Parfüm ve Parfüm Kullanımının İncelikleri - Parfüm Hakında Merak Etiğiniz Herşey

'Güzellik & Bakım' forumunda Dine tarafından 27 Aralık 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Parfüm ve Parfüm Kullanımının İncelikleri - Parfüm Hakında Merak Etiğiniz Herşey konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Parfüm kullanımının inceliklerini biliyor musunuz ?

  Çeşitli markaların piyasaya sürdükleri birbirinden çekici kokular arasından seçim yapmaya çalışmak, parfüm kullanıcılarını zor durumda bırakıyor. Çiçek kokuları, meyve kokuları ve onlarca farklı bileşimdeki parfümden birini tercih etmek, sabırlı olmayı ve karar verirken acele etmemeyi gerektiriyor.
  Parfümün tene sürüldükten sonra vücut ısısıyla beraber gerçek kokusuna ulaşması ve tende nasıl duracağının daha iyi anlaşılması için, bileğe bir miktar sıktıktan sonra en az 3-4 dakika kendi kendine kurumasını beklemek gerekiyor. Uzmanlar, aynı anda birkaç parfüm denemek yerine, acele etmeden, kokuyu iyice hissetmeye çalışarak karar verilmesini öneriyor.
  Parfüm kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk şey ise kullanılacak miktar: 'Güzel kokayım' derken, girdiğiniz ortamı buram buram parfüme boğmamak gerekiyor. Parfümü yeterli miktarda, yalnızca çok yakınınızda bulunanların duyacağı kadar kullanmak yeterli. Daha kalıcı olması için parfümü vücudun sıcak, kuytu bölgelerine sürmek hem kokunun kalıcılığını arttırıyor hem de hafif ve hoş bir şekilde yayılmasını sağlıyor. En ideal noktalar, kulakların arkası, boyun, bilekler ve göğüslerin arası. Bu noktalardan geçen damarlar, her kalp atışınızda kokunun yavaşça yayılmasına yardımcı oluyor.
  Seçim yapıp oldukça yüksek bir fiyat ödeyerek satın alınan parfümü bozulmadan kullanmak için, saklama şartlarına dikkat etmek gerekiyor. Yüksek sıcaklık, nem ve doğrudan güneş ışığı, parfümün bileşenlerinin kimyasal özelliklerinin, dolayısıyla da kokusunun değişmesine sebep olabiliyor. Bu nedenle parfümün serin ve kapalı bir yerde saklanması gerekiyor
  .
   

 2. Dine

  Dine Özel Üye

  Parfüm Hakkinda...

  Latince uçucu anlamına gelen kelimeden türetilmiş olan parfüm, hayatımızın en zevkli ve en vazgeçilmez konularından birini oluşturur. M.Ö 5000 senelerinden beri Mısır (Güneş tanrıları Ra için kokulu otlar yakarlar, ölülerini kokulu yağlar kullanarak mumyalarlardı), Yunan ve Roma uygarlıkları tarafından yaygın olarak kullanıldığı bilinmektedir. Bugünkü özelliklerine yakın anlamda ilk parfüm 14. yüzyılda üretildi. 16. yüzyılda Fransa, en çok parfüm üretim ve tüketim ülkesi oldu. Parfüm o dönemlerde Fransızlar tarafından kötü kokuları örtmek için kullanılıyordu. İlerleyen yıllarda ve özellikle günümüzde cam işletmeciliğindeki gelişmeler ile parfümler mücevher görünüşleri ve kişiliğimizi yansıtan formülleri ile büyük bir sektör oluşturdular. İçeriklerinde alkol, bitki ve yağ özleri, ayrıca reçine bulunur. Her şişelenmiş koku parfüm değildir. Aşağıda göreceğiniz gibi içlerindeki maddelerin bileşim oranlarına göre farklı adla anılırlar.
  Parfüm: %20 parfüm + %80 alkol
  Eau de parfüm: %12 parfüm + %88 su ve alkol
  Eau de toilette: %9 parfüm + %91 su ve alkol
  Eau de cologne: %2 parfüm + az alkol + çok su


  Parfümler 4 ana koku grubuna ayrılır.

  1-) Çiçek = çiçek ve meyve karışımlarıdır.
  2-) Şipr = yağ ve reçine içeren alkolik olmayan çeşittir.
  3-) Baharatlı = karanfilin temel unsurlarını taşırlar.
  4-) Oryantal = vanilya, amber, misk kokularını içerir.
   

 3. Dine

  Dine Özel Üye

  Eski çağlarda Çinli'ler, Hindu'lar, Mısır'lılar, İsrailoğulları, Arap'lar, Yunan'lılar ve Roma'lılar tarafından kulanılmaktaydı. Latince per fumum sözcüğünden kaynaklanır. "Tümüyle uçucu" demektir. Latince'de Fumare tütmeyle, buhar olmayla ilgili bir fiildir.

  Çeşitler

  • Perfume extract: 20%-40% aroma
  • Eau de parfum: 10-30% aroma
  • Eau de toilette: 5-20% aroma
  • Eau de cologne: 2-5% aroma
  Aromalar
  1. Floral
   1. Floral
   2. Soft Floral
   3. Floral Oriental
  2. Oriental
   1. Soft Oriental
   2. Oriental
   3. Woody Oriental
  3. Woody
   1. Wood
   2. Mossy Woods
   3. Dry Woods
  4. Fresh
   1. Citrus
   2. Green
   3. Water
  5. Fougère
   

 4. Dine

  Dine Özel Üye

  Parfüm Kullanmanın İncelikleri

  Koku, pek çok zaman saçımızın, makyajımızın, kıyafetlerimizin önüne geçecek kadar kuvvetli bir etkiye sahip. Hoş bir parfüm kokusunun tüm algınızı bir anda nasıl da değiştirdiğine çok defalar şahit olmuşsunuzdur.
  Parfüm kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk şey, kullanacağınız miktar. Güzel kokayım derken girdiğiniz ortamı buram buram parfüme boğmayın. Bu her zaman itici bir imaj yaratır. Parfüm`ünüzü yeterli miktarda, yalnızca çok yakınınızda bulunanların duyacağı kadar kullanmanız yeterli.

  DAHA KALICI OLMASI İÇİN...
  Parfüm`ü vücudunuzun sıcak, kuytu bölgelerine sürmeniz hem kokunun kalıcılığını arttırır hem de kokunun hafif hafif, hoş bir şekilde yayılmasını sağlar. En ideal noktalar, kulakların arkası, boyun, bilekler ve göğüsler in arasıdır. Bu noktalardan geçen damarlar, her kalp atışınızda kokunun yavaşça yayılmasına yardımcı olur.
  Parfüm`ü, 15 cm. uzaklıktan püskürtmeli ve elle yaymadan, kendi kendine kurumasına izin vermelisiniz.

  SERİN VE KAPALI BİR YERDE SAKLAYIN
  Bir sürü para verdiğiniz parfüm`lerinizi bozulmadan kullanmak için saklama şartlarına dikkat etmelisiniz. Yüksek sıcaklık, nem ve doğrudan güneş ışığı parfüm`ün bileşenlerinin kimyasal özelliklerinin dolayısıyla da parfüm`ün kokusunun değişmesine neden olabilir. Bu yüzden parfüm`lerinizi serin ve kapalı bir yerde örneğin çekmecede saklayın.
   

 5. Dine

  Dine Özel Üye

  Parfüm Nerelere Sürülmeli
  [​IMG]

  Uzmanlardan hoş öneriler:
  Coco Chanel“Öpülmek istediğiniz yeri parfümleyin”
  Estée Lauder “Parfümü, kolunuzu yukarı kaldırıp tam önünüze sıkın ve yarattığınız koku bulutunun içine girin. Böylece binlerce parfüm molekülü vücudunuzun her yerine konacaktır”

  Nerelerde Ve Ne Şekilde Kullanmalıyız

  Vücut
  Parfümler kokularını yaymak için sıcaklık, hareket gibi faktörlere ihtiyaç duyarlar. Bu nedenle parfüm sürmek açısından vücudun bazı bölgeleri ayrıcalıklıdır:
  Sıcak ve nemli noktalar. Koltuk altları, göğüs araları, ense, kulak arkaları ve göbek.
  Kanın fazla pompalandığı noktalar. Bilek içleri, şakaklar ve boyun. Hareketli noktalar. Dirsekler ve diz içleri.
  Saçlar
  Saçınızı parfümlemek istiyorsanız, öncelikle temiz olmalarına dikkat edin. Kokuların birbirine karışmaması için şampuanınızı kokusuz olanlar arasından seçin. Saçlarınız kısa ise saç diplerinize, uzun ise uçlarına sıkmanız yeterli olacaktır.

  Küçük bir Öneri:
  Saçınızı fırçalamadan önce fırçanıza biraz parfüm sıkın.
   

 6. Dine

  Dine Özel Üye

  Parfüm, ilk çağlardan beri tenlerin ayrılmaz parçası. İste Sürüldükleri tenin kişiliğini alıp, özlerini bu kişiliğe yansıtan parfümlerin gizemli dünyası.. Ancak her parfüm size uygun olmayabilir. İpuçlarını öğrenmek istemez misiniz. Peki hangi ünlüler hangi parfümü kullanıyor? Hepimizin koklayarak uyandığımız, anılarımızı üzerine kurduğumuz, aşkımızı ayırt ettiğimiz, ne ve nasıl olmak isteğimizi bilen bir kokusu var. Kokusu sayesinde yarattığı iletişimle tarihin ilk çağlarından bu yana vazgeçilmezlerimizden olan parfüm, evrensel bir dil, çiçek ya da yaprak notalarıyla beslenen bir seçim... Latince ‘per fumum (dumanın içinden)’ kelimesinden gelen parfüm, antik çağlardan beri insanlığı büyüledi. Mısır kaynaklarında banyoda ve dini törenlerde kokulu merhemlerin, sıvı yağların kullanıldığı yazılı. Bir koku düşkünü olan Kleopatra ve maiyeti de tören alanına girmeden çok önce, saçtıkları kokular insanların burunlarına ulaşırmış. Yunanlı ve Romalılar, ziyafetler esnasında kendilerini çiçeklerle kokulandırmış sularla serinletirmiş.

  İngiltere’de bir dönem yasaktı!
  Güzel Kokuların Tarihi adli kitap ve ParfumShop adli Internet sitesinde yer alan bilgilere göre ilk parfüm, 14. yüzyılda Macar Kraliçesi Elizabeth zamanında yağların alkolle karıştırılmasıyla elde edildi. Araplar da egzotik madde kullanımıyla parfümün gelişiminde önemli rol oynadı.
  Modern parfüm tarihi ise, 17. yüzyılda Fransa’da, Grasse’da başladı. Kral 15. Louis’in sarayı, ‘la cour parfumee (koku sarayı)’ olarak anılırdı. İstenmeyen, hoş olmayan kokuların parfümle gizlendiği neredeyse hiç banyo yapılmadan sadece parfümün etrafa yaydığı kokularla yaşıyorlardı. Sarayın yatak odaları da, koku kavanozlarıyla sarılmıştı. 18. yüzyılda dünyanın hemen her yerinde koku modası başlamıştı. Ancak, 1774’de Britanya Parlamentosu, bir kocayı güzel kokularla etkileyen kadınların ‘büyü’ yaptıkları hükmüyle, tarihe geçen ‘parfüm yasağı’ kararını hayata geçirdi.

  Yeni çağ savaşla başladı
  Parfüm piyasasında yeni çağ, I. Dünya Savası ile başladı. Fransız modacılar kısa saçlı, boyalı tırnaklı kadına yönelik yeni bir stil oluşturdular.
  Bu beraberinde yeni kokuları getirdi. Hafif çiçekler, baharatlı kokular ve çok çeşitli parfümler piyasada hakim oldu. II. Dünya Savası’nın sonlarında sade tasarımlar yerini cazibeye bıraktı. Zamanın ruhuna uygun cazibeli, cesur ve saldırgan olarak tanımlanan adeta cinsel devrim ruhunu belirleyen kokular üretilmeye başlandı. Bugün kullandığımız bir çok koku, halen 1920 - 30’larin izlerini taşıyor ve parfümler, tarihte olduğu gibi kişiliğimize ve ne istediğimize ilişkin mesajlar veriyor. Ve iste, kişiliğimizin kimi zaman masum, kimi zaman bastan çıkarıcı ‘kokusunun’, yani parfümün sırları...

  Size uygun esansı nasıl seçersiniz?
  Eskiden sarışınlar için ferah, yeşil ya da meyveli bir koku önerilirdi. Ya da koyu renk saçlılar için oryantal bir koku. Ancak bu tür öneriler tarihe karıştı. Artık, kendi kişiliğinize uygun parfümleri seçmeniz gerekiyor. Bunun için öz bilincinizi güçlendirin, erotik istek, dikkat çekme, farklılaşma, anı yaratmanın hangisini istiyorsunuz karar verin. Hangi ana maddeden yapılan parfümün, koklayanda hangi etkiyi bıraktığını aşağıda bulacaksınız...

  • Çiçekler: Ferah, gösterişsiz, gıdıklayıcı, zarif, tatlı, feminin.
  • Chypre: Klasik, gizemli, mütevazi, dolu, kalıcı, sık.
  • Ağaçlar: Uyarıcı, sportif, sert, dinamik, çekici.
  • Amber: Egzotik, örtücü, sıcak, derin, fethedici.
  • Deri: Baharatlı, sıcak, kuru, karakteri güçlü, yoğun.
  • Yasemin: Esprili, zeki kadın için.
  • Manolya: Şaşırtıcı kadın için.
  • Misk: Güçlü kadın.
  • Gül: Çiçeği burnunda genç kız için.
  • Limon: Melankolik kişiler için.
  • Mavimsi mor: Genç dullar için.
  Parfüm neden oluşuyor?
  Kökünden çiçeklerine kadar tüm bölümleriyle bitkiler, koku malzemelerinin ana kaynağı. Ancak, dünya piyasasındaki yüksek fiyatlar yüzünden (bir kilo gülyağı bugün 10 bin dolardan fazla) günümüzde parfümler salt doğal maddelerden oluşmuyor. Zamane parfümlerini doğa ve kimyanın melezi olarak tanımlayan uzmanlar parfümü oluşturan bitki ve özleri söyle özetliyor:

  • Yaprak ve saplar: Kekik, okaliptüs, itir çiçeği, tefarik, lavanta, biberiye, nane, defne.
  • Çiçekler: Gül, yasemin, karanfil, nergis, teber.
  • Meyve, tohumlar: Biber, kuru karanfil, vanilya, anason, hindistan cevizi.
  • Ağaçlar: Sandal, çam, sedir.
  • Kabuklar: Armut, tarçın.
  • Yosun: Meşe.
  • Bitki ve otlar: Tarhan, adaçayı, kekik.
  • İğne yapraklar ve dallar: Ladin, çam, selvi.
  • Kökler: Vetiver, zencefil, süsen.
  • Meyve kabukları: Bergamot, limon, portakal, limet.
  Bunlara dikkat edin!
  • Parfüm dükkanlarında en yeni kokuyu çıkarttırmayın. Henüz parfümlerle hiç ilgilenmemişseniz, bildiğiniz kokulardan hareket edin.
  • Parfümü bir kumaş parçası üzerinde deneyin. Kolunuzda ise üç kokudan fazlasını denemeyin.
  • "Parfüm sürmeyen kadının geleceği yoktur" sözlerine kulak asmayın.
  • Alırken erkekleri düşünmeyin. Moda olanı değil, beğendiğiniz ve size uygun kokuyu seçin.
  • Parfüm kullanırken belli stratejik noktalar var: Kulak arkası, boyun çukuru, bilekler. Ancak bu noktalarla yetinmek zorunda değilsiniz. Nemli ve sıcak noktaları hedef alin; göğüs arası, kol altları, şakaklar, bilekler, diz arkası, dirsek içi gibi.
  Taklitlere dikkat!
  Sokaklardan vitrinlere terfi eden taklit parfümleri piyasaya süren uyanıklar, orijinal şişeleri temin edip, parfümü ise bilinmeyen değişik karışımlardan elde ediyor. Ancak, taklitler kendilerini kutularından ele veriyor. Genelde mat renkli ve üzerinde yazım hatası bulunan taklit kutular eğer kapalıysa mutlaka inceleyin. Ünlü bir parfüm ise hologram etiketi olmasına dikkat edin. Parfüm bozuksa renginden belli olur. Bu tip parfümler, cilt hastalıkları, alerji ve kasıntıya neden olabiliyor. Eğer bu belirtilerden birini gözlemlerseniz, mutlaka bir cilt doktoruna görünün.

  Ünlüler ve parfümleri
  Greta Garbo: Rochas’in Femme Liz Taylor: Patou’nun Joy Brigitte Bardot: Balmain’den Vent Vert Jeanne Moreau: Diorama No.5 Ava Gardner: Chanel No.5 Marlene Dietrich: L’heure bleue Mae West: Petou’nun Joy’u Cameron Diaz: Guerlamain’in Samsara’si Katherine Witt: Gucci’nin Envy Sezen Aksu: Dolce Gabbana Nükhet Duru: Eccoda ve Gucci Rush Ajda Pekkan: Nova Isedas Sibel Can: Armoni.
   

