Pan (Pan Kimdir? - Pan Hakkında)

'Biyografi & Otobiyografi' forumunda UquR tarafından 11 Ekim 2008 tarihinde açılan konu

 1. UquR

  UquR Üye

  Pan (Pan Kimdir? - Pan Hakkında) konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pan (Pan Kimdir? - Pan Hakkında)
  [​IMG]
  Pan

  Pan Yunan mitolojisinde kırın ve çobanların tanrısıdır. Yarı keçi yarı insan halinde tasvir edilir. Kırlarda aniden insanların karşısına çıkıp görüntüsüyle insanları korkuttuğu için panik sözcüğü buradan türemiştir.Tanrı Pan, Hermes'in oğludur. Tanrıların, çokluk, insan kılığında değilde hayvan kılığında düşünüldüğü ilk zamanlarda Pan da keçikafalıydı; sonradan bu keçi kafasından sadece boynuzlar ve sakalalı konarak, yüzü insan yüzü oldu.Pan'ın Flütü

  Frigler'in doğa tanrısı Pan, doğayı korumak için ülkesinde dolaşırken güzeller güzeli orman perisi Syrinks'le karşılaşır. Ona aşık olur, diler döker ama nafile, orman perisi kendini Tanrıça Artemis'e adamıştır (Artemis ve rahibeleri sonsuza kadar bakire kalmaya ant içmişlerdi). Tanrı Pan'dan kurtuluş olmadığını anlayınca kaçar, Pan onu kovalar ve bir pınarın kenarında tam onu yakalayıp sarılmak isteyince, Syrinks, kardeşleri su perilerine yalvarıp yardım ister.
  Su perileri Syrinks'i saza çevirirler, Pan'ın kolları bir demet saza sarılır. Pan üzüntü içinde derin bir of çeker. Birden ortalığı hüzünlü ve tatlı bir melodi kaplar. Pan anlar ki bu ses sazlardan çıkmıştır. "Bari bu şekilde benim ol" der. Değişik boylarda yedi saz keser, bunları balmumuyla yan yana yapıştırarak Syrinks adını verdiği müzik aletini icat eder. Bu müzik aletine günümüzde panflüt diyoruz.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Mart 2011

 2. UquR

  UquR Üye

  Mitolojide yer alan bir şeytan simgesi vardır herkesin gözünde. Keçi başlı, boynuzlu, keçi ayaklı bir insan figürüdür bu. Peki neden bu simge var gözümüzde merak ettiniz mi
  Popüler filmleri vs yapanlar genelde hristiyan. Yani bu dinden geçmiş bir görüntü bu. İnançları doğrultusunda bize kazandırdıkları figür.
  Belki korkutmak için öyle daha iyi olmuş diyebilirsiniz ama değil. Gördüklerini ve tasvir ettiklerini de sanmıyorum. Bu figürü yaratan şey, Yunan kır tanrısı Pan. Bkz :

  [​IMG] [​IMG]  Peki nereden gelmiş, ne alakası var kır tanrısıyla şeytanın. Niye öyle düşünmüşler?

  İlk olarak mitolojiye göre bu Pan kişisi, kırlarda boş boş gezer ve insanların önüne çıkıp korkutmayı, tam uyuyacakları sırada korkunç çığlıklar atıp ürkütmeyi çok severmiş(panic-panik kelimesinin kökeni). Tamamen zevkine düşkün bir tanrı yani. Aynı zamanda boş gezenin boş kalfası kısmındaki boş kalfayı atıyoruz ve ona uygun bir sıfat buluyoruz. "Boş gezen". Ayrıca böyle keyfi yaşamanın, şehvetin simgesi halindedir.

  İşte bu yüzden, dinlerdeki özgür iradeyi istediği gibi kullanmak yasaklandığından, Pan şeytanın bir figürü oluvermiş.
   
  En son bir moderatör tarafından düzenlenmiş: 26 Mart 2011

Yükleniyor...
Benzer Konular - (Pan Kimdir Hakkında) Forum Tarih
İmparator Akrep (Pandinus Imperator) Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 17 Şubat 2012
Pullu Karıncayiyen (Pangolin) Hakkında Bilgiler Diğer Hayvanlar 17 Şubat 2012
Aslan (Panthera leo) Hakkında Bilgi Diğer Hayvanlar 23 Aralık 2011
Bıyıklı Baştankara Kuşunun Özellikleri(Panurus biarmicus) Kuşlar 26 Eylül 2010
CHALLENGER (Pangasius Sanitwongsei) Akvaryum - Balık Dünyası 28 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş