Parasutu Kim İcad Etti - Parasutu Bulan Kimdir

'Bilim & Teknoloji' forumunda DeMSaL tarafından 21 Şubat 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Parasutu Kim İcad Etti - Parasutu Bulan Kimdir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Parasutu Kim Buldu ? Parasutu Kim İcat Etti ?

  Paraşüt
  Paraşüt, bir nesnenin atmosfere açık bir ortamda havanın kaldırma kuvvetinden yararlanarak yavaşça inmesini sağlayan gereçtir. M.S. 810-887 yılları arasında yaşayan Arap mucit Abbas Kasım İbn Firnas'ın İspanya-Kordoba'da paraşüte benzer bir alet kullandığı tarihi kayıtlarda mevcuttur.Çin'de de paraşütün ilk örnekleri kullanılmıştır. Leonardo Da Vinci'nin paraşütle ilgili çizimleri mevcuttur. İtalya'da 1470'lerden kalan başka paraşüt çizimleri bulunduğu gibi, 1595 yılında İtalyan Fausto Veranzio tarafından yapılan çizimler Da Vinci'nin ötesindedir. Günümüzde kullanılana en çok benzeyen paraşüt, 1783 yılında Fransız Louis-Sébastien Lenormand tarafından keşfedilmiştir. 1797 yılında Andre Jacques Garner bir sıcak hava balonundan ilk paraşüt atlayışını gerçekleştirmiştir.
  Paraşüt genelde askeri ve spor amaçlı kullanılmaktadır. İlk başlarda Asya İpeğinden yapılan paraşütler bu maddenin zor bulunması sebebi ile sonraları fabrika yapımı naylon maddelerle yapılmaya başlanmıştır.

  İlk paraşüt ne zaman yapıldı?

  Paraşüt ilk defa 1485 yılında, Leonardo da Vinci tarafından yapılan taslak çizimlerde yer aldı. Esas olarak ilk çizim ise, 1783 yılında Louis Sebastian Lenormand isimli bir Fransız tarafından yapıldı.
  1785 yılında bir Fransız tarafından, bir sıcak hava balonundan paraşüt tutturulmuş bir sepet içerisinde aşağıya bırakılan köpek, paraşütle atlayan (atlatılan) ilk canlı olarak biliniyor.
  Paraşütle atlayan ilk insan ise, 22 Ekim 1797 yılında Fransız Andre-Jacques Garnerin oldu. Boşlukta süzülmeye yönelik bu tutku, Garnerin ailesinin tamamında olduğu için, eşi Jeanne-Genevieve Labrosse de, 1799 yılında paraşütle atlayan ilk kadın olarak tarihe geçti. Paraşütle atlayan ikinci kadın ise, yine aynı aileden kuzen Elisa oldu.
  Bir uçaktan paraşütle atlayan ilkler ise, erkeklerde 1912 yılında Missouri semalarında Kaptan Berry ve kadınlarda da 1913 yılında Los Angeles üstünde atlayışını yapan Georgia Broadwick.
  Aşağıdaki çizimler ise, 1920 yılında patentleri alınan paraşüt dizaynları.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Parasutu İcad Etti Forum Tarih
Paraşütü kim buldu - Paraşütü kim icad etti Seviyeli-Ciddi Konular 8 Ocak 2011
Paraşüt Nasıl Yapılır - Paraşütün Yapımı Konu Dışı Başlıklar 3 Nisan 2012
Yamaç Paraşütü Ekipmanları Nelerdir, Yamaç Paraşütü Malzemeleri Diğer Spor Dalları 22 Eylül 2011
Yamaç Paraşütü Nedir, Yamaç Paraşütü Hakkında Bilgi Diğer Spor Dalları 22 Eylül 2011
Yamaç Paraşütü - Spor ve Çevre Diğer Spor Dalları 7 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş