Pasifik Okyanusu Hakkında Bilgi ve Resimleri

'Ülkeler Coğrafyası' forumunda SeLeN tarafından 27 Ekim 2010 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Pasifik Okyanusu Hakkında Bilgi ve Resimleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pasifik Okyanusu bağlı ülkeler - Pasifik Okyanusu derinliği - Pasifik Okyanusu Hakkında Gerekli Bilgi - Pasifik Okyanusu hangi ülkelerdedir - Pasifik Okyanusu kıyıları - Pasifik Okyanusu nedir - Pasifik Okyanusu olusumu nedir - Pasifik Okyanusu şehirler - Pasifik Okyanusu yaşayan balıklar


  [​IMG]
  Büyük Okyanus veya Pasifik Okyanusu, Amerika, Asya ve Okyanusya kıtaları arasında ve dünyanın en büyük okyanusu. Pasifik ismini İspanya krallığı adına Dünya’yı dolaşan Portekizli denizci Ferdinand Magellan vermiştir. Magellan, günler süren zorlu ve fırtınalı şartlar altında adını verdiği Macellan Boğazı’ndan geçip bu okyanusa açıldığında, fırtınaların dinmesinden ve kendisini sakin suların karşılamasından dolayı Portekizcede “sakin” anlamına gelen “Pasifico” kelimesinden yola çıkarak bu ismi vermiştir. 179.7 milyon km² yüzölçümüne sahiptir. Neredeyse Atlas Okyanusu ve Hint Okyanusu’nun toplamı kadar yüzölçümü vardır. En derin yeri 11.034 m ile Mariana Çukuru olup burası aynı zamanda Dünya’daki en derin noktadır. En kalabalık ada Tahiti’dir. Ayrıca Dünya’daki depremlerin %90′ı ve büyük depremlerin ise %80′i pasifik bölgesinde meydana gelmektedir.

  708.000.000 km³ su hacmi vardır ve kapladığı alan Dünya’daki toplam karaların alanından biraz daha büyüktür. Okyanusun 3.000-3.500 m’den derin her yerinde sıcaklık 2 °C derecenin altındadır.

  Japonya, Endonezya ve Yeni Gine gibi volkanik adalarla çevrilmiştir. Bu adalara “ateş kemeri” adı verilir.
   

Bu Sayfayı Paylaş