Pamukkale'de Kutsal Havuzlar Bulundu

'Yurt İçi Haberler' forumunda _Mr.PaNiK_ tarafından 23 Eylül 2008 tarihinde açılan konu

 1. _Mr.PaNiK_

  _Mr.PaNiK_ Üye

  Pamukkale'de Kutsal Havuzlar Bulundu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pamukkale'de kutsal havuzlar bulundu


  DENİZLİ'nin dünyaca ünlü beyaz cenneti Pamukkale'deki antik kent Hierapolis'te 3 ayrı kutsal havuz gün yüzüne çıkarıldı.

  İtalyan heyetin 51 yıldır sürdürdüğü kazı çalışmaların bu yılki bölümü tamamlandı. 20 Temmuz'da başlayan ve iki ay süren kazı çalışmalarında ortaya çıkarılan eserler inceleme gezisiyle tanıtıldı. Vali Yavuz Erkmen'in de katıldığı inceleme gezisinde İtalyan Kazı Heyeti Başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'Andria, Hierapolis'in kalbini ortaya çıkardıklarını belirterek şunları söyledi:

  “Hierapolis için yeni bir tarih başlıyor. Kazı çalışmalarında travertenlere giden sıcak suyun üç ana kaynağını tespit ettik ve burada kutsal sayılan kaynak sular alanı olarak bilinen havuzları bulduk. O dönemde sağlık için buraya gelen insanlar şifalı havuzlara girip, Toprak Ana'ya dua edip, hastalıklarına çare arıyorlardı. Kutsal kaynak suları alanının bulunması turizm açısından önemli. Havuzlardaki kazı çalışmaları sona erdiği zaman antik dönemde olduğu duruma getirilebilir. Burada termal su çıktığı için Hierapolis kutsal şehir olarak biliniyordu. Bu nedenle kutsal kaynak sular alanı Apollon tapınağının yanına yapıldı. İkinci yüzyılda meydana gelen büyük depremle şimdiki termal havuz ortaya çıktı. Çalışmalar sırasında ayrıca Ortaçağ döneminde Hierapolis'teki Aziz Flippus kilisesi ziyaret eden bir hacıya ait kurşun levhalar, yeni mezar kazılarında altın küpe, mermer basamaklı küçük tiyatro bulundu.”

  ZENGİN KİŞİDEN SÖZ EDEN YAZIT

  Kutsal sular alanında antik şehirde eşine ilk kez rastlanan uzun bir yazıt bulduklarını, yedi mermer blok üzerine yazılan Grekçe yazıtın, o dönemin zengin bir kişisinden bahsettiğini belirten Ord. Prof. Dr. D'Andria, “Zeuxidemos onuruna yazılmış olan yazıt, adı geçen kişinin kentte çok önemli yapılar inşa ettirdiği, gladyatör oyunları ve vahşi hayvan avı organize ettirdiğinden bahsediliyor” dedi.

  İnceleme gezisinde kazı başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'Andria'dan ayrıntılı bilgi alan Vali Yavuz Erkmen, antik kentte kutsal sular alanının ortaya çıkarılmasının sevindirici olduğunu söyledi. Vali Erkmen, “Kazı başkanı Ord. Prof. Dr. Francesco D'Andria, ödenek verilmesi durumunda antik tiyatronun sahne bölümünü üç yılda ayağa kaldırmak için söz vermişti. Bakanlığımız gerekli ödeneği sağladı. Antik tiyatronun tamamlanması demek, Pamukkale ve Hierapolis'in dünyada farklı gözlemlenmesi demek olacak. Antik tiyatro çok önemli bir yapıt” diye konuştu.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pamukkale'de Kutsal Havuzlar Forum Tarih
Yahudilerin kutsal kitabının adı kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017
Hristiyanların kutsal kitabının adı kısaca Diğer Dinler İnançlar 18 Şubat 2017
Bayrağın bir ulus için kutsal olmasının nedeni nedir? Frmartuklu Soru-Cevap Bölümü 7 Aralık 2014
Kutsal Emanetler Hangileridir ve Nerededir? Tarihi Bilgiler 22 Haziran 2012
Kutsal İsminin Anlamı Nedir? İsimler Sözlüğü 29 Şubat 2012

Bu Sayfayı Paylaş