Parmaklıklar Ardında Bölüm Özetleri

'Diğer Yerli Diziler' forumunda Fatma tarafından 5 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Parmaklıklar Ardında Bölüm Özetleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  1. bölüm özeti...

  Kocasının ölümüne sebebiyet vermekten tutuklanan Suzan Aksoy’un cezaevine girişiyle başlayan ‘Parmaklıklar Ardında’ ilk defa mahkumiyetle ve mahkumlarla tanışan bir kadının gözünden bizi yeni bir dünyaya sokar... Tarih öğretmeni Suzan’la birlikte hepimizin her an geçebileceği bir eşiği aşar ve cezaevinin kendi içinde kuralları olan acımasız dünyasıyla yüzyüze geliriz. Bir yandan şiddete dayalı kuralların geçerli olduğu bu alem bir yandan da aşkların hayallerin yaşandığı bir dünya haline gelir....
   

 2. Fatma

  Fatma Üye

  2.bölüm özeti
  Kadınlar koğuşundaki patlamanın ardından yangın çıkmıştır. Gülten bu durumu bahane ederek operasyon düzenlemek ister. Ancak Tahsin’in yaralı olması işleri karıştırır. Gülten Doktor Tarık’ın içeri girmesine izin vermek zorunda kalır. Suzan Hayriye’ye yardım etmek için kendini toparlamıştır diğerlerinin ondan beklemediği bir kararlılık gösterir. Tahsin ve Hayriye’nin hastaneye yollanmasının ardından operasyon emrini veren Gülten yine hüsrana uğrayacaktır. Kargaşanın ortasında yanında bakanlık görevlisi ile gelen Handan cezaevi yönetimini devralır ve mahkumlarla uzlaşma yolları arar. “Bütün dünyanın gözü üzerimizde mahkumlara şiddet uygulanmayacak” gibi Gülten’in karşı olduğu düşünceleri dile getiren Handan Nur ve Aliye’yi koğuş sorumlusu kabul etmeye de hazırdır. Gülten’le Handan arasındaki mücadele daha ilk geceden kıyasıya bir şiddetle patlak verirken Handan bu yeni çevrede kendini kabul ettirebilmek için müttefikler arar. Gülten’den farklı görünen infaz memuru Semra’yı kazanmaya çalışır. Asıl önemlisi yumuşacık sesi ve şefkatli tavrıyla ona hemen yakınlık gösteren Doktor Tarık acaba güvenebileceği birisi midir?
   

 3. Fatma

  Fatma Üye

  3.Bölüm Özeti

  Handan koğuşta çıkan yangına ve Tahsin’in ölümüne neden olanları bulmak üzere savcının yürüttüğü soruşturmaya destek olur. Ancak yöntem konusunda savcı ile görüş ayrılığına düşmeleri gecikmez. Bu durum aralarındaki mesafenin giderek açılmasına neden olacaktır. Handan koğuş içinden destek ararken Serpil ve Aylin’le de konuşur ancak Aylin fazla zeki ve dolayısıyla tehlikeli görünür. Serpil’in aklı ise genç sevgilisinin görüşe gelip gelmeyeceğine takılmıştır başka şeyle ilgilenecek hali yoktur. Görüş gününü heyecanla bekleyen birisi daha vardır: Kayınvaldesinin çocuklarını getireceğine inanan Suzan. Tahsin’in dolabında bulduğu uyuşturucuyu yem olarak kullanıp Filiz’i yakalama planları yapan Gülten ise başını derde sokacaktır. Handan eline geçirdiği kozla Gülten’i mahkumların arasına yollamak ister ama bunu başarıp başaramayacağını cezaevinin karmaşık güç dengeleri belirleyecektir. Suzan çocuklarının görüşe gelmeyişi yüzünden kasılır ve ağır bir sinir krizi geçirerek revire kaldırılır. Suzan’a yatıştırıcı bir iğne yapan Tarık gece onun revirde kalmasına izin verecek ve bu da yeni sorunların başlangıcı olacaktır.
   

 4. Fatma

  Fatma Üye

  4.bölüm özeti
  Gülten artık parmaklıklar ardındadır. Bu arada Filiz’in şansı yaver gider uyuşturucu paraları aramada Nur’un ranzasından çıkınca suç onun üzerine kalır. Gülten karantina hücrelerinde Filiz ve Nur ile komşu olmuştur. Semra Gülten’i bu durumdan kurtarmak ister ve Handan’la konuşur ancak Handan taviz vermez. Koğuş aramasında Tahsin’i öldüren aletin bir benzerini ele geçiren Semra Handan’a karşı savcı ile işbirliği yapmaya meyleder. Bu durum Handan’ın yalnızlığını arttırır. Suzan’ın revirde kalması nedeniyle Doktor Tarık’la tartışan Handan zor günler geçirmektedir. Tarık onun herkese karşı mesafeli olduğunu söylemekte ve başlangıçtaki yakınlık kurma isteğini yitirmiş görünmektedir. Oysa Tarık Suzan’a yardım etmek için elinden geleni yapmakta ve cezaevi psikoloğunu da bu çabaya katmaktadır. Psikolog ile haftalık görüşme planı yapan Suzan içine düştüğü umutsuzluktan yavaş yavaş sıyrılmaya başlayacaktır. Hayriye ise yaklaşan tahliyesinden ötürü heyecanlıdır. Kurtulma ümidi olmayan ve daha çok acı çekmek istemeyen üç hastasını öldürdüğü ve bunların birinden menfaat sağladığı gerekçesiyle müebbet hapse mahkum olan başhemşire Hayriye genç bir anne olarak girdiği cezaevini ortayaşlı bir anneanne olarak terketmektedir.
   

 5. Fatma

  Fatma Üye

  Parmaklıklar Ardında 5.Bölüm Özeti

  Hayriye dışarıdaki macerasına Pala’nın yerinde çay içerek başlar. Sonra sahile inip yıllardır sadece sesini işittiği dışardaki deli dalgalara yakından bakar.

  Bu sırada Aliye ve Nazlı Tahsin cinayeti nedeniyle yanyana hücrelerde çile doldurmaktadırlar. Nazlı’nın sorguya götürülmesini fırsat bilen Gülten Aliye’ye eziyet ederken Handan durumu görür ve Gülten’i uzaklaştırır. Aliye Handan’a Tahsin’le ilgili öyle bir şey söyler ki Handan dehşete kapılır. Handan’ın durumunu farkeden Tarık onu deniz kenarında yürüyüşe götürür ve Nazlı’nın geçmişini anlatır. Handan Nazlı’ya yardım edemediği için üzülür ve duruma el koymak ister ama savcı buna izin vermez. Savcı cinayeti aydınlatmak için eski istihbaratçı Perihan’dan yardım ister.

  Bu sırada Anna’nın uyuşturucu krizleri artmış daha ilk kuryeliği sırasında yakalandığı havaalanındaki aramaya dair kabusları sıklaşmıştır. Ona ne psikolog ne de doktor Tarık yardımcı olabilmektedir.

  Koğuştaki boşluğu her geçen gün biraz daha artarak farkedilen Hayriye ise İstanbul’a varmıştır ancak yaşadıklarıyla mektuba yazdıkları bambaşkadır. Hayriye Suzan’a cesaret vermek için dışarıya dair iyi şeyler anlatadursun çocuklarıyla ilgili aldığı son bir kötü haber Suzan için bardağı taşıran damla olur.
   

 6. Fatma

  Fatma Üye

  6. Bölüm Özeti

  Hayriye Suzan’ın başına gelenlerden habersiz olarak dışarda onun kayınvaldesine gitmiştir. Hayriye’yi üzmek istemeyen kadınlar onun dışarıdan iyi haberler yazmaya çabalayan mektubuna aynı biçimde karşılık verirler. Oysa içeride durum parlak değildir. Savcı Aliye ve Nazlı’nın hücre cezasına son vermiştir ama bu karara neden olan kuşkuyu şimdilik yalnızca Semra ve savcı bilmektedirler. Durumdan habersiz olan Handan Nazlı ve Aliye’ye yardım etmek isterken kendini onların sorunlarına kaptırır.

  Bu arada Aylin onu terketme kararını bildiren sevgilisinden aldığı mektupla yıkılır ve depresyona girer. Bu olayın arka perdesini sürpriz bir biçimde yalnızca Handan’a anlatır ve bu da Handan’ın çaresizlik duygusunu arttırır. Handan’ın bu sorunlara dair konuşmak yerine büsbütün içine çekilmesi sonunda Doktor Tarık’ı uzaklaştırır.

  Koğuştakiler ise her zamanki gibi kah Nur’un katı disiplini kah Şebo ile Serpil’in erkeklere dair muhabbeti arasında günlerini geçirirken Aylin’in beklenmedik tepkisi bu gidişi kesintiye uğratır. Öte yandan Filiz en sonunda uyuşturucu akışını yeniden başlatacak bir yol bulmuş ve bu durum en çok Anna’yı sevindirmiştir.

  Dışarda ise Nur’un kızı Nurgül ile Aliye’nin kardeşi Özgür arasında beklenmedik bir ilişki gelişmektedir. Ama asıl beklenmedik olan Nazlı’nın en sonunda Aliye’ye söylediği sırdır. Aliye’nin öfkesi dışardaki deli dalgalarla yarışırcasına cezaevinin duvarlarını inletir. Nazlı bu sırrı ne kadar saklayabilecektir?
   

 7. Fatma

  Fatma Üye

  7. Bölüm Özeti

  Aliye Nazlı’nın hamile olduğunu öğrenince çılgın gibi koğuş kapısını tekmelemeye başlamıştır. Handan’la görüşmeyi başaran Aliye ona Tahsin’in tecavüzünü hatırlatır ve Nazlı’nın durumunu söyler. Handan Doktor Tarık’la birlikte Nazlı’ya yardım çaresi ararken savcının farklı planları vardır.

  Hastaneden dönen Suzan’ın kızıyla ilk kez telefon konuşması yapabilmesi Zehra’nın hikayesinde beklenmedik gelişmelere yol açar. Bu sırada Aylin hücreden çıkarılır ve koğuşa geri gelir. Geçirdiği kürtajların kötü anısıyla hücredeki gecenin travmasını yaşayan Aylin Nur’un baskısına dayanamaz. Otoritesinin sarsılmasına izin vermeyen Nur ise Aylin’i dövdürür. Gülten’in Nazlı’ya gizlice gebelik testi yaptığını öğrenen Handan onu uzaklaştırır. Fakat Gülten’in test sonucunu Nur’a yetiştirip onu kışkırtmasını engelleyemez. Olay duyulduğunda koğuşta ortalık iyice karışır.
   

 8. Fatma

  Fatma Üye

  8. Bölüm Özeti

  TARIK HANDAN’A KARŞI OLAN DUYGULARINI AÇIKLAYABİLECEK Mİ?

  Nazlı Gülten’in ona gizlice gebelik testi yaptığını ve düşük yapsın diye onu tuvalette dövdüğünü açıklar. Aliye öfkesinden deliye döner ve Nazlı’ya haraket eden Nur’un üzerine saldırır. Çıkan kavga üzerine koğuşa gelen Handan teftiş isteyeceğini söyleyerek koğuşu yatıştırır. Ancak Handan’ın işi zordur. Savcı teftişi engellemek için elinden geleni yapmakta ve Handan’ın açığını aramaktadır. Bu arada Tarık Suzan’ın kolundaki ve sırtındaki sigara yanıklarını gerekçe göstererek davasının yeniden görülmesi için uğraşır. Suzan için bir dilekçe yazmak üzere Handan’dan yardım ister.

  Tiyatro salonunun onarımı ve burada kadın koğuşlarının bir oyun sergilemesi girişimi de bir yandan sürmektedir. Handan ve Tarık hep olduğu gibi işle ilgili konularda birbirlerine destek olurlar ancak aralarındaki yakınlığı dile getirecek bir ortam bulamazlar. Tarık bu döngüyü kırmaya karar verir ve Handan’ı evine davet eder.

  Bir diğer ikili Özgür ve Nurgül de tam yakınlaşmışken ayrı düşerler. Görüş günü Aliye ve Nur’u ziyaret ettikten sonra birlikte Özgür’ün evine giderler ama Nurgül ertesi sabah sessizce kaçıp gider.

  Kocasının geleceği umuduyla görüşü hevesle bekleyen Zehra’ya gelen giden olmaz ama görüş sonrası Zehra’nın hiç beklemediği bir şey gelir.
   

 9. Fatma

  Fatma Üye

  Parmaklıklar Ardında 9.Bölüm Özeti

  Oğlu Hasan’ın hayatta olduğunu öğrenen Zehra oğluna kavuşabilecek mi?
  Beray isimli mahkumun firar planı nasıl sonuçlanacak? Bu olay Handan’ın yönetimle ilgili düşüncelerini nasıl etkileyecek?


  Zehra oğlu Hasan’ın resmini görünce onun hayatta olduğunu anlar karmaşık duygularla aşırı tepkiler verir. Koğuşta kargaşa sürerken Nazlı ranzasından iner sakince Zehra’nın yanına gider ve ona bir tokat atar. Zehra şaşkınlıktan susar. “İyi işte der” Nazlı “Bak oğlun yaşıyormuş. Çık burdan git onu al sinir etme insanı”. Bu Nazlı’nın Zehra’dan özür dileme biçimidir. Zehra’nın hatırladığı bir isimden yola çıkan polis Semra’nın yardımıyla Hasan’ın izini bulur. Zehra’nın oğluna kavuşabilmesi için hastanede kan testi yapılması ve çocuğun ona ait olduğunun belirlenmesi gerekmektedir. Ancak yan koğuştaki mahkum Beray’ın firar planı nedeniyle hastane yolculuğu beklendiği gibi gelişmez. Yeni gelen gardiyan Cengiz’in görünürdeki sertliği altında yatan ak-kara mantığını hızla çözen Beray onun bir anlık saflığından yararlanarak kaçma planını hayata geçirecek ve bu olay Handan’ın yönetimle olan daha önceki çelişkilerini hiç beklenmedik bir biçimde etkileyecektir.
   

 10. Fatma

  Fatma Üye

  Parmaklıklar Ardında 10.Bölüm Özeti

  Zehra’nın oğlu Hasan’a kavuşamadan yaralandığı ve hastanede can çekiştiği haberi koğuşta bomba gibi patlar. Suzan Zehra’ya eziyet ettikleri için koğuştakilere çok öfkelidir. Nur’a bile karşı çıkmayı göze alır. Nur Zehra’nın elini ütü makinesinde yaktığı olayın anısıyla kızının yüzünün birbirine karıştığı kabuslar görmekte ve kendini çok kötü hissetmektedir. Görüşe gelen Nurgül’ün durgunluğu Nur’u büsbütün kaygılandırır. Görüş sonrası fenalaşır. Özgür’ün Nurgül’le ilişkisini açık görüşte öğrenen Aliye ise bu durumu Nur’u büsbütün sinir etmek için kullanır. Bu arada Gülten savcıyı arkasına almış olmanın güveniyle büsbütün saldırgan davranmaktadır. Müfettiş gelmeden eski hesapları kapatma kaygısındaki savcı firar olayını gerekçe göstererek Handan’ın yetkilerini kısıtlamış hastaneye gidişleri engellemiştir. Durumu sallantıya giren Handan öfkesini Tarık’tan çıkarır. Nazlı’nın çocuğunu düşürmek için ranzadan atlayıp kanama geçirmesi üzerine Handan savcıya rağmen hastane izni verir ve işler çığrından çıkar.
   

 11. Fatma

  Fatma Üye

  11. Bölüm Özeti

  SUZAN ÖZGÜR ...

  HAYRİYE YENİDEN PARMAKLIKLAR ARDINDA ...

  Gülten cezaevinde iktidarı ele geçirince kendi kanunlarını devreye sokar. Müfettiş gelecek bahanesiyle yaptırdığı aramalar anonslar ve koyduğu yeni kurallar mahkumları canından bezdirir. Handan’ın cezaevine getirdiği yeni düzen Gülten’in döneminde hızla yıpranır. Bunu en çok hissedenlerden biri zor günler geçiren Doktor Tarık’tır. Hastanedeye Nazlı’yı ziyarete gittiğinde onu yatağa kelepçelenmiş olarak görmek Tarık’ı üzer. Tahsin’in pisliklerini örtmeye çalışan Gülten ise Nazlı’yı müfettişin gözünden uzak tutmaya çalışacaktır. Müfettişin gelişiyle çelişkiler artar. Müfettiş bir yandan soruşturma sırasında Handan’ın da bulunmasını istediği için Gülten’le savcının diğer yandan mahkumlarla kişisel ilişkilerini eleştirdiği için Tarık’ın tepkisini çeker. Tarık’ın tek tesellisi Suzan’ın davasındaki olumlu gelişmedir. “Arkana bakmadan git” der Tarık Suzan’a ama onu üzmemek için Hayriye ablanın yeniden parmaklıklar ardına geleceğini söylemez. Bu arada Nur Nurgül’ü çok merak ettiği için Aliye’den yardım istemek zorunda kalmış ve böylece iki ezeli düşman istemeden de olsa Nurgül ile Özgür’ün kavuşmalarına zemin hazırlamışlardır.
   