 7. Dine

  Dine Özel Üye

  Kişiliğe göre parfümler

  Romantik, dişi şeytan, seks tanrıçası, doğa kızı ya da hınzır kız.. Siz hangisisiniz? İşte kişiliğinize göre parfüm seçimi..

  Romantikler
  Chanel Allure Sensuelle; Çok yönlü ve hiçbir bileşenin diğerine baskın olmadığı bir koku.. Biz dizi yumuşak meyve, kaymaksı ağaç ve çekici vanilyadan oluşan benzersiz bir çiçek.. Estee Lauder Pleasures Intense; Yumuşak ve lirik genç kadınların kokusu.. L'ıntant de Guerlain; amberli misk ve asilbelt sakızı ile süslenmiş.. Sersemletici etkisi olan parfümün burçları boğa, ikizler, yengeç, başak, terazi, akrep, kova ve balık... Michael Kors'un parfümünde kurutulmuş incir, süsen ve vetiver de seksi bir zemin oluşturuyor. Bvgari Omnia Crystalline; Bambu, turunçgil, keskin tatlı asya armutu ve nilüfer çiçeği kokusu daha sakin bir romantizm sunuyor. Paul Smith London; acı tatlı portakal çiçeği esansı, misket limonu ve yeşil leyla yapraklarıyla açılan parfümün notaları leylak, güneş çiçeği ve yasemin kokusunu içeriyor.

  Dişi şeytanlar
  Thierry Mugler'ın Angel'ı bergamut, böğürtlen ve kızılcık ve yasemin kokusuyla oldukça etkileyici.. Emporio Armani Night vadi nilüferi, manolya, frezya ve alıç taç yapraklarıyla, mor şakayık, menekşe, güneş çiçeği ve süsen kokularını içeriyor. Marilyn Monroe'nun tercihi Chanel No: 5'te parfümün zaman ötesi olduğunun kanıtı.. Yasemin, süsen, portakal çiçeği esansı, sandal ağacı, vetiver, meşe yosunu ve misk ile hemen ayırt ediliyor.

  Seks tanrıçaları
  Baharatlar, yasak meyveler, miskler ve sanslar baştan çıkartıyor. Agent Provocateur'ün parfümü say fas safran yağı, rus kişnisi, mısır yasemini, manolya, kakanga, vetiver, sedir ağacı, balzamikli amber ve hafif miskin karışımından oluşuyor. Koç, boğa, akrep, balık, oğlak, başak burçlarına öneriliyor. Clinique Aromatics Elixir gül esansı, topraksı vetiver ve papatya, yasemin, kakanga, vadi nilüferi, amber, sandal ağacı, misk, paçuli ve meşe yosunu içeriyor.

  Hınzır kızlar
  Bobbi Brown sadece makyaj ürünleriyle değil Beach parfümüyle dikkat çekiyor. Okyanus köpüğü ile tuz, Başak ve akrep dışında tüm burçlara öneriliyor. Chanel Chance, egzotik yasemin, pembe sümbül, beyaz misk, şık süsen, vetiver, paçuli amberi, pembe biber, turunçgil sizi baştan çıkarıcı bir kadına döünüştürüyor. Gucchi Envy Me, yasemin, şakayık, pembe misk, beyaz çay, pembe biber, ananas ve nardan oluşan şaşırtıcı bir koku.. Clinique Happy, koç, ikizler terazi burçlarına önerilen Lancome Riracle So Magic de tavsiye edilen diğer kokular..

  Doğanın kızları
  Doğaya düşkünseniz size özel olanı arzuluyorsunuz demektir. Jo Malone Colognes serisinin iki veya üç parfümünü birleştirebilirsiniz. Estee Lauder Pure White Linen de doğanın kızlarına özel bir parfüm.

  Kaynak: Marie Claire
   

 8. Dine

  Dine Özel Üye

  hangi yaşta,hangi parfüm güzeldir!

  Her yaşın kendine has kodu, anlayışı ve çekiciliği bulunuyor. Ve kendine özgü
  parfümü... Hangi tarz kokuların yaşınıza uygun olduğunu öğrenmek için yazımıza bir göz atmanız yeterli.

  20’li yaşlar:
  Her şey sizin için yeni. Bu yüzden daha deneysel olabilirsiniz. Bu yaşların "uçarı" ruhuna en uygun kokular keskin ve güçlü ifadelidir. Kendinizi ortaya koymak ve hissetmek için önemlidir. Meyveli ve egzotik içerikli nar kokusu aynı zamanda seksapeli ortaya çıkarıyor. Beyaz yapraklı portakal çiçeği ve inci çiçeği dışında vanilya ve amber notalarıyla erotik sinyaller veriyor.

  30’lu yaşlar:
  Konferanslar, iş toplantıları, mesleki sorumluluklar... 30’lar, genellikle işyerinde geçirilen uzun saatleri de içine alıyor. Bu yüzden kullanılan kokular bu yaşlarda kendini fazla ön plana atmadan elde edilmiş hakimiyeti simgeler. Listenin başında genellikle yeşil ve baharat içerikli tasarım kokular yer alır. Güçlü turunçgil notaları da kendine güven ve cazibeyi ortaya koyan kokulara hayat verir.

  40’lar:
  Bu yaşlardaki kadınlar artık parfümlerinden güzel kokması dışında başka şeyler de bekler. Kullandığı koku onu görünmeyen bir koza gibi sarmalı ve kişisel bir imzasına dönüşmelidir. İdeal olanlar ise bir tutam buhur içeren rahatlatıcı kokulardır. Pudralı yumuşak dokunuşlar stresi azaltıcı özellikleriyle öne çıkar. Lavanta, biberiye ve zencefil gibi aromatik karışımların da rahatlatıcı etkileri bilinmektedir.

