Pars Kedisi Hakkında Bilgi

'Kedi ve Köpekler' forumunda KaRDeLeN tarafından 1 Nisan 2009 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pars Kedisi Hakkında Bilgi konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pars kedisi
  Vikipedi, özgür ansiklopedi


  [​IMG]

  Pars kedisi (Prionailurus bengalensis), Bengal kedisi olarak da bilinir, kedigiller (Felidae) Güney ve Doğu Asya'da görülen bir kedi türü. Yaklaşık olarak bir ev kedisi büyüklüğünde olan Pars kedisi, devasa dağılım alanında, çok sayıda renk varyasyonları ve alt türleri ile ortaya çıkar.

  Özellikleri
  Bu türün değişkenliği çok büyüktür. Doğu Sibirya'daki bengal kedileri Endonezya Adaları'ndankilerden oldukça farklı görünürler. Güneyde ana renk leoparlarınki gibi sarımsıyken buna karşın kuzeyde boz kahverengidir. Vücut siyah lekelerle kaplı olup, kafasında siyah şeritler bulunur. Bu lekeler kuzey populasyonunda iri rozetler halindeyken güney bengal kedilerinde küçük benekler şeklindedir. Büyüklüğü, 45 cm vücut boyu ve 20 cm kuyruk uzunluğu (Java) ile 60 cm vücut boyu ve 40 cm kuyruk uzunluğu (Sibirya) arasında değişir.

  Yaşam alanı
  Pars kedisi daima suya yakın yaşar. Bunun dışında habitattan başka özel bir talebi yoktur. Tropik yağmur ormanları gibi iğne yapraklı ormanlar, bozkırlar ve dağlar da mekanlarıdır. Yerleşim yerlerinin yakınına gelmekten çekinmeyip, kimi zaman tarlalarda dolaşır.

  Dağılımı, Güney Sibirya Amur Nehri bölgesinden, Kore ve Çin üzerinden Hindistan, Pakistan ve Endonezya'ya kadar uzanır. Bengal kedisi, Quelpart, Tsushima, Tayvan, Hainan, Sumatra, Java, Borneo, Bali, Lombok adalarında ve merkezi Filipinler'in birkaç adasında yaşar. Bu bölgede, kimi zaman kendi başına bağımsız tür olarak tanımlanan çok sayıda alt türe ayrılır.

  Yaşam tarzı
  Pars kedisi, geceleri faal tek başına dolaşan bir hayvan olup, gündüzleri ağaç kovuklarında ya da kaya yarıklarında uyur. Genelde yerde hareket etse de çok iyi de tırmanabilir. Pars kedisi sudan korkmayıp, engellerden geçmek veya balık avlamak için yüzer. Bu anlamda pars kedisi, kıyıya yakın küçük adacıklarda yerleşim kurabilir. Avları arasında fareler, tavşanlar, kuşlar, böcekler, sürüngenler ve balıklar ile yengeçler bulunur.

  Diğer
  Pars kedisi, en başta Çin'de olmak üzere kürkü yüzünden avlanır. Avrupa'da kürkü artık ithal edilmezken, hala büyük bir sayıda kürk Japonya'ya sevk edilir. Pars kedisinin tamamı tehtit altında değilken yine de bölgesel olarak çok seyrekleşmiştir.

  Çok sayıda alt türü bilinir ki bunlardan biri Tsushima kedisidir. Bu tür 1988 yılında tanımlanmış olup Kore Boğazı arşipelindeki Tsushima Adası'nda yaşar. Aynı şekilde sıklıkla alt tür olarak görülen iriomote kedisi, bugün daha çok özgün tür olarak kabul edilir.

  Alt türler


  • Prionailurus bengalensis bengalensis
  • Prionailurus bengalensis borneoensis
  • Prionailurus bengalensis chinensis
  • Prionailurus bengalensis euptailura
  • Prionailurus bengalensis horsfieldi
  • Prionailurus bengalensis manchurica
  • Prionailurus bengalensis trevelyani
  • Prionailurus bengalensis javaensis
  • Prionailurus bengalensis minutus
  • Prionailurus bengalensis sumatranus

  Pars Kedisi - Wikipedia
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pars Kedisi Hakkında Forum Tarih
Parşömen kağıdı kim icat etti kısaca Bilim & Teknoloji 5 Ocak 2016
Alparslan İlköğretim Okulu Bilgileri Kaman Kırşehir Kırşehir Tanıtımı 28 Haziran 2012
Pars İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 1 Nisan 2012
Pars Hakkında Bilgiler Kedi ve Köpekler 16 Şubat 2012
Kar Parsı Hakkında Bilgi Kedi ve Köpekler 14 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş