanları ve özellikle kerestesi için yetiştiriciliği yapılan bir ağaçtır.
  Ortalama ömrü 70 yıl olup uygun şartlar sağlandığında 5-7 yılda kesime gelebilmekte ancak en ekonomik kesim zamanı 10. yıldır. Kesimi yapılan ağaçda ertesi yıl kesim yerinden tekrar sürmekte ve tek sürgün bırakıldığında hazır kök sistemi sayesinde hızla gelişip daha çabuk kesime gelebilmektedir.Burada dikkat edilecek nokta kesim yapılırken toprak seviyesinden yapılıp açılan yaranın toprakla kapatılmasıdır. Dolayısıyla bir kere plantasyon dikimi yapıldıktan sonra aynı bitkilerden 60-70 yıl kadar verim elde edilebilmektedir.

  Paulownia ülkemizde kışı çok sert geçen karasal iklimin hakim olduğu yerler hariç hemen hemen her yerde genellikle kavak yetişen yerlerde yetiştirilebilmektedir. Paulownia tomentosa -25 C P.elongata -18 C P.fortunei ve P.catalpafolia ise -10 C ye kadar olan uzun süreli kış soguklarına gövde dayanımı olup günlük ortalama sıcaklık +8 C olduğunda paulowniada gelişme başlar ve 24-29 C de en iyi gelişme görülür. Paulownia bol ışıklı güneşli yerleri sever. Fidanlar uzun süre gölgede kalırlarsa ölebilirler. Yağışın düzenli olduğu yerlerde 500-2000 mm yağış alan alanlarda fidan dönemi dışında genellikle sulamaya gerek yoktur. Kuvvetli rüzgar alan yerlerde özellikle genç ağaçlar ve fidanlar zararlanabilirler. Böyle bölgelerde 2 yıl önceden hakim rüzgar yönündeki sıralar arası dar tutularak dikim yapılır ve yan dallar alınmayarak doğal olarak paulownialardan rüzgar perdesi oluşturulduktan sonra diğer sıralar dikilir veya kuvvetli rüzgarlı yerlerde ya rüzgar kıranlar tesis edilmeli daha sonra Paulownia dikilmeli veya tesisten vazgeçilmelidir.

  Paulownia ağacı fazla toprak seçiciliği olmamakla beraber derin gevşek yapılı hafif killi kumlu geçirgen topraklardan hoşlanır. Bitki besin maddesince fakir olan topraklara dayanıklı olmakla birlikte zengin topraklarda çok daha iyi gelişir. Toprakta taban suyu seviyesi en yüksek olduğu dönemde 1.5 m den yukarıda olmamalıdır. Bitkinin dinlenmede olduğu kış aylarında ve gelişme başlangıcındaki ilkbaharın ilk aylarında uzun süreli toprak üstündeki su göllenmesi köklerin boğulmasına neden olabilir. Toprak pH sı en uygun 6-8 arasında olmalıdır.

  Paulownia fidanı dikimi yapılacak arazi öncelikle tesviye yapıldıktan sonra sulama düzeni oluşturulup dip kazanla toprağın alt katmanlarındaki pulluk katmanının (taban taşı) patlatılması ve gevşetilmesi tavsiye edilir. Dikimde fidan çukuru en az 80-100 cm derinlik ve 50-60 cm çapında açılarak alt kısımdan çıkan toprak ve üst kısımdan çıkan toprak ayrı ayrı yığılarak toprağın yapısına göre organik gübreyle (yanmış çiftlik gübresi) en az 1/6 en çok 1/3 oranında karıştırılıp üstten çıkan toprak alta alttan çıkan toprak üste gelecek şekilde dolgu yapılıp fidan oluşturulacak geniş çanağın ortasına tüpten çıkarılarak yerleştirilir ve cansuyu verilir.
  Paulownia dikimleri yıl boyu yapılabilme imkanına sahiptir. Sera ortamlarında gelişmeye başlamış fidelerin dikimi ilkbaharda son donlar bittikten sonra başlar ve sonbahar ortalarına kadar devam eder. Ancak Akdeniz Bölgesi gibi sıcak bölgelerde yaz aylarında fazla sıcaklık nedeniyle dikimler fideler topluca açık hava ve güneşe alıştırma işlemlerinden sonra arazide yerlerine dikilmelidir. Ülkemizde kış aylarında arazide çalışmaya uygun zamanlarda kışlık fide ve fidan dikimi yapılabilir. Kışın dikimi yapılan fideler dinlenme döneminde olduklarından açık arazide ilkbaharda uygun iklim şartlarını yakaladıklarında gelişmeye başlarlar. Fide veya fidanlar tüplü olduğu gibi çıplak köklü fidan dikimide yapılabilmektedir. Ancak çıplak köklü fidanlarda söküm nakliye ve dikim aşamalarında köklerin iyi muhafaza edilmesi gerekir.

  Paulownia dikimlerinde sıra arası ve sıra üzeri mesafeler yetiştirme gayesine göre değişebilmektedir. Paulownia ara tarımda kullanılacaksa sıra üzeri mesafeler 3-4 m sıralar arası mesafeler yapılacak olan tarımsal faliyete göre değişmekte 10-20 m arasında olabilmektedir. 8-12 yıllık bir yetiştiricilikten sonra kesim yapılacaksa 4x6 m ; 5-7 yıllık bir yetiştiricilikten sonra kesim yapılacaksa 4x4 m; arazi çevresine çevre dikimleri yapılacaksa fidanlar arası mesafe 15-2 m ye kadar düşebilmekte sunta veya kağıt sanayine yönelik bir yetiştiricilikle her yıl yada iki yılda bir kesim yapılacaksa 2x2 m veya 2x1 m aralık ve mesafe ile dikim yapılmalıdır.

  Paulownia özellikle fidan döneminde kesinlikle su stresi yaşamamalıdır.Paulownia suyu seven bir bitkidir. Solma oluştuğunda köklerdeki su gövde tarafından emilir ve köklerde yapısal bozulmalar oluşur. Bu olay fidan dönemindeki paulownia kurtulsa bile bitkinin ileriki dönemlerinde gelişimini kötü yönde etkiler. Bu nedenle toprak yapısına göre sulama periyodik olarak yapılmalıdır.Toprak nemi çok düşük veya çok yüksek olmamalıdır. Bitki susuz bırakılmamalı ancak her gün ve çok fazla su verilirse kökler boğulur ve bitki ölür. Toprak devamlı nemli bulundurulur. Genellikle kumsal topraklarda ve sıcak havalarda haftada bir sulama yapılması uygundur anacak fidan döneminde kökleri yeterince derinliğe ulaşana kadar haftada iki defa sulanması tavsiye edilir. Tavsiye edilen sulama şekli salma sulama olup sulama fidanların etrafına yapılan çanaklara biraz gelişmiş ağaçlarda ise karık usulu ile yapılır. Kökleri oldukça derine indiğinden ilk 2 yıldan sonra genellikle yeterli yagış alan bölgelerde sulamaya gerek kalmaz ancak bitkiler devamlı gözlenir ve yapraklarda solma emaresi görüldüğü taktirde hemen sulama yapılır.

  Paulownia çok hızlı büyüyen ve özellikle genç dönemde geniş yapraklara sahip bir bitki olduğundan yüksek azota ihtiyaç gösterir. Paulownia fideleri kimyevi gübrelerin hızlı etkilerine karşı çok hassastır. Dikimle birlikte verilen organik gübre ( yanmış çiftlik gübresi ) genelde ilk yıl gelişimi için gerekli bitki besin elementi ihtiyacını karşılamaktadır. Bu uygulama özellikle fide dikimlerinde fidelerin kimyevi gübrelerin olumsuz etkilerinden korumuş olmaktadır. Dikimden 1-2 yıl sonra ilkbahar aylarında genellikle azotlu gübrelerle gübreleme her yıl periyodik olarak yapılması tavsiye edilir. Kompoze gübrelerle gübrelemede genellikle bitkilerin gelişimine ve gösterdikleri semptomlara göre yapılması tavsiye edilmekle beraber en uygunu toprak tahlil sonucuna göre uygulama yapmak en uygun olanıdır.

  Fide veya Fidanlar dikildikten sonra oldukça hızlı otsu bir büyüme gösterirler. İlk yıl dikim zamanına sağlanan uygun şartlara ve bölge iklimine de bağlı olarak 4-7 m boylanma yapabilir. 2 m altında boylanma yapan fidanlar toprak seviyesinden ertesi yıl mart ayında budanarak sürgün teklemesi ile yeniden boylanması sağlanır. Böylelikle kışa girerken sağlam bir gövde düzgün budaksız bir dip tomruğu için avantaj sağlanır. İyi bir boylanma yapan fidan ertesi mart ayında tepedeki odunlaşmamış ve genellikle kış soğuklarından kurumuş olan 20-30 cm lik kısım karşılıklı duran sağlam gözlerden kuzeye bakan yada hakim rüzgar yönündeki bırakılarak karşıdaki sürgün gözü çaprazlama kesilerek tepe budaması yapılır. Böylece tek sürgün üzerinden yeniden boylanması sağlanır. Bu uygulama genellikle bir-iki defa yapıldıktan sonra ağacın kendi halinde taçlanması sağlanır. Büyüme esnasında yaprak koltuklarından çıkan yan sürgünler bir kaç santimetre olunca koparılmalıdır. Fidan döneminde kesinlikle yapraklar koparılmamalıdır. Yazlık fide dikimlerinde genellikle istenilen boylanma sağlanamaz. Ancak fideler yerinde kök gelişimini tamamladığından tavsiye edilen dikim şeklidir. Yazlık fide dikiminde istenilen boylanmayı yapamayan fidanlar ertesi yıl erken ilkbaharda toprak seviyesinden kesilir. Bitkide dipten yeni sürgünler gelir. Bunlardan en kuvvetlisi bırakılır diğerleri koparılır. Bırakılan sürgün çok hızlı büyür ve yıl sonunda 7 m boya kadar çıkabilir. Bu bitki üzerinde 75-80 cm boyunda yapraklar meydana gelir ve bunların koltuklarında tekrar sürgünler görülür. Bu sürgünler de düzenli olarak koparılmalıdır. Ancak yapraklar koparılmaz ve zararlanmamalarına dikkat edilir. Bu yapraklar zararlanırsa veya koparılırsa büyüme yavaşlar. İkinci yıl bitkinin bu hızlı büyütülmesi çok önemlidir. Çünkü ağacın en kaliteli kerestesini bu kısım oluşturacaktır.
  Soğuklarla birlikte bitki dinlenmeye girmekte ve yapraklar dökülmektedir.
  Kış aylarında en tepedeki 15-20 cm lik kısım kuruyabilir. Bundan endişe etmemek gerekir. Çünkü ertesi yıl ilkbaharda havaların ısınması ile birlikte bu kuruyan kısmın altında en üstteki göz sürmekte ve ileride bu kısımdaki kerestede önemsiz bir halka meydana gelmektedir. Gövde de çatallanmayı önlemek için tepe budaması yapılmalıdır.
  Paulownianın fazla zararlısına rastlanmamakla birlikte bazı tırtıllar çekirge ve sinekler yapraklarını ve tepedeki büyüme noktasını yiyebilmekte bu da büyümenin yavaşlamasına neden olmaktadır. Sistemik insektisitler ile ilaçlama yapılır. Toprak altı zararlıları paulownianın köklerini çok severler. Özellikle fide döneminde halk arasında lokma kurdu denilen larvalar kökleri en alttan kök boğazına kadar yiyerek bitkiyi öldürebilir. Ayrıca danaburnu da fide döneminde kök ve kök boğazını keserek zarar yapabilmektedir. Bu durumda kök bölgesinde toprak altı ilaçlama yapılmalıdır.

  KULLANIM ALANLARI
  l. KERESTE:
  Soluk sarı ve bal görünümünde kokusuz pürüzsüz ve budaksızdır. Kg/m3 e yüksek miktarda kereste çıkar. Düşük çekme (0.27-0.37) kırılma ve deforme olmama ayrıca çok yüksek ısı direnci gibi özel*likleri vardır. Selüloz oranı ise %46-49 arasında değişir
  ll. BAL:
  Nisan Mayıs ve haziran aylarında Paulownia çok miktarda çiçek üretir. Bu ağaçtan üretilen bal açık renk olup özel bir aroması yoktur ancak yük*sek miktarda üretilir ve ticari karışımlar için ideal bileşim olarak kullanılır.
  III. HAYVAN YEMİ:
  Paulownialar çok geniş ve yüksek hacimde yaprak üretirler. Çin de bu yapraklar ni olarak kullanılır. Kuru yaprakların besin değeri yağ şeker ve protein açısından zengin olup ağırlıkları oranında tahıl ile aynı değere sahiptir.
  IV.GÜBRE :
  Paulownia kök sistemi toprağın çok derinlerine giderek fidanlıktaki diğer ürünlerin ulaşamayacağı rutubet ve besin maddelerini alır. İşte bu derin top*rak tabakalardan alınan besinler ve rutubet sonba*harda dökülen yapraklarla oluşan zengin örtüyü oluşturur. Paulownia yaprakları zengin nitrojen (azot) içermektedir ve rutubetli ortamlarda hemen dekompoze olarak gübre haline geçerler. Sürülen toprak bu gübre ile karışarak toprağın verimliliğini arttırır.
  V.RÜZGAR PERDESİ : (Wind Break)
  Paulownia geniş yaprakları sayesinde geniş bir alan kaplar. Bu nedenle özellikle deniz kenarında devamlı rüzgara açık konutların korunmasında kul*lanılabilir. Şekil verilmesi son derece kolay olan ağaçlarla; rüzgarın yön ve şiddeti dikkate alınarak Rüzgar kıran perdeleri tesis edilebilir.
  VI.HAVA KİRLİLİĞİ :
  Paulownia ağacının yaprakları toz duman ve hava kirliliğini emerek temizliyor. Bir hektar Paulovv*nia yılda 6 kg. atmosferik kükürt emme kabiliyetine sahip bulunuyor. Tesis edildiği kentlerde %80 oranında hava kirliliğini azalttığı gözlemleniyor.
  Ülkemizde hava kirliliğini ve bu kirliliği azaltmak için çok az uğraşıldığını düşünürsek Paulownia ağacı dikerek hem kendimize hem de çevremize hizmet etmiş oluruz. Ayrıca bu ağacın dikim alanları genel*de atık suların verimli kereste üretimine dönüştüre*bileceği yerler oluyor. Bunun yanı sıra spor polen vb. uçucu organizmaları yoktur.
  VII. EREZYON VE ENERJİ :
  Paulownia derin kök sistemi sayesinde toprağı tutar ve neticede heyelanı (toprak Kayması) önler. Yine geniş yapraklarıyla rüzgar ve damla tesirinden toprağı korur.
  Birçok gelişmiş ülke ısınmak için oduna dön*meye başlıyor. Bu ülkelerde evlere ısı verimi yüksek sobalar kuruluyor. Ayrıca Paulownianın ABD de bazı enerji santrallerinin etrafına enerji ormanı amaçlı dikildiği biliniyor.
  EKONOMİK DEĞERİ :
  Paulownia ağacının en büyük özelliği diğer ağaçların 25-30 yılda gösterdiği büyüme performan*sını birkaç yılda göstermesidir. Yetiştiricilik yapmak isteyenlere hem kolay hemde kısa sürede yetişmesi açısından kazanç kapıları aralayan bu ağaç ülke*mizde henüz tanınmamasına karşın Çin de yaklaşık 2600 yıldır yetiştiriliyor. Paulownia ağacı bir yıl içe*risinde 5-6 metreye kadar ulaşan boyuyla tarım sek*törüne yönelik yatırım yapmak isteyen insanların bu ağacı seçmelerine neden oluyor.
  Paulownia; derin bir kök sistemine sahip (kazık ve saçak köklü) sonbaharda yapraklarını döken bir ağaç. Yetişkin bir ağacın boyu 15-25 metre ortala*ma ömrü ise 70 yılın üzerindedir.
  Paulowniadan kısa aralıklarla çok miktarda değerli kereste üretimi mümkündür. Kesim periyodu 2-16 yıl arasındadır. Hızlı büyüyen ağacın daha yumuşak kerestesi olur. Ekonomik çapa (45-55cm ) 5-7 yılda erişir. Ortalama gövde boyu 8 metre kabul edildiğinde bir ağacın hacmi 12 m³ gelmektedir. 11 yaşındaki bir paulownia 3.5 m³ 'e rahatlıkla ulaşabilir. Dekar'a olan getirisi diğer zirai ürünlerle kıyaslanmayacak derecede yüksektir.
  Kesimden yani hasat yapıldıktan sonra toprakta kalan kök tekrar yeşermekte ve yeni bir fidan olmaktadır. Bu işlemi 8 defa tekrarlamak mümkün. Ortalama 35-45 yıl bir fidan kullanılabilir.
  Kereste Özellikleri

  Hafiflik ve kalite
  Paulownia kerestesinin asıl avantajı hafif olmasıdır.% 15 nem içeriğiyle kurutulmuş halde 0.26 ile 0.33 gr/cm³ lük bir yoğunluğu vardır.En hafif olanı elongate ve fargesii cinsidir.Paulownia kerestesi ağırlık/sertlik oranı bakımından diğer ağaçlara nazaran en yüksek değerlere sahiptir.

  Deformasyon ve Eğrilme
  Paulownia diğer kozalaklı ve geniş yapraklı ağaçlardan çok daha düşük çekme (fire) katsayısına (% 0.27 ile 0.37) sahiptir.Paulownia dan yapılmış eşyalar kırılmaz çatlamaz ve kolay kolay deforme olmazlar.1951 yılında Amerika da yapılan deneylerde kavak meşe paulownia ve diğer birkaç türden 3cm kalınlığında kesitler alınıp 68 C derecede 12 saat boyunca kurutulmuş ve sonuçta Paulownia neminin %25 ini hiçbir hasar almadan ve deforme olmadan atmıştır.Diğer yandan Kavak bükülüp uç kısımları kırılmış meşe petekleşmiş ve öteki türlerde sert hasarlar oluşmuştur.

  Nem İçeriği
  Kurutulmuş Paulownia kerestesinden yapılmış mobilyalar rutubete ve sertliğnden dolayı zararlı böceklere çok mukavemetlidir.Rutubetin işlemesi diğer bilinen ağaçlardan daha azdır.

  Paulownia fortunei Cryptomeria japonica Fagus

  Nem içeriği (%) 21.31 18.56 20.60 Su Yoğunluğu (g/m3) 0.056 0.070 0.101

  Yalıtım Nitelikleri
  Termal İletkenliği: Paulownia 0.0063 -0.086 Kcal m-1 hr-1 C-1 değerleriyle en düşük ısı iletkenkiğine sahip ağaçtır.Bundan dolayı muazzam bir ısı yalıtım malzemesidir.
  Sıcaklık İletkenliğiaulownia 0.000561 - 0.000631 m-2 hr-2 değerleriyle bilinen 40 tür içerisinde en düşük sıcaklık yalıtım verilerine sahiptir.
  Elektrik Yalıtımı:Bilinen 40 tür içerisinde en düşüktür.

  Cürüme Direnci
  Klinik araştırmalar sürmekle beraber Paulownia ların çürümeye karşı çok dayanıklı oldukları gözlemlenmiştir.Olabilecek çürümede üstünkörülüğü geçemez. Luengchou Kwangsi (Çin)Çürümenin yüksek olduğu tropik bölgede yöre halkı tabut yapmak için paulownia kerestelerini 10 yıl gibi uzun bir zaman diliminde suda bekletirler ve yapılan tabutlar da en az 30 yıl hiçbir zarar görmezler.200 yıl evvel gömülen bir tabutun çıkarıldığında hala iyi durumda olduğu tespit edilmiştir.Bunlara ek olarak the Szechuan Vilayeti Orman Araştırma Enstitüsü Hong Ya Orman Çiftliğinde birçok ağacı çürümeye bırakmış ve 16 yıl sonra Paulownia haricindekilerin tamamen çürüdüğü Paulownia nın da sadece yüzeyden 1 cm derinde çürümenin başladığını rapor etmiştir.

  Doğal Kuruması
  A.B.D. kaynaklı raporlarda 2.5 cm kalınlığındaki Paulownia kerestesinin normal oda sıcaklığında 25 günde neminin % 10 unu attığı belirtilir.Bu özelliği sayesinde yapay yollara başvurmadan da Paulownia kütükleri rahatlıkla kurutulabilir.


  Ses İletimi

  Geleneksel Çin Enstrümanlarında herzaman Paulownia Kerestesi tercih edilir.Dünya geneline bakıldığında keman ve piyano yapımında Picea jezoensis var. Microsperma kullanılır.Fakat karşılaştırıldığında Paulownia daha üstün nitelikler taşımaktadır.Ses radyasyon kalite tutarlılığı Paulwnia da (14.06 - 20.84 m4 kg-1 sec.-1) Picea da (12.41 m4 kg-1 sec.-1). değerlerindedir.Görülüyor ki Paulowniadan yapılan enstümanlarda daha yüksek ses rezanansı dolayısıyla daha kaliteli ses alınmaktadır.

  İşleme Kolaylığı
  Paulownia kerestesinin rendelenmesi testereyle kesilmesi ve oyulması favkalade kolaydır.İşlemesi uzun vakit gerektirmez.Kaplama yapılıcaksa çap düzleminde kesilmesi kerestesinin daha pürüzsüz rendelenmesini sağlar.Keresteye rahatlıkla çivi çakılabilir.Çivi tutma kabiliyeti normal düzeydedir.Mobilya yapımında eklem yerlerine zivanaların kullanılması tercih edilmelidir.Tutkalı ve boyayı çabuk emer ama diğer kerestelerden daha fazla vernik tüketir.

  Kereste Rengi
  Kereste açık sarı renginde parlak ve kokusuzdur.İçeriğinde polyphenol materialler bulunduğundan mobilyaların lekesiz olması için tomrukların itinayla kesilip temiz bir suya yatırılarak renk salınımının gerçekleştirilmesi sağlanmalıdır.

  Kereste Kullanımı

  A) Ev Yapımında: Kerestesi çok kuvvetli olmadığından aşırı derecede yük binen mekanik aksamlarda kullanılması tavsiye edilmez.Bununla birlikte evin bir çok yerinde kullanılabilir.Paulownia dan yapılan çatı kirişleri hem estetik durur hem de uzun yıllara dayanır. Cichung Bölgesi Szechuan Vilayetinde tümüyle paulwonia dan yapılmış evler ve tapınaklar 100 yıllık olmalarına rağmen hala yani gibi ayakta durmaktadırlar.
  B) Kağıt Hamuru ve diğer alanlarda: Paulownia model uçak yapımında planörlerde teknelerde yarış teknolojisinde hafif sağlam çatlamayan ve çürümeye dayanıklı yapısı nedeniyle gelişen dünyamızda rakipsiz bir ağaç olmuştur.Diğerlerinden % 40 hafifliğiyle ambalaj sanayine büyük kolaylık getirmiştir.Paulownia yününün soğutma sistemlerinde yalıtım malzemesi olarak kullanılması idealdir.Ağıl ve ahırlarda saman yerine tercih edilebilir.Paulownia hamuru açık renkli ve homojen olduğundan kağıt hamurunda geleceği parlak bir malzemedir.
  C) Sunta Yapımında: Paulownia çapının genişliği ve budaksız oluşuyla kolaylıkla sunta yapımında kullanılabilir.Rahat kesilebildiği ve rendelenebildiğinden zorluk çıkarmaz.Çinde birçok fabrika 1.2-1.5 mm kalınlığında ağaç kaplamalı sunta üretmektedir.Zımparalanmış yüzeyi viskozitesi doğru yapışkanla 0.25 mm ye kadar inceltilebilir.Paulownia suntası yüksek miktarlarda mobilya yapımında kaplama da paketlemede ve daha birçok yerde kullanılmaktadır.
  D) Mobilya Yapımında: Paulownia masa ve sandalye yapımında kullanılmaktadır.Özellikle kutu bardaklık ve raf için uygundur.Duman ve zararlı böceklere karşı yüksek direnci kullanışlılığını arttırır.12 yaşındaki paulownialar yağ şarap ve bira varilleri için kullanılmaktadır.Hafif yapısının yanında yazın serin kışın sıcak tutabilen dokusu arı kovanları için uygun atmosferi eksiksiz sunmaktadır.
  E) Çiftlik aletleri: Sert ve hafif yapısı tarım aletleri için bilinen gürgen ve çamdan daha pratik bir alternatif sunmaktadır.Paulowniadan yapılan harman teknesi Cunninghamia lanceolata dan daha fazla dayanır.Çin in kimi eyaletlerinde Paulownia lar çok amaçlı direkler için de kullanılmaktadır.
  F) El Sanatlarında:Japonya Çin ve diğer Kuzey Doğu Asya ülkelerinde Paulownia sanatkarların ellerinde ağaç vazolara buda heykellerine ahşap balıklara madalya ve mücevher kutularına dönüşmektedir.Ağacın işleme kolaylığı kutuların içerisine değerli taşların oyulmasına olanak tanır.
  G) Diğerleri : Paulownia sörf tahtası kızak sal karatahta yapımında kömürü karakalem siyah tozhavai fişekendüstriyel aktif karbon kabuğu da kumaş boyasında kullanılmaktadır.
  H) İlaç Yapımında: Paulownia nın yaprağı kerestesi ve meyvası bronşit tedavisine ve üst solunum yolu enfeksiyonlarında balgam sökücü özelliğe sahip olan ilaçların yapımında kullanılır. İlaç tablet ve enjeksiyon olarak hazırlanır. Tomentosa yaprakları ursolik asit C30H4803 matteucinol C18H18O5 odunsu dokusu paulownin C20H18O7@CH3OH ve-Sesamin kabukları syringin C17H24O9@H2O ve catalpinoside meyvası asit şişmanlatan yağlar flavanone ve alkoloid içerir. Yaprakları ve meyvası su ile kaynatıldığında oluşan solisyon beyazlaşmış şaçlara renk katar ve aynı zamanda beslenmesine yardımcı olur. Yapraklarının ve ağaç parçacıklarından oluşan solisyon yorgun ayakların dinlenmesini sağlar. Farmokolojik deneyler meyve özlerinin astıma
  soğuk algınlığına ve kan basıncının düşmesine iyi geldiğini saptamıştır.
  İ) Havanın Filtrelenmesinde: Büyük ve tüylü yapraklar tozun ve dumanın süzülmesinde önemli rol oynarlar. Szechuan vilayetinde hava kirliliğinin önüne geçebilmek için Paulownia dikimi yapılmış sülfür dioksit oranı % 0.169 -1.140 iken diğer ağaçlar yaprak döküp ölürken paulownialar firesiz yaşamayı başarmış ve hava kirliliğinin yok edebilmiştir.
  J) Hayvan Yeminde: Yaprakları ve çiçekleri domuz küçükbaş hayvan ve tavşan türleri için iyi bir besindir.Çiçek tomurcukları ve yapraklar yüksek oranlarda yağ şeker ve protein ihtiva ederler.Paulownia yaprakları bazı baklagillerle yarışabilecek düzeyde azot içerir.Aynı zamanda kuvvetli bir gübre kaynağıdır.
  __________________
   

Bu Sayfayı Paylaş