  50’ler: Değerlerin en fazla öne çıktığı yaşlardır. Artık zamansız gerçek lüks duygusunun dönemidir. Klasik elegan parfümler 50’li yaşların vazgeçilmezidirler. Koku kompozisyonları, çiçeksi ve rafine kalp notalarıyla belirlenir. Gül, yasemin, sandalağacı parfümün uzun vadede sıkıcı olmasını önleyen çiçeklerdir.
   

 9. Dine

  Dine Özel Üye

  Parfümler Hakkında Herşey

  Hepimizin koklayarak uyandığımız, anılarımızıüzerine kurduğumuz, aşkımızı ayırd ettiğimiz, ne ve nasılolmak isteğimizi bilen bir kokusu var. Kokusu sayesinde yarattığıiletişimle tarihin ilk çağlarından bu yana vazgeçilmezlerimizdenolan parfüm, evrensel bir dil, çiçek ya da yaprak notalarıylabeslenen bir seçim... Latince 'per fumum (dumanın içinden)'kelimesinden gelen parfüm, antik çağlardan beri insanlığı büyüledi.Mısır kaynaklarında banyoda ve dini törenlerde kokulumerhemlerin, sıvı yağların kullanıldığı yazılı. Birkoku düşkünü olan Kleopatra ve maiyeti de tören alanınagirmeden çok önce, saçtıkları kokular insanların burunlarınaulaşırmış. Yunanlı ve Romalılar, ziyafetler esnasındakendilerini çiçeklerle kokulandırmış sularla serinletirmiş.

  Size uygun esansı nasıl seçersiniz?

  Eskiden sarışınlar için ferah, yeşil ya da meyvelibir koku önerilirdi. Ya da koyu renk saçlılar için oryantalbir koku. Ancak bu tür öneriler tarihe karıştı. Artık,kendi kişiliğinize uygun parfümleri seçmeniz gerekiyor. Bununiçin öz bilincinizi güçlendirin, erotik istek, dikkat çekme,farklılaşma, anı yaratmanın hangisini istiyorsunuz kararverin. Hangi ana maddeden yapılan parfümün, koklayanda hangietkiyi bıraktığını aşağıda bulacaksınız...

  Çiçekler: Ferah, gösterişsiz, gıdıklayıcı, zarif,tatlı, feminin.
  Chypre: Klasik, gizemli, mütevazi, dolu, kalıcı, şık.
  Ağaçlar: Uyarıcı, sportif, sert, dinamik, çekici.
  Amber: Egzotik, örtcü, sıcak, derin, fethedici.
  Deri: Baharatlı, sıcak, kuru, karakteri güçlü, yoğun.
  Yasemin: Esprili, zeki kadın için.
  Madonya: Şaşırtıcı kadın için.
  Misk: Güçlü kadın.
  Gül: Çiçeği burnunda genç kız için.
  Limon: Melonkolik kişiler için.
  Mavimsi mor: Genç dullar için.

  Parfüm neden oluşuyor?

  Kökünden çiçeklerine kadar tüm bölümleriylebitkiler, koku malzemelerinin ana kaynağı. Ancak, dünyapiyasasındaki yüksek fiyatlar yüzünden (bir kilo gülyağıbugün 10 bin dolardan fazla) günümüzde parfümler salt doğalmaddelerden oluşmuyor. Zamane pargümlerini doğa ve kimyanınmelezi olarak tanımlayan uzmanlar parfümü oluşturan bitki veözleri şöyle özetliyor:
  Yaprak ve saplar: Kekik, okaliptüs, ıtır çiçeği,tefarik, lavanta, biberiye, nane, defne.
  Çiçekler: Gül, yasemin, karanfil, nergis, teber.
  Meyve, tohumlar: Biber, kuru karanfil, vanilya, anason,hindistan cevizi.
  Ağaçlar: Sandal, çam, sedir.
  Kabuklar: Armut, tarçın.
  Yosun: Meşe.
  Bitki ve otlar: Tarhan, adaçayı, kekik.
  İğne yapraklar ve dallar: Ladin, çam, selvi.
  Kökler: Vetiver, zencefil, süsen.
  Meyve kabukları: Bergamut. limon, portakal, limet.

  Koku alırken önce bir kumaşa sıkın
  Parfüm dükkanlarında en yeni kokuyu çıkarttırmayın.Henüz parfümlerle hiç ilgilenmemişseniz, bildiğinizkokulardan hareket edin.
  Parfümü bir kumaş parçası üzerinde deneyin.Kolunuzda ise üç kokudan fazlasını denemeyin.
  'Parfüm sürmeyen kadının geleceği yoktur' sözlerinekulak asmayın.
  Alırken erkekleri düşünmeyin. Moda olanı değil, beğendiğinizve size uygun kokuyu seçin.
  Parfüm kullanırken belli stratejik noktalar var: Kulakarkası, boyun çukuru, bilekler. Ancak bu noktalarla yetinmekzorunda değilsiniz. Nemli ve sıcak noktaları hedef alın; göğüsarası, kol altları, şakaklar, bilekler, diz arkası, dirsek içigibi.

  Ünlüler ve parfümleri

  Greta Garbo: Rochas'ın Femme
  Liz Taylor: Patou'nun Joy
  Brigitte Bardot: Balmain'den Vent Vert
  Jeanne Moreau: Diorama No.5
  Ava Gardner: Chanel No.5
  Marlene Dietrich: L'heure bleue
  Mae West: Petou'nun Joy'u
  Cameron Diaz: Guerlamain'in Samsara'sı
  Katherine Witt: Gucci'nin Envy
  Sezen Aksu: Dolce Gabbana
  Nükhet Duru: Eccoda ve Gucci Rush
  Ajda Pekkan: Nova İsedas
  Sibel Can: Armoni
  Shiseido
  Vocalise Beyaz orkide, siyah frenk üzümü, kırmızıgül, taze vanilya, yuzu, karabiber, müge, şeftali kokularınıbirarada sunan Vocalise oldukça mistik bir parfüm.
  Energizing Fragrance İlk kez bir parfümdekullanılan yıldız anason elementinin yanı sıra sag çiçekbuketi, yeşil taç yaprağı, karanfil, karabiber karışımlarındanoluşan doğal bir koku.
  Zen Ruhsal, Ağaçsı çiçek kokusu, kantaron,sümbül, bergamot, sarı şebboy, menekşe, iris, leylak,yasemin, uzay gülü, kyara ağacı, armut ağacı, amber kokularınıbirarada sunar
  Relaxing Fragrance Saf çiçeksi yeşil koku,artemizya, genç bambu, salatalık, çay gülü, şakayık,gardenya kokularının birleşimiyle oldukça rahatlatıcı biretkiye sahiptir

  Aimez - Moi
  Sev beni anlamına gelen parfüm bergamut, anason,frenk kimyonu, kakule, menekşe yaprağını üzerinizdehissetmenizi sağlıyor. İnsana cesaret veriyor

  Versace's Essence
  Exciting Dominik greyfurtu, yeşil yapraklar, şeftali,vadi zambağı, frezya, yasemin, musk ve sedirağacı kokularınınbirleşimi olan bir parfüm
  Etheral, mor salkım, yasemin, şeftali çiçeği,menekşe, vadi zambağı, İris, egzotik ağaçlar ve miskkokularını içeriyor.
  Emotional, bergamut, vadi zamabağı, mango, karpuz, gültaç yaprakları, ylang ylang, sedir ağacı, vanilya ve miskkokularından oluşuyor.

  Givenchy Organza
  Bitkiözü, hanımeli, gardenya, sümbülteber, mace,nutbeg, kehribar, sedir, guaiacum ve sandal ağacı birleşimindenoluşan Organza doğal bir kokuyu içeriyor.

  Yves Saint Laurent
  Opium Vanilya, amber, siyam aselbenti, reçine,tefarikotu, mandalina, bergamot, gül ve yasemin kokularındanoluşuyor
  Baby Doll Greyfurt, frenk üzümü, yaban gülü,zencefil, kakule, tarçın, nar, sedi ağacı, şeftali kokularınıiçeriyor

  Escada Collection 2000
  Klasik oryantal koku ailesinden olan Sicilyalımandalina, yumru çiçeği, erik yasemin, sandal ağacı,ambroxan, tonka baklası, misk ve vanilya kokuları içeriyor.

  Hugo Boss
  Mango, mandalina, prezya, orris, beyaz sedir ve sandalağacı kokularından oluşuyor.

  Dolce & Gabbana
  Mandalina, su nilüferi, beyaz siklamen, yeşil armut,mimoza, nilüfer, misk, vanilya tohumu, sandal ağacı ve kaşmirağacı kokularından oluyan

  Bluemarine II (Yeni)
  Bluemarine sarmaşık yaprakları, nilüfer çiçeği,gül ağacı, ylang ylang, orkide çiçeği kokularını içeriyor.

  Donna Nautilus
  Bergamut, mandalina, erik, şeftali meyvaları,yasemin, gül menekşe, vadi zambağı, ylang ylang çiçekleriyletaze ve ferahlatıcı. Hint orkidesi, sedir ağacı, güneş çiçeği,amber ve miskin kokuları da bulunuyor.

  Amarige
  Portakal çiçeği, gül ağacı, menekşe yaprağı,gardenya, mimoza, ylang ylang, dağ selvisi, musk, ak amber,vanilya kokularını içeriyor

  Christian Lacroix'in yeni kokusu "Bazar" hemkadın hem de erkekler için ayrı ayrı tasarlanmış. Bazar'ınkadın parfümü kayısı özleriyle birleşmiş bir çiçekbuketi. Erkek parfümü ise greyfurt ve lavantanın verdiğitazelik ve ferahlığın kalıcı ağaçsı özlerle birleşmesiyledaha da çarpıcı hale getirilmiş.

  Van Cleef & Arpels 'in kokusu "Tsareau du Tsar" mandalina ve greyfurtun turunçgil katkısındabulunduğu, tatlı kavun ve ananastan oluşan meyvalı bir koku.Üst notalarda kekik, lavanta ve hemameninin aromalı tonları vesandal ağacı hissediliyor.

  Ulric de Varens'in yeni kokusu Mystery Secret,portakal ve ananas çiçeklerinin tazeliğinin yasemin, zambak, gülve sandal ağacının etkileyici kokusuyla harmanlayarak;vanilya, çikolata, bal ve karamelin çekici kokularınıbirarada sunuyor.

  Bvlgari "Absolute Bvl" sadece kışsezonu için tasarlanmış özel, konsantre bir koku. Bu parfümzencefil, mor salkım ve misk, sandal ağacı, vanilya ve akasyanınsıcak harmonisine sahip.

  Ralph Lauren'in parfümü "Glamourous" dünyanınen özel çiçeklerinin karakterini taşıyor. Parfümde Şebnemçiçeği, Kona Plumeria, Casablanca Lilyumu, Egzotik sandal ağacı,kaşmir ve Misk çiçeği içeriyor.

  Christian Dior "Addict" çiçeksi,oryantal, şaşırtıcı ve zevk veren bir parfüm. Gece KraliçesiÇiçeği ve vanilyanın ağırlıklı olduğu parfüm; mandalinaağacı, mimoza çiçeği, gül, yasemin, sandal ağacı veburbon vanilyasının muhteşem karışımıyla size uzun sürekalıcılık sunuyor.

  Oscar de la Renta çiçek ve hafif baharat karışımlıparfümü "Intrusion" ile dişilik, sıcaklık veışıltıyı ön plana çıkarıyor. Parfümün üst notasındaSicilya Bergamutu'nun hakimiyeti var. Orta notalar ise yasemin,gardenya ve zambak içeriyor.

  Moschino "L'eau Cheap and Chic" meyve veçiçek kokularının ağırlıkta olduğu bir parfüm. Misk özü,yaban üzümü, şeytan tohumu ve portakal parfüme karakteristiközelliğini veriyor.

  Carolina Herrera'nın yeni parfümü "Chic"inüst notalarında Bulgar gülü, kırmızı fresya orta notalarındaise tazelik veren mandalina çiçeği, portakal çiçeği ve kırmızıbiber bulunuyor.
   

 10. Dine

  Dine Özel Üye

  Parfum kullanırken dikkat etmeniz gereken ilk şey, kullanacağınız miktar.
  Guzel kokayım derken girdiğiniz ortamı buram buram parfume boğmayın. Bu her
  zaman itici bir imaj yaratır. Parfumunuzu yeterli miktarda, yalnızca cok
  yakınınızda bulunanların duyacağı kadar kullanmanız yeterli.

  DAHA KALICI OLMASI İCİN...
  Parfumu vucudunuzun sıcak, kuytu bolgelerine surmeniz hem kokunun
  kalıcılığını arttırır hem de kokunun hafif hafif, hoş bir şekilde
  yayılmasını sağlar. En ideal noktalar, kulakların arkası, boyun, bilekler ve
  goğuslerin arasıdır. Bu noktalardan gecen damarlar, her kalp atışınızda
  kokunun yavaşca yayılmasına yardımcı olur.
  Parfumu, 15 cm. uzaklıktan puskurtmeli ve elle yaymadan, kendi
  kendine kurumasına izin vermelisiniz.

  PARFUM ALIŞVERİŞİNDE ACELE ETMEYİN
  Ceşitli markaların piyasaya surduğu, birbirinden cekici kokular
  arasından secim yapmaya calışmak, parfum kullanmanın en zor yanı. Cicek
  kokuları, meyve kokuları ve onlarca farklı bileşimdeki parfumden birini
  tercih etmek, sabırlı olmayı ve karar verirken acele etmemeyi gerektiriyor.
  Parfumun tene suruldukten sonra, vucut ısısıyla beraber gercek kokusuna
  ulaşması ve tende nasıl duracağının daha iyi anlaşılması icin, bileğinize
  bir miktar sıktıktan sonra en az 3-4 dakika kendi kendine kurumasını ve tene
  iyice yerleşmesini bekleyin. Aynı anda birkac parfum denemek yerine, acele
  etmeden, kokuyu iyice hissetmeye calışarak karar verin.

  SERİN VE KAPALI BİR YERDE SAKLAYIN
  Bir suru para verdiğiniz parfumlerinizi bozulmadan kullanmak icin
  saklama şartlarına dikkat etmelisiniz. Yuksek sıcaklık, nem ve doğrudan
  guneş ışığı parfumun bileşenlerinin kimyasal ozelliklerinin dolayısıyla da
  parfumun kokusunun değişmesine neden olabilir. Bu yuzden parfumlerinizi
  serin ve kapalı bir yerde orneğin cekmecede saklayın.

  Burclara gore parfum

  Parfumunuzu de burcunuza gore secmeniz gerektiğini biliyor muydunuz?


  Su Grubu: Yengec, Balık, Akrep

  Sofistike ve zarif su kadınının muthiş bir estetik gozu vardır. Calışma
  masasındaki kalemlikten evindeki saksıya, sacına taktığı taraktan kullandığı
  parfume kadar, yaşamındaki tum ayrıntılar onun ince zevkini yansıtır. Giyim
  onun icin gercek bir tutkudur ve modayı takip etmek bir yana, cizgisini
  kendi yaratır. Daima bakımlı olan Su kadını, şehrin en iyi guzellik
  merkezlerinin surekli muşterisidir. Daima bakımlı gorunmeyi tercih eden Su
  kadını, kendini en kotu hissettiği zamanlarda bile rujunu tazelemeyi ihmal
  etmez. O, elegan mekanlarda, elegan dostlarıyla uzun saatler suren
  sohbetlere katılmaktan hoşlanır. Tam bir kalite aşığı olan Su kadını,
  kalabalık bir ortamda zarafeti ve kokusuyla dikket ceker. Kendisindeki
  zarafeti tamamlayan fresh ve sabunumsu kokular, onun dunyasındaki şıklığın
  tamamlayıcısıdır.

  Burberry: Touch
  Calvin Klein: Truth
  Lacoste for Women
  Rochas: Lumiere
  Estee Lauder: Intution
  Versace's
  Armani: Mania
  Kenzo: Flower
  Ice Berg Fluid

  KlasIkler:
  Estee Lauder Beatiful
  Christian Dior Poison

  Hava Grubu (Kova, İkizler, Terazi)

  Modern, cağdaş, meraklı ve inatcı... Sıkı bir aıraştırmacı olan Hava kadını,
  sınırsız bir keşif duygusuyla doludur. Kendinden emin, enerjik ve girgin
  yapısıyla aradığı cevapları bulmadan peşini bırakmaz. Kariyeri, Hava
  kadınının yaşam tarzı ve vitrinidir. İşte bu yuzden, tene değer değmez
  patlama hissi yaratan, enerjisine ve hayal gucune ayak uydurabilecek
  kokuları tercih eder. O, kullandığı kokunun yaşam tarzını ve guclu
  kişiliğini yansitmasını ister. Az ve oz olanı seven Hava kadını, gecmişi cok
  duşunur ancak ona bağlı değildir. Acık ve dobra yapısıyla, en abartılı
  detayları dahi muthiş bir yalınlıkla sunabilir. Secici Hava kadını, notaları
  yalın ve perde perde yayılan kokuları secmelidir.

  Bulgari: Blu
  Lanvin: Oxygene
  Givenchy: Obligue Rewind
  Anna Sui: Sui Dreams
  Jaipur Saphir
  Ghost

  KlasIkler:
  Christian Dior Dune
  Cacharel: Lulu
  Lancome: Poeme

  Ateş Grubu (Koc, Aslan, Yay)

  Tutkulu ve seksi Ateş kadını, dikkat cekmeyi, maksimalist detayları ve
  komplimanları sever. Girdiği her ortamda bir anda tum bakışları yakıcı
  etkisi altına almayı başarır. Cinsel cekiciliği ve cazibesi Ateş kadınına
  tanınan en buyuk ayrıcalıktır. Flort etmeyi seven ateş kadını icin, yer ve
  zaman onemli değildir. Ofiste, tatilde, yemekte hatta ucan balonun icinde...
  Genzi yakan baharat kokuları onun dişiliğim yansıtır. O, cana yakın, feminen
  ve bonkordur. Parfumu de onun gibi kendine yavaş yavaş ceken, sonunda bir
  tutkuya donuşen notalara sahip olmalıdır. Ateş kadını, surekli arzulanır ve
  kendisi de bunun farkındadır. Tenine yayılan parfum de tıpkı onun gibi
  gosterişli ve frapandır.

  Lancome: Miracle
  Samba Red
  Cartier
  Issey Miyake: Feu d'lssey Light
  Escada: Sentiment
  Le Baiser

  KlasIkler:
  Lancome: Tresor
  Guerlain Samsara
  Chanel No: 5
  Ralph Lauren Safari

  Toprak Grubu( Boğa,Başak,Oğlak)

  Toprak burcları bicim verir, altyapı kurar ve meydana getirir. Zodyak'ın
  ureticileridir ve olayları gercekleştirirler. Kendilerinin ya da
  yakınlarının ruyalarını gercekleştirirler. Cizim yapmaktan butce cıkarmaya,
  iş programından, iş akışına ve zamanında bitirmeye kadar bir işin tum
  evrelerini iyi kavrar ve yaparlar. Kendilerini yaptıkları işe adayan,
  sorumluluk sahibi kişilerdir. Başarılarının buyuk bir bolumunu pratik
  olmalarına ve ellerindeki kaynakları iyi kullanmalarına borcludurlar.
  Gercekcidirler ve kavrama yetenekleri gelişmiştir. Son derece dakiktirler ve
  zamanlamaları iyidir. Sadık, sabırlı ve dengelidirler. Tedbirli, tutucu bir
  kişiliğe sahip oldukları icin ani kararlar vermez, adımlarını duşunerek
  atarlar. Bu sayede para, zaman ve enerjilerini boşa harcamazlar. Uzun vadeli
  planlar yaparlar. Son derece hırslı, kararlı oluşları ve kuvvetli iradeleri
  ile istedikleri konularda cok başarılı olurlar.

  Boğa burcu toprak grubu ozelliklerini sahip olduğu şeyler ile ve guvenlik
  arayışı ile gosterir. Boğa burcunun duyarlı ve maddeye duşkun yapısı onları
  cok iyi muze yoneticileri yapar. Sanat eserlerini, değerli şeyleri toplamaya
  ve korumaya meraklıdır.

  Başak'taki toprak grubu ozellikleri ise sağlık konularına duşkunluk şeklinde
  kendine gosterir. Bir cok doktor, biyolog Başak burcundandır. Başak burcu 6.
  evin yoneticisidir ve sağlık, gunluk işler, servis konularını yonetir. Başka
  bir deyişle Başak'lar toprak grubu ozelliklerini araştırma, duzenlilik,
  dakiklik ve calışkanlıkları ile ortaya koyarlar. Yaptıkları işin en ince
  detayına kadar inip, kusursuz hale getirirler. Başak'lardan buyuk yazarlar,
  yoneticiler, kutuphaneciler, muhasebeciler cıkar. Duzen ve dikkat isteyen
  işlerde kusursuzlardır.

  Oğlak burcu, toprak grubu ozelliklerini devlette ve buyuk işletmelerdeki
  hiyerarşideki konumu ile gosterir. Buyuk firmalar ve devlet, duzen olmadığı
  takdirde buyuk karmaşa olacağının bilincindedirler. Oğlak burcu emir-komuta
  zincirini iyi anlar ve hiyerarşiye saygı gosterir. Bu yuzden de buyuk
  kuruluşlarda eninde sonunda yetki sahibi ve itibarlı kişiler olurlar. Oğlak
  burcları genellikle buyuk şirketlerde bolum başkanı ya da şirket
  yoneticileri olur.

  A. Mc. Queen : Kigdom
  Givenchy : Eau D'amour Pour Maman
  C. Herrera : 212 H20 - 212 MEN H20
  Hermes : EAU DES MERVEILLES
  E. Arden : PROVOCATIVE WOMAN

  KlasIkler
  Gucci : RUSH SUMMER
  Loewe: Esencia Pour Femme
  Lacoste: TOUCH OF PINK
  Tommy: Tommy
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Parfüm Parfüm Kullanımının Forum Tarih
Hürrem Sultan Parfümü Güzellik & Bakım 1 Haziran 2011
D&P Parfüm Kodları Erkek Güzellik & Bakım 25 Mayıs 2011
D&P Parfüm Kodları 2011 Güzellik & Bakım 25 Mayıs 2011
Avon Bayan Parfümleri Güzellik & Bakım 25 Mayıs 2011
D&P Parfüm Kodları Listesi Bayan Güzellik & Bakım 25 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş