parafudur nedir?

'Genel Bilgi (Elektrik)' forumunda _KaRiZmA_ tarafından 14 Ağustos 2008 tarihinde açılan konu

 1. _KaRiZmA_

  _KaRiZmA_ Üye

  parafudur nedir? konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  parafudur nedir?
  [​IMG]Bir yüksek gerilim tesisini veya bunun bir kısmınımüsaade edilmeyen aşırıgerilimlere karşı koruyan aygıtlara aşırıgerilimlere karşı koruma aygıtları denir. Bu korumaaygıtlarından biri de parafudrdur. Parafudr,büyük akım darbelerini toprağa iletir ve işletmeyikesintiye uğratmadan aşırı gerilimleri şebekeizolasyonu için zararsız bir düzeye indirir.Yüksek gerilim cihazlarının hat arızaları, yıldırımdüşmeleri ve kesici açması gibimanevralar sonucu meydana gelen aşırı ve zararlıçok yüksek gerilim şoklarının ve enerjiiletim hatlarında meydana gelen yürüyen dalgalarınhasar etkisini önleyen cihazlara veyakısaca enerji nakil hatlarında meydana gelen aşırıgerilimi toprağa deşarj eden korumaelemanlarına parafudr denir.Elektrik enerjisinin iletiminin başlangıcındanberi, yıldırımlara karşı koruma önemlibir güvenlik problemi olarak ortaya çıkmıştır. İlkönceleri, ark boynuzları ile veya atlamanındaha az zarar vereceği noktalarda izolasyonuazaltarak, tesisler korunmaya çalışılmıştır.Bütün bu metotlar belli bir koruma seviyesi sağlamaktadır;fakat dik alınlı gerilim dalgalarıiçin atlama gerilimini ve izolasyon dayanmaseviyesini koordine etmek daima zor olmuştur.Dik alınlı aşırı gerilimler ile karşılaşıp çalışmalarıhalinde, ark boynuzları, izolasyondatransformatörleri hasarlandıracak düzeydezorlanmalara neden olabilir. Parafudrlar,1930’larda yıldırımlara karşı korumada kullanıldı.Son 20 seneden beri, bunların daha çok5manevra aşırı gerilimlerine karşı kullanıldığıgörülmektedir. Normal olarak, manevra aşırıgerilimleri 245 kV’un üzerindeki şebekelerdeönem kazanırlar.Normal durumda parafudrlar yalıtkan durumdadır.Ancak üzerinden çok büyükakımlar geçirerek toprağa iletir. Aşırı akımınetkisi geçince tekrar eski haline (yalıtkan)döner.Bilindiği gibi güç transformatörlerin yüksekgerilim buşinglerinin enerji besleme vetoprak tarafında eklatörler (ark boynuzu) tespitedilmiş olarak imal edilmektedir. Trafolarınmontajı aşamasında ark boynuzu uçlarınınbirbirine baktığı ve mesafelerinin kontrol edilmesibozuldu ise ayarlanması gerekmektedir.
   

 2. UquR

  UquR Üye

  hattın nominal geriliminin çok üzerindeki darbe gerilimleri ve dolayısıyla akımlarına karşı koruma sağlayan kompanenttir.

  alçak gerilim parafadurları 3 klas olarak kullanılırlar ana giriş panosundan cihaza doğru artan hassasiyetle kullanılırlar.

  yıldırım yakalayıcı (paratoner) kullanılan yapılarda paratonerden toprağa akan akımın bir kısmı %8-16 bina içinde ki tün iletken yüzeylerde akacağı için paratoner olan binalarda kullanılması lazım gerektir.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - parafudur nedir Forum Tarih
Parafudur nedir? - Parafudur Hakkında Genel Bilgi (Elektrik) 15 Mayıs 2009
Parafudur ve Sigortalar Elektrik Projeleri 14 Ocak 2009
Monosakkaritlerin özellikleri ve görevleri nedir kısaca Eğitim Bilgileri Pazar 19:56
Salih amel iyi davranış nedir kısaca Dini Terimler Sözlüğü Cumartesi 19:12
Yaşadığınız yerde görülen iklimin günlük hayatınıza etkileri nedir kısaca Sorular ve Cevaplar Cumartesi 19:10

Bu Sayfayı Paylaş