Pardus Çalışan CD (Anthropoides virgo) 2009.1 İndir

'Linux işletim sistemi' forumunda Mavi_Sema tarafından 30 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Pardus Çalışan CD (Anthropoides virgo) 2009.1 İndir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pardus Çalışan CD (Anthropoides virgo) 2009.1

  Boyut
  : 697 Mb

  Kullanım İzni : Açık kaynak kodlu (GNU/GPL)

  Dil : Türkçe

  İşletim Sistemi : Linux X11

  Üretici Firma : Pardus (Tübitak)

  [​IMG]

  Tanıtım:
  Üreticiden: Pardus Projesi'nin bir ürünü olan Pardus, Türkiye Bilimsel ve Teknolojik Araştırma Kurumu (TÜBİTAK) bünyesindeki Ulusal Elektronik ve Kriptoloji Araştırma Enstitüsü (UEKAE) ve gönüllü katkıcılar tarafından geliştirilen bir Linux dağıtımıdır. Adını Anadolu Kaplanı'nın Latince (ve bilimsel) adı olan Panthera pardus tulliana'dan alır.

  Pardus dağıtımı masaüstü ve sunucu ortamları için gerekli olan Linux tabanlı işletim sistemi, uygulama yazılımları ve ilgili veri dosyaları ile kullanıcılarına kolay kullanımlı ve yetenekli bir sistem sunmayı amaçlamaktadır.

  Neler yeni ?

  1.Pardus Teknolojilerindeki Yenilikler

  Pardus 2009.1, Pardus'un temel teknolojileri olan PiSi ve COMAR'da birçok yeni özelliği desteklerken, daha sorunsuz bir kurulum için YALI'nın güncellenmiş sürümünü kullanıyor. Pardus açılış sisteminde yapılan iyileştirmelerle Pardus kullanan sistemlerin açılışı hızlanırken, uzak dosya sistemleri altyapısı için de bir çok iyileştirme Pardus 2009.1 ile birlikte gelen yenilikler arasında göze çarpıyor.

  Bütün Pardus yönetim araçları yeni KDE4 teknolojileri ile uyumlu çalışacak şekilde gözden geçirildi. Hızlıca bağlanılan ağı değiştirebilen Ağ Plasma Programcığı, sistem servislerini yönetme ve durumlarını masaüstünden takip etmeye yarayan Servis Plasma Programcığı öntanımlı olarak kurulu geliyor.

  Yepyeni Pardus aracı Sistem Yöneticisi ile artık sistem genelinde klaye haritası, sistem dili, zaman dilimi gibi temel ayarları çok daha rahat yapılabiliyor.

  Geliştirilen önbellek sistemi ile Paket Yöneticisi ve PiSi artık çok daha hızlı çalışıyor. PiSi'nin paketleme sisteminde yapılan iyileştirmelerle artık paketler ortalama %20 daha küçük. Öntanımlı olarak delta paket desteğinin açık olduğu Pardus 2009.1'da paket kurma ve güncelleme işlemleri daha az ağ bağlantısı kullanıyor ve çok daha hızlı yapılıyor. Paket bileşenlerindeki değişiklikler ile artık Paket Yöneticisi'nde istenilen araçları bulmak çok daha kolay.

  Yalı ve PiSi'de yapılan iyileştirmeler ile kurulum hızı 2 kat artan Pardus 2009.1, ortalama bir bilgisayara 15 dakikada kurulabiliyor. Ayrıca kurulu sisteminizde son yapılan güncellemeleri geri almak, silinen önyükleyiciyi tekrar yüklemek vb. kurtarma ve sorun giderme işlemleri de yeni Yalı ile yapılabiliyor.

  2.Görsel Değişiklikler

  Pardus 2009.1 görsel olarak pek çok yenilikle geliyor. Yeni sürümle beraber kullanıcılarımız yaklaşık 1000 ikondan oluşan Milky ikon seti ile tanışıyor. Ayrıca çeşitli doğa fotoğrafları, 3B imajlardan oluşan arkaplan resimleri, açılış ekranları vb. pek çok yeni görsel Pardus 2009.1 ile geliyor.

  3.KDE 4 Masaüstü Ortamı

  Uzun zamandır bir çok Pardus kullanıcısının tercih ettiği, KDE ailesinin yeni ürünü KDE4 artık öntanımlı masaüstü ortamı olarak geliyor. Pardus için yapılan geliştirme ve iyileştirmeleri içeren en son kararlı KDE sürümü, Pardus 2009.1 ile öntanımlı olarak geliyor. Ayrıca tüm KDE yazılımları da yeni KDE ile uyumlu en güncel sürümleri ile Pardus depolarında yer alıyor.

  Yeni sürüm KDE ile Pardus kullanıcılarına yepyeni bir masaüstü tecrübesi sunuyor. Her bileşenin maaüstünde herhangi bir yere konumlanabildiği ve özelleştirilebildiği Plasmoid teknolojisi, masaüstü ile tam uyumlu Strigi masaüstü arama teknolojisi, masaüstü ortamı ile bütünleşik masaüstü efektleri, uzaktan erişim vb. pek çok özellik içeren yeni nesil dosya yöneticisi Dolphin, kullanıcılarımızı bekleyen yeniliklerden sadece birkaçı.

  4.Güncellenen Bileşenler

  Pardus 2009.1 sürümü, Pardus teknolojilerindeki yeniliklerin yanında bir çok güncellemeyi de içeriyor :

  KDE 4.3.4
  Linux Çekirdeği sürüm 2.6.31.11
  Openoffice Ofis Araç Seti 3.1
  Firefox Internet Tarayıcı 3.5.7
  Gimp 2.6.8
  Xorg 1.6.5
  Python 2.6.4
  Texlive 2008
  GCC 4.3.3
  GLIBC 2.9

  5.Dosya sistemleri

  Yeni nesil Ext dosya sistemi Ext4, Pardus 2009.1 ile birlikte öntanımlı dosya sistemi olarak geliyor. Ext3 ile kıyaslandığında hem dosya sistemi yetenekleri açısından hem de dosya sistemi kapasitesi açısından çok daha üstün olan Ext4, Ext3'e kıyasla çok daha hızlı çalışıyor. Örneğin, Ext4 bölüm başına 1 exabyte ve dosya başına 16 terabyte destekliyor.

  Ayrıca Yalı kurulum ekranında kullanmak isteyen kullanıcılar için XFS, ReiserFS ve deneysel Btrfs gibi dosya sistemleri de ana sistem bölümü olarak seçilebiliyor.

  Nasıl Kullanabilirim
  Pardus dağıtımı Kurulan (bilgisayarınıza Pardus kurulumu yapan) ve Çalışan (bilgisayarınıza kurulum yapmayan ancak kurulan sisteme kıyasla daha yavaş olan) olarak iki çeşit üründen oluşur ve CD / DVD / USB çubuk vb. pek çok farklı ortam ile gelebilir. Pardus'u başlatmak için ilgili ortamı bilgisayarınıza taktıktan sonra bilgisayarınızı baştan başlatarak BIOS'unuzu Pardus ortamını açacak (boot) şekilde ayarlamanız gerekmektedir.
  CD'ye boot ederek yazma : İnnDirdiğiniz iso dosyasının üstüne fare sağ tuşu ile tıklayıp "Birlikte Aç" seçeneğini seçin. Açılan listeden CD yazma programınızı seçin (Nero, CD Burner vs.) ve tamam deyin. Programınız açılacaktır. Program açılınca programda Burn/Tamam/Yaz vs. seçenekleri ile boot edilebilir CD oluşturabilirsiniz.

  Not : Pardus'un çalışabilmesi için en az 384 MB sistem belleğine sahip olmanız gerekmektedir. Yüklediğiniz iso dosyasını CD'ye boot edilebilir CD olarak atınız.

  Pardus Çalışan CD (Anthropoides virgo) 2009.1
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pardus Çalışan (Anthropoides Forum Tarih
Pardus Geronticus Eremita Çalışan CD 2009.2 İndir Download Yükle Linux işletim sistemi 13 Haziran 2010
Pardus Çalışan CD 2008.2 Download O-P 11 Şubat 2009
Pardus (Madcat) Çalışan CD 2007.3 O-P 1 Şubat 2009
Pardus Çalışan CD 2008.1 Download O-P 1 Şubat 2009
Margay (Leopardus Wiedii) Hakkında Bilgiler Kedi ve Köpekler 17 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş