Pardus Geronticus Eremita Kurulan CD 2009.2 İndir Download Yükle

'Linux işletim sistemi' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Pardus Geronticus Eremita Kurulan CD 2009.2 İndir Download Yükle konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pardus Geronticus Eremita Kurulan CD 2009.2

  Boyut : 680 Mb

  Kullanım İzni : Açık kaynak kodlu (GNU/GPL)

  Dil : Türkçe

  İşletim Sistemi : Linux X11

  Üretici Firma : Pardus (Tübitak)

  [​IMG]

  Tanıtım:
  Üreticiden: Açık kaynak dünyasının ülkemizdeki en önemli temsilcisi Pardus’un yeni sürümü çok özel bir isimle kullanıma sunuldu. Pardus 2009.2, Latince ismi Geronticus eremita olan Kelaynak ismi ile sunuculara ulaştı. Pardus böylelikle, türü kritik tehlike sınırında olan Kelaynaklara bir gönderme yapıyor. Pardus 2009.2 Geronticus eremita, kullanıcılara çok daha kararlı ve yüksek performansa sahip bir sistem sunuyor. Yeni sürüm, diğer tüm sürümlerde olduğu gibi kullanıcılara kolay kullanılabilen, hızlı, güvenli bir masaüstü ortamı ve binlerce özgür yazılım sağlıyor.

  Pardus 2009.2 Geronticus eremita ile beraber en son KDE kararlı sürümü, gelişmiş sürücü desteği, çok daha büyük yazılım deposu ile geliyor. Pardus 2009.2 Geronticus eremita birçok yeni özelliğe sahip. KDE 4.4.4, Linux kernel 2.6.31.13, OpenOffice.Org Ofis Araç Seti 3.2.1.3, Mozilla Firefox 3.6.3, Gimp 2.6.8,, Python 2.6.5, Qt 4.6.2, Thunderbird 3.0.4 depodaki yazılımların sadece birkaçı. Ayrıca bu sürüm ile birlikte birden çok dil destekli uluslararası sürüm DVD olarak geliyor.

  Pardus 2009.2 Geronticus eremita Türkçe desteğinin yanı sıra daha fazla yazılım eklenen görüntü yaklaşık 1GB boyutu ile ister DVD'ye, ister USB disk gibi araçlara yazılarak kullanılabiliyor.

  Masaüstü Ortamı Öntanımlı masaüstü ortamı KDE 4.4.4 sürümüne güncellendi. Pardus depolarındaki tüm KDE programları KDE 4 sürümlerine güncellendi. Yeni KDE ile birlikte kullanıcılar masaüstü kipleri olan Öntanımlı Kip, Eski KDE Kipi ve yeni Netbook Kipi, küçük ekranlar için optimize edilmiş görünüm, arasında seçim yapabilecekler. Pardus ekibi, ekran parlaklığı ve ses seviyesi değişikliklerini masaüstü temasına uygun ve şık bir şekilde görüntüleyen KOsd yazılımını yeni KDE sürümüne dahil etti. Yeni sürüm KDE ile Pardus kullanıcılarına yepyeni bir masaüstü tecrübesi sunuyor. Her bileşenin masaüstünde herhangi bir yere konumlanabildiği ve özelleştirilebildiği Plasmoid teknolojisi, masaüstü ile tam uyumlu Strigi masaüstü arama teknolojisi, masaüstü ortamı ile bütünleşik masaüstü efektleri, uzaktan erişim vb. pek çok özellik içeren yeni nesil dosya yöneticisi Dolphin, kullanıcılarımızı bekleyen yeniliklerden sadece birkaçı.

  Güzel ve zarif bir kuş: Kelaynak

  Mısır hiyerogliflerinde de yer alan ve yüceltilen kelaynakların, tüysüz kırmızı bir yüz ve kafaları ile uzun kıvrık kırmızı bir gagaları bulunuyor. Başlarında tüy olmaması nedeniyle kelaynaklara bu ad veriliyor. Eski el yazma belgelerden, kelaynakların Avrupa'da 1504 yılından itibaren yaşadıkları biliniyor. Dünyada sadece Türkiye'de Birecik ve Fas’ta koruma altında az sayıda yaşamını sürdürüyor. Bu tür resmi olarak kritik tehlike sınırında bulunuyor. Yaşayabilecekleri yerler Fas, Türkiye ve Suriye’den oluşuyor. Dünyada sadece yaklaşık 500 kelaynak bulunuyor. Kelaynakların yok olmasının birçok nedeni var. Bunların başında avcılık geliyor. Beslenme alanlarının çeşitli nedenlerle kaybı da bu nedenler arasında yer alıyor. 1950 yılında çekirge salgınına karşı yapılan DDT ilaçlaması Birecik'teki kelaynakların hızla yok olmasına neden oldu. Kurtulanlar ise ilacın etkisi ile birkaç yıl yumurta vermedi. Çevre ve Orman Bakanlığı ile Doğa Derneği tarafından Kelaynaklarla ilgili eğitim projesi uygulanıyor. Projeyle, kelaynakların tanıtımına katkı sağlamak ve bölgeye daha çok ziyaretçinin gelmesi hedefleniyor. Ülkemizde 1977 yılında göçe gidenlerin dönüşüyle birlikte, tekrar doğaya bırakılarak yarı vahşi olarak varlıklarını sürdürmeleri amacıyla Orman Genel Müdürlüğü tarafından kurulan “Kelaynak Üretme İstasyonu” da bulunuyor. Yöresel olarak "Kelaynaklar" olarak adlandırılan Kelaynak kuşları Bireciklilerce kutsal sayılıyor.

  Güncellenen Bileşenler
  Yeni sürüm birçok güncellenmiş paket içermektedir. Göze çarpanlardan bazıları şunlardır:

  * KDE 4.4.4
  * Qt 4.6.2
  * Python 2.6.5
  * OpenOffice.org Ofis Araç Seti 3.2.1.3
  * Firefox Internet Tarayıcı 3.6.3
  * Thunderbird 3.0.4
  * Gimp 2.6.8
  * Linux Çekirdeği 2.6.31.13

  Kurulum Gereksinimleri:
  Pardus'u x86 uyumlu ortalama bir donanımda çalıştırabilirsiniz. Yüksek performans için en az 512 MB RAM (bellek) ve 1400 MHz işlemci öneriyoruz. Pardus 2009.2 için asgari ve tavsiye edilen donanım gereksinimleri aşağıdadır:

  - 256 MB bellek (1GB ve üzeri tavsiye edilir)
  - 450 MHz Intel ya da AMD işlemci (1000 MHz ve üstü tavsiye edilir)
  - En az 4 GB boş disk alanı (10 GB tavsiye edilir) KDE 4.4

  Kurulum :
  # Boot Edilebilir Şekilde CD'ye Yazma : innDirdiğiniz iso dosyasının üstüne fare sağ tuşu ile tıklayıp "Birlikte Aç" seçeneğini seçin. Açılan listeden CD yazma programınızı seçin (Nero, Cd Burner vs.) ve tamam diyin. Programınız açılacaktır. Program açılınca programda Burn/Tamam/Yaz v.s. seçenekleri ile boot edilebilir CD oluşturabilirsiniz.

  # Bilgisayara Kurulum : Bilgisayarınızı BIOS ayarlarından, CD'den başlatılabilir (Boot from CD vb. olabilir) bir biçimde açtıktan sonra Pardus'un sizi yönlendirecek kurulum ekranıyla karşılaşacaksınız. Gerisini yönergeleri takip ederek devam edebilirsiniz. Kurulum yapmadan önce sabit sürücünüzdeki önemli bilgileri yedeklemeyi unutmayın!


  Pardus 2009.2 Uluslararası Sürüm'ü (DVD) innDirebilmek için buraya tıklayınız.
  Pardus 2009.2 Geronticus eremita Çalışan CD için buraya tıklayınız.

  Kurulum hakkında detaylı görsel bilgi alabilmek için tıklayınız.

  Pardus Geronticus Eremita Kurulan CD 2009.2
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pardus Geronticus Eremita Forum Tarih
Pardus Geronticus Eremita Çalışan CD 2009.2 İndir Download Yükle Linux işletim sistemi 13 Haziran 2010
Margay (Leopardus Wiedii) Hakkında Bilgiler Kedi ve Köpekler 17 Şubat 2012
Oselo ( Leopardus Pardalis ) Hakkında Bilgiler Kedi ve Köpekler 16 Şubat 2012
Aker Giyim 2010 Pardüsü Ve Elbise Koleksiyonu - Aker Pardüsü Ve Elbise Modelleri Tesettür Giyimi & Tesettür Modası 13 Ağustos 2010
Pardus Nedir Linux işletim sistemi 20 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş