Paracheirodon axelrodi özellikleri

'Akvaryum - Balık Dünyası' forumunda Fatma tarafından 1 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. Fatma

  Fatma Üye

  Paracheirodon axelrodi özellikleri konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Tatlı Su Canlıları \ Amerikan Tetraları \ Paracheirodon axelrodi (Kardinal Neon Tetra)

  Paracheirodon axelrodi (Kardinal Neon Tetra)

  Latince Adı: Paracheirodon axelrodi

  Habitatı ve Anavatanı: Güney Amerika. Yavaş akan, temiz, kahverengimsi suda yaşarlar.

  Beslenme Biçimi: Etçil

  Davranış Biçimi: Barışçıl

  Kendi Türlerine Davranışı: Barışçıl

  Yüzme Seviyesi: Orta-Yüzey

  Cinsiyet Ayrımı: Dişi erkek ayrımı zordur. Dişiler nispeten daha büyük, daha yuvarlaktırlar. Erkekler daha ince görünüme sahiptirler.

  Üreme: Erkekler daha ince olur. Bir yaşına girmiş hazır dişi ve erkek, bol bitkilendirilmiş, ışıksız 40 lt civarında bir tanka alınarak burada üremesi sağlanır. Akşam saatlerine doğru 500 civarı yumurta dökerler. Yumurtlamadan sonra anne baba ana akvaryuma geri atılır. Yavrular 5 gün sonra serbest yüzmeye ve yem yemeye başlar.

  Sıcaklık: 24-28 °C

  En Fazla Büyüdüğü Boy: 5 cm

  En Az Akvaryum Hacmi: 50lt

  Su Sertliği: Yumuşak

  pH: 5.0-7.0

  Zorluk Seviyesi: 3

  Genel Yorum: Barışçıl karma akvaryum balıklarıdır. En az 6 lı sürü halinde bakılmalıdır, daha az sayıda bakıldıklarında akvaryumda birey olarak dolaşacak, strese girecek ve kolaylıkla hastalık kapacaktır. Gurami, Discus, Cüce Cichlidler gibi balıklara sorunsuz bir şekilde arkadaşlık ederler. Karanlıkta renk atar trasnparan görünüme sahip olurlar. Işıklar açıldığında 15 dakika içinde renkelrini alacaklardır. Koyu renkli kum, loş ışıklandırma ve bol bitkili akvaryumda bakılmalıdır. Akvaryum ne kadar koyu dekore edilirse balıklar kendini o kadar güzel gösterir. Küçük 6lı bir grup için 40 ltlik bir akvaryum yeterli olacaktır. Toksik maddelere karşı çok duyarlıdır, suyun temiz olmasına çok dikkat edilmelidir. Normal Neonlardan daha büyüktürler, ve kırmızı çizgileri neon gibi karında kesilmez, tüm vücut boyunca devam eder.

  Bilgilerin Açıklaması
  Davranış Biçimi: Balıkların karma tanklardaki davranış biçimidir. Üreme döneminde hemen her canlının daha saldırganlaştığını göz önünde bulundurmak gerekir.
  Yüzme Seviyesi: Balığın doğal şartlarda nerede yüzdüğü ile ilgili bilgidir.
  En Fazla Büyüdüğü Boy: Balığın geldiği en büyük boydur. Genellikle bu boya gelmesi zorken, bazı bireylerin bu boyu geçtiği de görülebilir.
  En Az Akvaryum Hacmi: Balığın karma tankta rahat yaşayabilmesi için gerekli minimum hacimdir. Üretim tankları gibi 2 balığın bulunduğu durumlarda daha küçük tanklar kullanılabilir. Sırasıyla; balığın ortalama boyuna, hareketliliğine ve narinliğine bakılarak değerlendirilmiştir.
  Zorluk Seviyesi: 1 en kolay, yeni başlayanlar için uygundan. 5 en zor, sadece uzman akvarisltere uzanan balığın akvaryum şartlarında beslenmesini zorluğu ile ilgili bilgi.
   

 2. Google

  Google Özel Üye

  paylasim icin tesekkürler
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Paracheirodon axelrodi özellikleri Forum Tarih
Kardinal Neon Tetra (Paracheirodon axelrodi) Akvaryum - Balık Dünyası 29 Ekim 2009
Neon Tetra (Paracheirodon innesi) Akvaryum - Balık Dünyası 29 Ekim 2009
Yeni Gine ( Chilatherina axelrodi ) Akvaryum - Balık Dünyası 23 Şubat 2010

Bu Sayfayı Paylaş