Pantera, Pantera Kimdir?, Pantera Hakkinda Hersey

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda NeslisH tarafından 12 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Pantera, Pantera Kimdir?, Pantera Hakkinda Hersey konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Gitar ve vokalde Terry Glaze, gitarda Darrel Abbott, bas gitarda Rex Brown ve bateride Vince Abbott tarafından 1981 yılında Teksas'ta kurulan Pantera, ilk albümü "Metal Magic"i 1983 senesinde çıkardı. Kiss, Aerosmith ve Deep Purple'ın yoğun etkisinin hissedildiği müziğiyle olumlu eleştiriler alarak Quite Riot, Stryper ve Dokken gibi gruplarla konserler verdi. Bu arada grup 1984 yılında ikinci albümü "Projects in the Jungle" ile gelişmekte olduğunu gösterdi ve çizgisini giderek kendine özgü bir noktaya taşımaya başladı. Grup üzerinde Kiss'in etkisi azalmaya, ancak Def Leppard'ın ilk dönemlerinin etkisi çoğalmaya başlamıştı. Öte yandan grup elemanları isimlerini değiştirdiler. Glaze ismini Terence Lee, Darrell Abbott ismini Diamond Darrell, Rex Brown ismini Rex Rocker, Vince Abbott ise ismini Vinnie Paul yaptı. Bu arada gruba vokalde Phil Anselmo katıldı ve bu kadro ile "Power Metal" adlı çalışmayı 1988 yılında piyasaya çıkardılar.

  Megadeth'ten gelen teklifi geri çeviren Diamond Darrell'ın ve Phil Anselmo'nun etkisiyle grubun çizgisi thrash metalle power metal arasında bir yere ulaştı ve grup "Cowboys From Hell" (1990) ile büyük bir başarı elde etti. Ardı ardına gelen ödüller ve Teksas'taki idolleri efsanevi Ozzfest ile çıktıkları turne ile hakkettikleri emeklerinin meyvelerini toplamaya başladılar. Bu arada turne sırasında yeni albüm için yeni bir parça hazırlamışlardı: Yesterday Don't Mean Shit. Grubun bateristi Vinnie bu yeni parça için şöyle diyordu: "Bu yeni albüm için hazırlanmış ilk parça," ve ekliyordu "sanırım albümün kodunu bu parça kuracak."

  İşte bu parçayla kurdukları kod onlara 1992'de "Vulgar Display of Power", 1994'te (bilbordlara bir numara olan) "Far Beyond Driven" ve 1994 yılında "The Great Southern Trendkill" albümlerini getirdi. "The Great Southern Trendkill memleketleri Teksas'ta kaydettikleri ilk albümdü. Vinnie artık şöyle diyordu: "Şimdi kaderimizi tamamen kontrol altına almış bulunuyoruz. Bizim istediğimiz de buydu.."

  Grubun 2000 senesinde çıkan "Reinventing the Steel", ve son olarak tüm efsane parçalarını topladıkları, Elektra Records etiketli "The Best of Pantera" (2003) albümleri de mevcut. Tüm bunların haricinde "Cowboys From Hell", "The Vulgar Video" ve "Watch it Go" isminde üç adet video albümlere de sahipler. Grup best of albümleri çıktıktan sonra 2003 senesinde dağıldı. 22 senelik müzik maceralarını sona erdirdi.

  Pantera, klasik hard rock ve heavy metal temeli üzerine kurduğu power metal ve thrash metal karışımı müziğiyle 90'ların en önemli grupları arasında, ve efsanesi halen sürmekte.

  DİSKOGRAFİ

  2000 Reinventing the Steel [Clean]
  2000 Reinventing the Steel [Bonus Disc]
  2000 Reinventing the Steel
  2000 Great Southern Trendkill [Australia Bonus Cd]
  1997 Official Live: 101 Proof
  1996 Great Southern Trendkill
  1994 Far Beyond Driven
  1992 Vulgar Display of Power
  1990 Cowboys From Hell
  1988 Power Metal
  1985 I Am the Night
  1984 Projects in the Jungle
  1983 Metal Magic​
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pantera Pantera Kimdir Forum Tarih
Pantera> Psycho Holiday - Gitar Akorları Müzik Türleri ve Enstrümanları 19 Mart 2010
Pantera> Shattered - Gitar Akorları Müzik Türleri ve Enstrümanları 19 Mart 2010
Pantera> Shedding Skin - Gitar Akorları Müzik Türleri ve Enstrümanları 19 Mart 2010
Pantera> This Love - Gitar Akorları Müzik Türleri ve Enstrümanları 19 Mart 2010
Pantera> Walk (Bas) - Gitar Akorları Müzik Türleri ve Enstrümanları 19 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş