Pasif içicilik kanser riskini yüzde 40 artırıyor

'Genel Sağlık' forumunda NeslisH tarafından 23 Aralık 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Pasif içicilik kanser riskini yüzde 40 artırıyor konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Hacettepe Üniversitesi (HÜ) İç Hastalıkları ve Medikal Onkoloji, Kanser Epidemiyolojisi Bilim Uzmanı Prof. Dr. İsmail Çelik, ''Çevresel tütün dumanına maruz kalmanın, sigara içmeyenlerde akciğer kanserini yüzde 30-40 artırdığını'' belirtti.

  Çelik, yaptığı açıklamada, dünyada her yıl 5 milyon kişinin tütünle ilgili hastalıklardan dolayı yaşamını yitirdiğini söyledi.Sigara kullanmayanların da özellikle evlerde ve iş yerlerinde tütün dumanına maruz kaldıklarına dikkati çeken Çelik, dünyadaki 1.5 milyar çocuğun yarısının pasif içiciliğe maruz kaldığını, Türkiye'de de bu oranın yüzde 80'lerde olduğunun tahmin edildiğini ifade etti.

  Her şeye rağmen sigara kullanımının azaltılması için yasakların yetersiz kalacağı görüşünü savunan Çelik, öncelikle kişinin sigarayı bırakmaya karar vermesi gerektiğini, sigarayı kendi iradesi ile bırakma oranının yaklaşık yüzde 1-2 olduğunu vurguladı. Çelik, pasif içicilikten korunmak için hiçbir havalandırma yönteminin
  yeterli olmadığına, tütün dumanının, kısa süreli havalandırmayla odadan çıkmadığına, eşyalara, duvarlara, giysilere ve tene işlediğine dikkati çekerek, şunları kaydetti:
  ''Pasif içicilik, özellikle çocuklarda astım, zatürre, kulak iltihabı gibi hastalıkların görülme oranını artırmaktadır.Dünyada her yıl 160 bin çocuk kansere yakalanmaktadır ve bunların 90 bini yaşamını yitirmektedir. Bu çocukların çoğu, sigara bağımlısı değil, pasif içicilerdir. Alınacak önlemlerle bu sayının yüzde 80'i kurtarılabilir.
  Akciğer kanserlerinin yüzde 90'ı tütünle bağlantılı. Her yıl 40 bin kişi akciğer kanserine yakalanıyor.''

  Sigaraya maruz kalan genç kadınlarda meme kanseri riskinin de arttığına dikkati çeken Çelik, ''Menopoz öncesi kadınlarda meme kanserine yakalanma riski 2,6 kat daha fazladır. Az ama devamlı sigara dumanına maruz kalan kadınlarda 50 yaşına kadar meme kanseri olma olasılığı yüzde 60'lara ulaşmaktadır'' dedi.Yasakların ardından bağımlıların büyük bir kısmının gün içerisinde daha az sigara içtiğini, eve döndükten sonra ya da özel aracına bindiğinde sigara tüketimine yöneldiğini gözlemlediklerini ifade eden Çelik, tiryakilerin, en sevdikleri kişilere ölümcül olabilecek bir zarar verdiklerinin farkında olmaları ve dışarıda uydukları yasağı eve de taşımalarına özen göstermeleri gerektiğini kaydetti.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pasif içicilik kanser Forum Tarih
Pasif İçicilik ve Çocuk Sağlığı Çocuk Sağlığı ve Bakımı 4 Ekim 2010
Büyük Okyanus - Pasifik Okyanusu Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 20 Şubat 2012
Büyük Okyanus (Pasifik Okyanusu), Büyük Okyanus Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 5 Ocak 2012
Pasif Taşıma Ne Demektir (Biyoloji) Konu Dışı Başlıklar 29 Eylül 2011
Pasifizm Nedir - Pasifizm Hakkında Bilgi Seviyeli-Ciddi Konular 24 Şubat 2011

Bu Sayfayı Paylaş