Paragraf Çeşitleri Nelerdir?

'Konu Dışı Başlıklar' forumunda Mavi_inci tarafından 7 Mayıs 2011 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_inci

  Mavi_inci Özel Üye

  Paragraf Çeşitleri Nelerdir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Paragraf Çeşitleri - Paragraf Çeşitleri Nelerdir?

  Paragraf Çeşitleri  Paragraflar; olay, tasvir, fikir, tahlil paragrafları olmak üzere birçok çeşitlere ayrılır.

  Olay Paragrafı: Pek olağan olmadığı için üzerinde topluluğun ilgisini çekecek bir olguyu anlatan paragrafa olay paragrafı denir ki bunlarda; olay, olayla ilgili ek olaylar, genellikle kronolojik bir sıra ile düzenlenir. Olay paragrafı; duygu, düşünce ve kanılarımızı gerçek ya da tasarlanmış bir olay içreisinde verir.

  Tasvir Paragrafı: Olayın geçtiği yeri, canlı cansız varlıkları iyice tanıtmak için tasvir paragrafı yapılır. Düşünceyi aydınlatmak, anlatılan konuyu genişletmek gayesinde olan tasvir paragrafı, bir şeyin titizcesine bir tamlıkla anlatılmasında en büyük rolü oynar. Tasvir paragrafı, bir bakıma, yazı ile resim yapmaktır.

  Tahlil Paragrafı: Bir konuyu çözümleme yoluyla incelemek üzere kurulan paragraflara tahlil paragrafı denir. Bir şeyi incelemek üzere parçalara ayırmak, çözümlemek için tahlil paragraflarına gereksinim vardır. Hikâye, roman ve benzeri türlerde insan psikolojisini belirtmekte tahlil paragrafı geniş yer tutar.

  Fikir Paragrafı: Bir düşüncenin nedenlerini, delillerini; mantıksal, inandırıcı bir nitelikte ortaya koyan paragrafa fikir paragrafı adı verilir. Bu paragraflar, fikre bağlı, eşyanın zihinde aldığı biçimler esas tutularak yazılır. Fikir paragraflarından doğan yazılarda önce üzerinde durulacak mesele tanıtılır, sonra yardımcı fikirlerle; delillerle konu aydınlatılır. İddiaların ispatından sonra bir hüküm çıkarılarak sonuca varılır.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Paragraf Çeşitleri Nelerdir Forum Tarih
Paragraf Çeşitleri Hakkında Bilgi Konu Dışı Başlıklar 10 Ocak 2012
Paragraf Çeşitleri - Fikir Paragrafı Nedir? Konu Dışı Başlıklar 7 Mayıs 2011
Paragraf Çeşitleri - Tahlil Paragrafı Nedir? Konu Dışı Başlıklar 7 Mayıs 2011
Paragraf Çeşitleri - Olay Paragrafı Nedir? Konu Dışı Başlıklar 7 Mayıs 2011
Paragraf Çeşitleri - Tasvir Paragrafı Nedir? Konu Dışı Başlıklar 7 Mayıs 2011

Bu Sayfayı Paylaş