Pardusta Pisi (Paket Yöneticisi) ile program kurma

'Linux işletim sistemi' forumunda Dine tarafından 11 Eylül 2009 tarihinde açılan konu

 1. Dine

  Dine Özel Üye

  Pardusta Pisi (Paket Yöneticisi) ile program kurma konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Linux üzerinde program kurmak windows gibi değil arkadaşlar biraz daha farklı , program kurmak için bir den fazla yöntem var bugün bunlardan en kolay ve basit olanı öğreneceğiz. Pisi yani paket yöneticisini öğreneceğiz.

  Nedir bu pisi , Pardus üzerinde bulunan bir paket yöneticisidir. Bu programı açtığımızda kategorize edilmiş yüzlerce program karşımıza çıkacak. Buradaki en güzel özellik istediğimiz özellikteki programı bulmak kategori kolaylığı ve programların üzerinde ne işe yaradığını anlatan bir Türkçe açıklamadır.


  Pisi paket yöneticisi çalıştırmak için herhangi bir yerde iken klavyeden Alt + F2 kombinasyonuna basınız. Karşımıza alttaki gibi bir panel gelecek burada paket yöneticisi yazıyoruz. Hemen alt kısımda program belirecek soldakini tıklıyoruz ve pisiyi açıyoruz.

  [​IMG]
  Paket yöneticisini açtıktan sonra artık gerisi bize kalmış hangi programı kurmak istiyorsak onu ister arama konsolu kullanarak buluruz istersek yan taraftan kategorilerden buluruz. Bulunan programların kurulması için yanlarında bulunan kutucukları işaretleyin. Aynı anda bir den çok paketi de seçebilirsiniz bunda herhangi bir sınırlama yok. Tüm seçim işlemleri bittiğinde ise paketleri kur butonuna basmanız yeterli olacaktır. Sistem hemen gerekli olan paketleri pardus deposundan bulacak size gösterecek. Onay verdikten sonrada kendisi indirip kuracaktır.

  [​IMG]
  Son olarak ta kuruluna programlar hangi alanla ilgili ise başlat çubuğunda bulunan programlar kısmında kendisine ait bölümde yer alır.

  Umarım faydalı bir çalışma olmuştur. Volkan KOÇ
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pardusta Pisi (Paket Forum Tarih
Pardusta ağ yapılandırması nasıl yapılır Linux işletim sistemi 11 Eylül 2009
Darülaceze için niçin Şefkat kapısı ifadesi kullanılmıştır kısaca Sorular ve Cevaplar 6 Şubat 2017
DNA'nın yapısında bulunan bazlar kısaca Sorular ve Cevaplar 23 Kasım 2016
İlk Türk devletlerinde sınıflı toplum yapısının görülme nedenleri kısaca Tarihi Bilgiler 15 Ekim 2016
Ortaçağda Avrupa'nın siyasi yapısı nasıldı kısaca Tarihi Bilgiler 30 Aralık 2015

Bu Sayfayı Paylaş