Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?

'Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü' forumunda Kayıtsız Üye tarafından 15 Aralık 2011 tarihinde açılan konu

 1. Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Patroklos kimdir, hayatı hakkında bilgi verir misiniz?
   

 2. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Patroklos
  Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Menoitios'un oğlu Patroklos, Akhilleus'un can yoldaşı, en yakın arkadaşıdır. İkisi de Aktor ve Aigina'nın soyundan gelmektedir. Dolayısıyla akrabadırlar. Fakat arkadaşlıkları Patroklos'un Akhilleus ile birlikte Peleus'un sarayında beraber büyümüş olmasından ileri gelir. Patroklos'un ruhu nasıl bir adam öldürerek Peleus'un yanına sığındığını İlyada şöyle anlatır:

  Birlikte büyümemiş miydik, Akhilleus sizin evde. Opoels'ten beni size Menoitios getirmişti, ufaktım, bir kaza çıkmıştı elimden, öldürmüştüm Amphidamas'ın çocuğunu, yapmıştım bu deliliği istemeye istemeye, öfkeye kapılmıştım aşık oynarken. At sürücüsü Peleus evine almıştı beni, özene bezene büyütmüş, seyis yapmıştı sana.

  Akhilleus ve Patroklos

  [​IMG]  İlyada'da Patroklos sürekli Akhilleus ile beraberdir. Ona çeşitli öğütler vererek yol gösterir. Akhilleus öfkeyle savaştan ayrılıp bir daha dövüşmek istemeyince, Patroklos onu tekrar savaşa dönmesi için ikna etmeye çalışır. Agamemnon'un gönderdiği elçileri kabul eder ve küskün arkadaşının takındığı tavrı belli etmemeye çalışır. Fakat savaşta Akhalar zor duruma düşmüştür. Patroklos ise bu duruma dayanamaz ve Akhilleus'tan silahlarını ister. Akhilleus'un yerine kendisi savaşacaktır. İlyada'nın Patroklos'un yiğitliklerine ayrılmış XVI. bölümünde sayısız Troyalı öldürür, bu arada bir kehanete göre Zeus'un oğlu Sarpedon'un kaderi Patroklos'un elinden can vermektir. Apollon (veya Apollo) Patroklos'un yaptığı bu kıyıma son verir: Patroklos Hektor'la çarpışır ve öldürülür. Patroklos son nefesini verirken Hektor'a ölümünün yakın olduğunu söyler. Akhilleus ise o sırada barakasında dinlenmektedir ve olup bitenlerden haberi yoktur. O sırada Patroklos'un cesedini almak ve onun taşıdığı Akhilleus'un silahlarına sahip çıkmak için korkunç bir boğuşma başlar. Akhalar Patroklos'un cesedini almak için çok çaba gösterir fakat Patroklos'un ölüsünü Troyalılara kaptırırlar. Nestor'un oğlu Antilokhos kötü haberi Akhilleus'a getirir. O sırada Akhilleus'un yası şöyle dile getirilir:

  Böyle dedi, Akhilleus'u kapkara bir yas bulutu kapladı. İki eliyle aldı ocağın küllerini, döktü başının üstüne, kirletti güzelim yüzünü. Sonra uzandı boylu boyunca tozun toprağın içine, elleriyle çıkarıp kopardı, kirletti saçlarını.

  Akhilleus annesi Thetis'i çağırır, yeni silahlar ister ve annesini bu silahları alması için demirci tanrı Hephaistos'a gönderir. Yeni silahlar eline geçtikten sonra savaşa katılır. Akhilleus, Hektor'u öldürür ve böylece Patroklos'un öcünü almış olur, cesedini de Troyalıların elinden kurtarır, ama Patroklos bununla yetinmez, ruhu Akhilleus'a görünüp gömülmek istediğini, kemiklerinin arkadaşına yarılmış altın çanakta korunması gerektiğini bildirir. Akhilleus'ta dostuna şu şekilde cevap verir:

  Buraya ne geldin, iki gözüm, bütün bunları ne söylersin bana? Bilmiş ol yapacağım her dediğini, hadi yaklaş bana sarılalım birbirimize, bir ancık da olsa ağlayayım doya doya. Böyle dedi uzattı dost ellerini, ama hiçbir şey tutamadı eliyle, ruh kaçmıştı bir duman gibi yerin altına ıslık çala çala.

  Akhilleus Patroklos'un anısına birtakım yarışmalar düzenlemek ister. Bunun için savaşa bir süre ara verilir. Patroklos'un cenaze töreninden sonra Primaos Akhilleus'tan Hektor'un cesedini istemeye gider.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 14 Şubat 2012

 3. Patroklos


  Menoitios'un oğlu Patroklos, Akhilleus'un can yoldaşı, en yakın arkadaşıdır İkisi de Aktor ve Aigina'nın soyundan gelmektedir Dolayısıyla akrabadırlar Fakat arkadaşlıkları Patroklos'un Akhilleus ile birlikte Peleus'un sarayında beraber büyümüş olmasından ileri gelir Patroklos'un ruhu nasıl bir adam öldürerek Peleus'un yanına sığındığını İlyada şöyle anlatır:

  Birlikte büyümemiş miydik, Akhilleus sizin evde Opoels'ten beni size Menoitios getirmişti, ufaktım, bir kaza çıkmıştı elimden, öldürmüştüm Amphidamas'ın çocuğunu, yapmıştım bu deliliği istemeye istemeye, öfkeye kapılmıştım aşık oynarken At sürücüsü Peleus evine almıştı beni, özene bezene büyütmüş, seyis yapmıştı sana.

  İlyada'da Patroklos sürekli Akhilleus ile beraberdir Ona çeşitli öğütler vererek yol gösterir Akhilleus öfkeyle savaştan ayrılıp bir daha dövüşmek istemeyince, Patroklos onu tekrar savaşa dönmesi için ikna etmeye çalışır Agamemnon'un gönderdiği elçileri kabul eder ve küskün arkadaşının takındığı tavrı belli etmemeye çalışır Fakat savaşta Akhalar zor duruma düşmüştür Patroklos ise bu duruma dayanamaz ve Akhilleus'tan silahlarını ister Akhilleus'un yerine kendisi savaşacaktır İlyada'nın Patroklos'un yiğitliklerine ayrılmış XVI bölümünde sayısız Troyalı öldürür, bu arada bir kehanete göre Zeus'un oğlu Sarpedon'un kaderi Patroklos'un elinden can vermektir Apollon (veya Apollo) Patroklos'un yaptığı bu kıyıma son verir: Patroklos Hektor'la çarpışır ve öldürülür Patroklos son nefesini verirken Hektor'a ölümünün yakın olduğunu söyler Akhilleus ise o sırada barakasında dinlenmektedir ve olup bitenlerden haberi yoktur O sırada Patroklos'un cesedini almak ve onun taşıdığı Akhilleus'un silahlarına sahip çıkmak için korkunç bir boğuşma başlar Akhalar Patroklos'un cesedini almak için çok çaba gösterir fakat Patroklos'un ölüsünü Troyalılara kaptırırlar Nestor'un oğlu Antilokhos kötü haberi Akhilleus'a getirir O sırada Akhilleus'un yası şöyle dile getirilir:

  Böyle dedi, Akhilleus'u kapkara bir yas bulutu kapladı İki eliyle aldı ocağın küllerini, döktü başının üstüne, kirletti güzelim yüzünü Sonra uzandı boylu boyunca tozun toprağın içine, elleriyle çıkarıp kopardı, kirletti saçlarını

  Akhilleus annesi Thetis'i çağırır, yeni silahlar ister ve annesini bu silahları alması için demirci tanrı Hephaistos'a gönderir Yeni silahlar eline geçtikten sonra savaşa katılır Akhilleus, Hektor'u öldürür ve böylece Patroklos'un öcünü almış olur, cesedini de Troyalıların elinden kurtarır, ama Patroklos bununla yetinmez, ruhu Akhilleus'a görünüp gömülmek istediğini, kemiklerinin arkadaşına yarılmış altın çanakta korunması gerektiğini bildirir Akhilleus'ta dostuna şu şekilde cevap verir:

  Buraya ne geldin, iki gözüm, bütün bunları ne söylersin bana? Bilmiş ol yapacağım her dediğini, hadi yaklaş bana sarılalım birbirimize, bir ancık da olsa ağlayayım doya doya Böyle dedi uzattı dost ellerini, ama hiçbir şey tutamadı eliyle, ruh kaçmıştı bir duman gibi yerin altına ıslık çala çala

  Akhilleus Patroklos'un anısına birtakım yarışmalar düzenlemek ister Bunun için savaşa bir süre ara verilir Patroklos'un cenaze töreninden sonra Primaos Akhilleus'tan Hektor'un cesedini istemeye gider.


  alıntı..
   

 4. Yaa daha kısası yokmuu
   

 5. daha kısası yok mu yha hadi onu geçtim ne zaman doğduğu ne zaman öldüğü barik onları verseydiniz :(
   

 6. 17 Temmuz da Balgursa da doğmuştur.(Yılını unuttum özür dilerim)Ünlü bir fizikçidir ' Tanrılar Kraliçesi' adında kitap yazmıştır.eskiden imknı yoktu fakat okumayı sevdiği için okula gittiği dönemler okul kütüphanesinde bitirirdi kitapları.O çok zeki ve akıllı birisiydi.Derslerinde oldukça başarılıydı ama söyleediğim gibi durumu olmadıgı için babası tarafından okuldan alındı ve işe verildi.Çalışmayı çok sever ve kültürlüydü o.kendisi.Benden bu kadar aklımda olanları yazdım sosyal performansımdı ve 90 aldım öğrtmn sunumumda yanlıslıklar oldugunu söyledi.eksik anlatmışım. yani yazdım ama anlatamadım nedense.Heyecandan olması gerek neyse bay :D umarım işine yarar cnm
   

 7. çokkkkkkkkk uzun bu kısa gerekli
   

 8. Ya daha kısası yokmu nolur ya
   

 9. şöyle söyliyim kı sa istiyorum
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Patroklos kimdir hayatı Forum Tarih
Patroklos Kimdir - Patroklos'un Hayatı Biyografi & Otobiyografi 31 Aralık 2011
Patroklos ve Akhilleus Kimdir Kısaca Bilgi Tarihi Bilgiler 18 Ocak 2014
Asurlular kimdir hakkında kısa bilgi Tarihi Bilgiler 15 Ekim 2017
Karahanlılar kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017
Gazneli kurucusu kimdir kısaca Tarihi Bilgiler 18 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş