Parmak - Parmaklar hakkında bilgiler

'Genel Sağlık' forumunda Mavi_Sema tarafından 27 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Parmak - Parmaklar hakkında bilgiler konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Parmak - Parmaklar hakkında bilgiler


  Vikipedi, özgür ansiklopedi  [​IMG]
  Bir insanın sol el parmakları
  Parmak insanlarda ve bazı hayvanlarda ellerin ve ayakların son bölümünü oluşturan, boğumlu, hareket ettirilebilen, uzunca organların her birine verilen addır. Sağlıklı bir insanda 5'i sağ elde, 5'i sol elde, 5'i sağ ayakta ve 5'i sol ayakta olmak üzere toplam 20 parmak ve her bir parmak ucunda farklı büyüklük ve şekillerde oluşması muhtemel tırnak adı verilen kemiksi yapı bulunur. Doğuştan bu sayının fazla olmasına Palidaktili ya da Türkçeleşmiş genel adı ile altı parmaklılık denir. Parmakları insanlarda olduğu gibi uzun bir çıkıntı biçiminde gelişen hayavların da organlarına parmak adı verilirken kedi, köpek gibi hayvnaların organlarına pati adı verilir.
  El parmakları, ayak parmaklarına göre çok daha aktif ve hareketlidir. Sağlıklı bir insanda tüm parmaklar hareket ettirilebilir ve bükülebilir. İnsan vücudunda parmakların hareketini sağlayan iki ana kas yapısı bulunur, bunun yanında diğer hareketleri sağlayan ayrı kas yapıları vardır. Parmak hareketlerinin sağlandığı tüm kaslar avuç içi ile kolun dirsek altı kısmı arasına bulunur. Parmaklar genel olarak bilinçli şekilde hareket ettirilse de günlük uğraşlar sırasında parmak hareketlerinin bir çoğu beyinden gelen komutlar sayesinde istemdışı olarak yapılır.
  Vücuttaki her bir parmak simetrik biçimde dizilidir. Sağ ve sol eller yanyana koyulduğunda baş parmakların birbiri ile temas etmesi gerekir. Her iki elin en dış tarafında bulunan parmaklar, sağlıklı bir insanda en küçük el parmaklarıdır. Birçok kültürde her bir parmak farklı biçimlerde adlandırılmıştır, Türkçede sağ el baz alınarak, parmaklara verilen adlar şöyledir; (soldan başlayarak)
  Birinci parmak : Başparmak
  İkinci parmak : İşaret parmağı, şahadet parmağı
  Üçüncü parmak : Orta parmak
  Dördüncü parmak : Yüzük parmağı
  Beşinci parmak : Serçe parmak, serçe parmağı
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Parmak Parmaklar hakkında Forum Tarih
Elin Parmakları Çocuk Şarkısı Notası Çocuk Şarkıları & Videolar 11 Mayıs 2012
Ellerim Parmaklarım Çocuk Şarkısı Çocuk Şarkıları & Videolar 14 Aralık 2010
Parmaklarımızın Uzunlukları Niçin Birbirlerinden Farklı Konu Dışı Başlıklar 11 Mayıs 2010
Ümit Yılmaz Yeni Albüm Parmaklarımın Ucunda 2009 Albüm Tanıtımları 5 Ekim 2009
Parmaklarda Ölümsüzleşen Tasarımlar... Değerli Taşlar ve Takılar 8 Haziran 2009

Bu Sayfayı Paylaş