Para Politikası Kurulu'ndan beklenen faiz kararı

'Ekonomi Ve Borsa' forumunda Mavi_Sema tarafından 13 Ocak 2010 tarihinde açılan konu

 1. Mavi_Sema

  Mavi_Sema Özel Üye

  Para Politikası Kurulu'ndan beklenen faiz kararı konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Para Politikası Kurulunun yarın yapacağı toplantısına ilişkin piyasadaki ağırlıklı beklenti, faiz oranlarında bir değişime gidilmeyeceği yönünde.
  Para Politikası Kurulu toplantısına, Kurul Başkanı ve Merkez Bankası Başkanı Durmuş Yılmaz, Başkan yardımcıları Erdem Başçı, Burhan Göklemez, Mehmet Yörükoğlu, İbrahim Turhan ile kurul üyesi Turalay Kenç ve Abdullah Yavaş'ın katılması bekleniyor.
  Kurul, toplantıları iki aşamalı olarak düzenlenecek. İlk aşama, saat 10.00;da başlayacak, Merkez Bankası yetkilileri ve uzmanları ile Hazine Müsteşarlığı yetkililerinin katıldığı geniş katılımlı bir toplantı olacak. Bu aşamada, Merkez Bankası;nın ilgili birimleri genel ekonomik gelişmeler ve enflasyon görünümüne ilişkin saptamalarını Kurul üyelerine sunacak.
  Hazine Müsteşarlığı yetkilileri de borç yönetimi ve maliye politikasındaki gelişmelerle ilgili değerlendirmelerini Kurul;a aktaracak.
  İkinci aşama ise Kurul üyelerinin katılımıyla gerçekleşecek ve enflasyon görünümüne ilişkin son değerlendirmeler yapıldıktan sonra karara ilişkin oylamaya geçilecek. Para politikası kararı ve kısa gerekçesi aynı gün saat 19.00;da bir basın duyurusuyla açıklanacak.
  Para Politikası Kurulu toplantı özeti ise toplantıyı takip eden 8 iş günü içinde yayımlanacak. Bu arada, piyasadaki ağırlıklı beklenti, faiz oranlarında bir değişiklik olmayacağı yönünde.
  FAİZ KARARLARI
  Merkez Bankası Para Politikası Kurulu , 2009 yılında yaptığı toplantılarda gecelik borçlanma ve borç verme faiz oranlarını toplam 8,50 puan düşürmüştü. Kurul 17 Aralık 2009'da yaptığı son toplantısında, faiz oranlarında bir değişikliğe gitmemişti.
  Merkez Bankası halen gecelik borçlanma faiz oranını yüzde 6,50, borç verme faiz oranını ise yüzde 9 olarak uyguluyor.
  AA
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Para Politikası Kurulu'ndan Forum Tarih
Para Politikası Nedir - Para Politikası Hakkında Bilgi İktisat 16 Haziran 2010
Para Teorisi ve Politikası - Hanifi Aslan Kitap, Resim ve Dergi 30 Mart 2010
Para Teorisi ve Politikası Ders Notları indir SBS - ÖSS - Sınavlar 3 Mart 2010
Özdebir: Para politikası dönemi bitti Ekonomi Ve Borsa 18 Kasım 2009
Para harcamak için belirlediğiniz amaçlarınız nedir kısaca Sorular ve Cevaplar 4 Şubat 2017

Bu Sayfayı Paylaş