Parmaklarımızın Uzunlukları Niçin Birbirlerinden Farklı

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Parmaklarımızın Uzunlukları Niçin Birbirlerinden Farklı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Parmaklarımızın Uzunlukları Niçin Birbirlerinden Farklı - Parmaklarımızın Uzunlukları  El parmaklarımızın her birinin uzunlukları değişiktir ve bu uzunluklar belirli bir sıra izlemezler. Genellikle üçüncü parmak en uzunu iken yüzük parmağımız işaret parmağımızdan daha uzundur. Ayaklarda ise başparmaktan başlayıp gittikçe kısalan bir dizi vardır. Bunların nedenleri, parmaklarımızın görevleri ve geçirdikleri evrim ile açıklanabilir.

  Aslında bütün memeli hayvanların parmakları vardır. Evrim sürecinde bunların çoğunun sayılan ve şekilleri değişmiştir. Örneğin, atın sadece bir parmağı ve tırnağı kalmıştır.
  Bir portakalı veya tenis topunu elimizde avcumuzun içine alacak şekilde tutarsak bütün parmakların uçlarının aynı hizada durduğunu görürüz. Aynı şekilde parmaklar yumruk yapacak şekilde katlanırsa hepsinin avuç içine bir hizada değdiği görülür.
  Buradan da görülüyor ki parmaklarımız bir şeyi tutabilmek için ideal boyutlara sahiptirler. Evrim teorisyenleri, atalarımızın ağaç dallarına tutunabilmeleri ve dalların üzerlerindeki meyveleri rahatlıkla koparıp alabilmeleri için parmaklarımızın bu şekiller ve boyutlarda geliştiklerini söylüyorlar. Bir de işin pratik bir yönü var. Serçe parmağınızın en uzun parmak olduğunu düşünebiliyor musunuz? Her gün sağa sola çarpıp takılırlardı herhalde. Belki de bir kaç milyon yıl sonra gittikçe küçülecekler ve sonunda dört parmaklı kalacağız.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Parmaklarımızın Uzunlukları Niçin Forum Tarih
Dünyanın En Önemli Akarsuları ve Uzunlukları Nelerdir Kısaca Ülkeler Coğrafyası 11 Ocak 2014
Türkiyenin Komşuları ve Sınır Uzunlukları Ülkeler Coğrafyası 9 Aralık 2011
Ülkemizin Kıyı Uzunlukları Ne Kadardır? Ülkeler Coğrafyası 14 Nisan 2011
Türkiyenin Sınır Uzunlukları Hakkında Bilgi Ülkeler Coğrafyası 18 Mart 2011
Türkiyede Bulunan Nehirlerin Uzunlukları Ülkeler Coğrafyası 6 Ağustos 2010

Bu Sayfayı Paylaş