 12. Fatma

  Fatma Üye

  12.BÖLÜM ÖZETİ:

  Handan’ın görevinin başına dönmesi Gülten’in aaafini kaçırır. Handan için de durum karışıktır. Teftiş için gelen müfettiş Yılmaz onun odasına yerleşmiştir. Handan cezaevinde kontrolü yeniden eline geçirmenin kolay olmayacağını anlar. Yılmaz vakit kaybetmeden soruşturmaya başlar ama mahkûmlar da hazırlıklıdır. Filiz müfettiş karşısında daha önce görmediğimiz bir yüzünü gösterse de
  bu sefer işi Yakup’u kandırmak kadar kolay olmayacaktır. Yakup ise Filiz’den aldığı paketi kaybetmenin korkusuyla ne yapacağını bilemez. Adamlar parayı
  Filiz ise Yakup’u aramaktadır. Gülten de Tahsin’e olan vefa borcunu ödemek için harekete geçer. Tahsin’in mezarına gider ve müfettişin DNA planına karşı hamlesini yapar. Yine olayları karıştırmayı başarmıştır. Hayriye ve Suzan’ın parmaklıkların iki yanı arasındaki yolları beklenmedik biçimlerde karşılaşırken
  Nurgül de evden kaçıp Özgür’e sığınmıştır. Ama geçmişinden kurtulması bu kadar kolay olmayacaktır. Babası onu bulur ve eve dönmezse Özgür’ü öldürmekle tehdit eder. Nurgül’ün bu açmazdan kurtulmak için yaptığı son hamlenin haberi cezaevine gelir. Handan Nur ve Aliye’ye bütün bu olanları nasıl anlatacağını bilemiyordur.
   

 13. Fatma

  Fatma Üye

  13.Bölüm Özeti

  Handan Nurgül’ün ölüm haberini Nur’a söyler. Nur yıkılır. Aliye için de haberler kötüdür. Özgür gözaltına alınmıştır. Nur ise sorduğu sorulara bir cevap alamaz. Özgür’le konuşmak ister. Handan bu isteğini kabul edip onlara bir görüşme ayarlar. Nur Özgür’den kızına ait şimdiye kadar bilmediği gerçekleri duyunca ikinci bir yıkımı yaşar. Artık tek düşüncesi vardır kızına bütün bu acıları yaşatan kocasından intikam almak. Hayriye savcı ile konuşup Nur’un cenazeye katılması için izin alır. Nur’a bu yolculukta Gülten eşlik edecektir. Tahsin’in cesedinden alınan DNA örneği tecavüz olayını kanıtlamaz. Nazlı’nın ruh sağlığı iyice bozulmuştur bu haberin kötü sonuçlarını kavrayacak halde bile değildir. Nazlı artık Aliye ile bile iletişim kurmuyordur. Suzan içinse artık Sinop’tan ayrılma vakti gelmiştir. İlk defa açık görüşe çocukları gelir ve onlarla doyasıya hasret giderir. Suzan yeniden başlayan mahkemesinden tahliye kararı beklentisiyle koğuştan ayrılırken onun gidişine en çok Şebo sevinir. Tarık için artık rakipsiz kalmıştır. Anna ise müfettişin Tarık’tan daha yakışıklı olduğunu düşünür. Koğuştakiler Tarık mı müfettiş mi esprisiyle içerdeki hayatı neşelendirmeye çalışırlarken Gülten ve Nur cenaze için yola çıkarlar. Ama Nur’un Gülten için hazırladığı sürprizler vardır. .
   

 14. Fatma

  Fatma Üye

  14. Bölüm Özeti

  Gülten eli-kolu bağlı bir şekilde Nur’un geri dönmesini beklemektedir. Cenaze iznini amacına ulaştıran Nur Özgür ve Gülten’in yanına döner. Gülten’i zorlu bir geri dönüş yolculuğu beklemektedir. Koğuşta ise Filiz her geçen gün daha da köşeye sıkışmaktadır. Başta Anna olmak üzere parasını aldığı mahkûmlar onun peşindedirler ve havalandırmada onu döverler. Müfettiş bu olaydan yola çıkarak güvenlik kamerasının eski görüntülerinden oluşturduğu arşivi Handan’a gösterir ve cezaevindeki karanlık olayları çözmek üzere olduğunu söyler. Handan etkilenmiştir. Tarık ise karamsardır Tahsin olayında olduğu gibi ipuçlarının karartılacağını düşünmektedir. Kardeşinden merakla haber bekleyen Aliye’ye Nur da yardımcı olamaz. Aliye DNA testi sonuçlarını öğrenip tecavüzün kanıtlanamadığını ve Nazlı’nın İstanbul’daki bir hastaneye sevk edileceğini duyunca deliye döner. Handan’a saldırır ve hücreye atılır. Handan alacağı kararlar ve sonuçları hakkında zor bir seçimle karşı karşıyadır. Aliye’nin hücreden başlattığı umutsuz çığlık ve koğuş arkadaşlarının bu sese kulak vermesi bir anda tüm cezaevini sarar. Handan ateşin ortasında tek başına kalmıştır.
   

 15. Fatma

  Fatma Üye

  15. Bölüm Özeti

  B2’nin önderliğinde başlayan eylem tüm cezaevine yayılır. Handan ilk günkü kararlılığıyla mahkûmların yanına gider ve onlarla konuşarak isyanı sona erdirir. B2 koğuşu bir haftalık havalandırma cezası ile kurtulur ama bu bile onları perişan eder. Tarık Tahsin’in ölüm ve otopsi raporları üzerinden iz sürer ve sonunda çelişkiyi bulur. Ama Yılmaz soruşturmayı devralır. Tarık’ın bu olayla ilgili Handan’la paylaştığı heyecan Yılmaz’ın araya girmesiyle yarım kalmıştır. Yılmaz bir yandan da eski güvenlik kamerası görüntülerinden bir sonuca gitmeye çalışıyordur ama önüne hep bir engel çıkar. Her engelin arkasında savcının olması Yılmaz’ın şüphelerini arttırır. Savcı teftişten kurtulmak için konuları bir an önce kapatmaya çalışıyordur. Özgür ise sarhoş ve perişan bir haldedir. Artık kaçmaktan yorulmuştur. Teslim olma niyetiyle Gülten’e gelir. Gülten onun teslim olmasını engellemek için savcıyı da işin içine katarak hemen bir plan yapar. Özgür kendine geldiğinde artık her şey için çok geçtir. Aliye bu haberi öğrenince onu sakinleştirebilmek hiç de kolay olmayacaktır. Nur olayı gazetede görünce deliye döner ve ben yaptım diye ortaya çıkar ama idarede onun sözüne inanan olmaz. Nur fenalaşıp hastaneye kaldırılır. .
   

 16. Fatma

  Fatma Üye

  16. Bölüm Özeti

  Özgür’ün haberi Aliye ve Nur’u derinden sarsar. Nur hastanede Aliye revirdedir. Tarık soruşturma sonucuna dair karamsardır ama Handan Yılmaz’ın yürüttüğü soruşturmanın işe yarayacağına inanır. Tarık ve Handan iddiaya girerler. Tarık Yılmaz ile Handan’ı aynı safta görmekten dolayı üzgündür kendini dışlanmış hisseder. Filiz ise bir yandan Yılmaz’ın soruşturmasından kurtulmaya diğer yandan içerde aksayan işlerini toparlamaya çalışıyordur. Ama Yakup’la Filiz’i ziyarete gelen avukatın tanıştığını anlayan Cengiz Filiz’in açığını yakalar ve Filiz’in durumu iyice zorlaşır. Yılmaz en sonunda isyan gününe dair görüntülere ulaşır ve patlamanın sorumlusu olarak Perihan’ı sorgular. Ama Perihan savcı karşısında takındığı ketum tutumunu burada da sürdürür. Handan ve Yılmaz Tarık’ın bulduğu ipucundan yola çıkarak mezarlığa giderler ve Tahsin’in gerçek mezarını bulurlar. Yine tüm şüpheler Gülten üzerinde toplanmıştır. Yılmaz bu sefer önüne çıkan engelden kurtulmaya kararlıdır ve savcıyı bir süreliğine izine gönderir. Başgardiyanlık Gülten’den Cengiz’e geçmiştir. Gülten’in buna alışması kolay olmayacaktır. Bu arada Filiz için hem idarede hem koğuşta çember daralmaktadır. Havalandırma cezası kalkınca koğuş olarak hamama giderler ama Aliye neşeli başlayan hamam sefasının ortasında Tahsin’i sen öldürdün diyerek Filiz’e saldırır. .
   

 17. Fatma

  Fatma Üye

  17. Bölüm Özeti

  Hamamda çıkan kavganın sonuçları Filiz’i hiç de beklemediği bir sona doğru götürmektedir. Aliye onu çok zor durumda bırakmıştır ve Filiz çemberden bir çıkış yolu aramaktadır. Artık cezaevinden çıkmalıdır ama nasıl?

  Göreve geldiğinden bu yana gerçekleri ortaya çıkarma mücadelesi veren Handan Yılmaz’ın desteğiyle artık çabalarının sonuçlarını almaya başlar. Tahsin’in Nazlı’ya tecavüz ettiği ortaya çıkar. Bu başgardiyanlığı Cengiz’e kaptıran Gülten için yeni bir kötü haberdir. İktidardan uzaklaşan Gülten sinerken yeni iktidar Cengiz işlerin kontrolünü yavaş yavaş eline almaya başlar. Ancak Cengiz Filiz’i kullanmak isterken Filiz’in de ona dair planları vardır.

  Aliye Nur’un hastaneden dönüşünü sinirle bekler ve Nur gelir gelmez koğuşta ona saldırır. Nur’u Gülten’le bir olup kardeşine komplo kurmakla suçlar. Gülten olayların üzerini başarıyla örtmeyi o kadar iyi becermiştir ki Nur’un gerçekleri anlatması yetmez. Nur’a inanan Hayriye bir kez daha ona yoldaş olur ve onu dinler sakinleştirir. Nur Gülten’in komplosunu açığa çıkarabilecek midir?

  Bu arada tecavüz bilmecesi çözüldüğü için Tarık Handan’la yemeğine girdiği iddiayı kaybetmiş ve Handan ile Yılmaz’ı evine davet etmiştir. Ama yemek boyunca Tarık’la Yılmaz arasında yeni bir tartışma yaşanır ve ortam gerilir. Handan bir kez daha ikisi arasındaki gerginliğin ortasında kalmıştır.
   

 18. Fatma

  Fatma Üye

  19.BÖLÜM ÖZETİ:

  Aliye’nin Handan’a saldırmasıyla cezaevinde oluşan otorite boşluğu fazla gecikmeden yeni sahibini bulur. Gülten bir kez daha özlemini duyduğu makama kavuşmuştur. Ve hemen faaliyetlere başlar. Handan yoğun bakımda[​IMG] Nur hastanede[​IMG] Aliye ise hücrededir. Gülten ilk iş olarak Aliye’ye kalacak yeni bir yer ayarlamakla işe başlar. Koğuştakiler bir yandan başlarına gelenden Filiz’i suçlarlarken[​IMG] diğer yandan da Aliye’den haber almaya çalışmaktadırlar. Filiz ise firar planını devreye sokar. Ama tüm bunların farkında olan Perihan Filiz’e bir teklif yapar. Filiz hiç beklemediği bu teklif karşısında acaba ne yapacaktır?

  Beray ve Cengiz cephesinde de yeni gelişmeler vardır. Beray[​IMG] Cengiz’i ateşli bir oyunun içine çeker. Yılmaz’ın ise pes etmeye niyeti yoktur. Savcı ve Gülten’in oyununu bozmak için harekete geçer. Gülten yeniden oturduğu bu makamdan ayrılmamak için bu sefer herşeyi göze almıştır. Gerekirse Nur’u öldürecektir. Bu kararla hastaneye gider. Nur’un kapısındaki nöbetçileri uzaklaştırmak için bir çare bulur ve planını uygulamaya başlar.
   

 19. Fatma

  Fatma Üye

  20. Bölüm Özeti

  FİRAR

  Tarık yeniden görevinin başına geçer... Nur kurtulur... Koğuştakiler Gülten’in Aliye’yi yeraltı hücresine koymasına karşı bir eylem başlatırlar... Filiz ve Beray firar planlarını uygulama telaşındadırlar

  Tarık geri gelir. İlk iş olarak da Handan’ı hastanede ziyarete gider. Orada Gülten’le karşılaşırlar. Onu hastaneden çıkarken gören Tarık bu olayın peşini bırakmaz. Nur’un hayatı kurtulur. Yeniden görevinin başına dönen Tarık Gülten ve savcının Handan’ın yokluğunda yaptıklarına karşı durmaya çalışır. Ama Gülten’in taviz vermeye niyeti yoktur. Gülten Aliye’yi tabutluk denen yeraltı hücresine koyar. Koğuştakiler bu duruma son verdirmek için bir şeyler yapma arayışına girerler. Aralarındaki en deneyimli mahkûm olan Hayriye’nin önderliğinde Aliye’yi oradan çıkartmak için bir eylem başlatırlar. Filiz ve Beray ise tüm bunlardan uzak kendi planlarını uygulama telaşındadırlar. Firarla ilgili adımları bir bir atan Beray ve Filiz peşlerindeki Perihan’dan nihai olarak kurtulmanın da hesabını yapmışlardır. İçerde bir şeyler döndüğünü anlayan savcı Perihan’ın verdiği bilginin üzerine gider. Firar planına karşılık savcının da bir planı vardır. Cengiz Beray’la kurduğu yakınlığın bedelini ödeyecek midir? Yoksa Beray ve Filiz’i kötü bir sürpriz mi beklemektedir? Cezaevinde fırtına öncesi sessizliği vardır. Ve firar gecesi kıyamet kopar…
   

 20. Fatma

  Fatma Üye

  21. Bölüm Özeti

  Sıra Hayriye'de..

  Filiz ve Beray arkalarında sır dolu birçok soru bırakarak cezaevinden firar ederler. Acaba bu sürek avından sağ kurtulmayı başarabilecekler midir? Savcı kendisine yanlış bilgi verdiğini düşündüğü Perihan’ı ceza olarak hücreye attırır. Firar sonrası koğuşa baskın arama yapılır. Aliye’nin koğuşa dönmesi için açlık grevinde olan Hayriye fenalaşır ama Tarık’ın çabasına rağmen tıbbi yardım kabul etmez. Aliye’nin durumu kötüdür ve tabutlukta geçirdiği her dakika Gülten’e olan öfkesini daha da arttırır. Gülten ise tek başına iktidar olmanın aaafini sürmektedir ve Aliye’den sonra ona destek veren Hayriye’yi de tabutluğa koymak ister ama B2 koğuşunun beklenmedik direnişiyle karşılaşır. Mahkûmları birbirine düşürmek için onlara tecrit cezası verir. Şebo Hayriye abla için gösterdiği iyi niyet girişimini anlamayan Tarık’tan sert tepki görünce hıncını kendinden çıkarır. Hastane odasında gelişmeleri televizyondan takip edebilen Handan ise yaşananlar karşısında çok öfkelidir. Tarık’ın bir gazeteci bulup cezaevindeki durumu basına yansıtma çabaları sonuçsuz kalınca ona Yılmaz’dan yardım istemesini söyler. Tarık son çare Yılmaz’ı arar. Cengiz ise intikam ateşiyle yanmaktadır. Beray’la görülecek hesabı vardır ve bir an önce onu yakalamak ister.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Parmaklıklar Ardında Bölüm Forum Tarih
Parmaklıklar Ardında Dizisinin 105.Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 20 Haziran 2010
Parmaklıklar Ardında Dizisinin 104. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 10 Haziran 2010
Parmaklıklar Ardında Dizisinin 103. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 6 Haziran 2010
Parmaklıklar Ardında 99. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 4 Mayıs 2010
Parmaklıklar Ardında 98. Bölüm Özeti Diğer Yerli Diziler 23 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş