Pamukçular Köyü Yusufeli Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pamukçular Köyü Yusufeli Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artvin Şavşat Pamukçular Köyü - Ohur Köyü - Pamukçular Köyü Hakkında - Pamukçular Köyü Tanıtımı - Pamukçular Köyü Resimleri


  Pamukçular, Yusufeli

  Pamukçular, Artvin ilinin Yusufeli ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  köyün tarihçesi çok eskilere dayanmaktadır.köyün eski adı ohur olarak bilinmektedir.köyün tarihini eskilere dayandığını gösteren kiliseler kaleler gibi kalıntılar bulunmaktadır. pamukçular ismini almasının nedeni köyde daha önceleri pamuk üretimi yapıldığından bu ismi almıştır.Köyde yaşayanların soyu ise ahıska türklerinden geldiği sanılmaktadır.

  Kültür

  Bayram ve bayramlaşma geleneği: Bayramdan önce hanımlar bolca baklava, börek ve tatlılar yapıp hazır ederler, evin içerisi ve dışarısını, bahçesi silinip süpürür, tertemiz ederler. Erkekler, traşlı ve tertemiz elbiseleri ile bayram namazına giderler. Namaz bittikten sonra, imam ve mahallenin/köyün ileri gelenleri, birbirlerine küskün olanları barıştırırlar. Camiden önce yaşlılar sonra orta yaşlılar ve en son gençler ve çocuklar çıkarlar. Camiden çıkınca hemen eve gidilmez. Camiden ilk çıkan kapının yanında durur ve kendisinden sonra çıkanlarlar bayramlaşırlar. Bayramlaşan kişiler de sıraya girerler. Camiden çıkan herkes kendilerinden önce çıkmış olanlarla bayramlaşır ve sıraya geçerler. Bayramlaşma bu şekilde devam eder ve böylece hekes herkesle bayramlaşmış olur. Bayramlaşma bittikten sonra evlere gidilir. Kahvaltıdan sonra da komşular, akraba, dost ve arkadaşlar evlerinde ziyaret edilir, ailece bayramlaşılır.

  Ev Yapma:Köyde güzel bir ev yapma geleneği vardır. Ev yapacak kişi evin temelini atacağı günü köy halkına ve komşularına haber verir ve onları temel atmaya davet eder. Temel atma günü daveti alanlar sabah erkenden evin yapılacağı yerde toplanırlar. Ev yapacak kişi gelen konuklara börek, lokum, tatlı gibi çeşitli ikramlarda bulunur. Ayrıca Bir de kurban keser ve kurban iş bitimine kadar pişirilip, hazırlanır. Temel atma bittikten sonra da kurban eti yenir. Temel atmaya yardım için gelenler ev yapacak kişiye sadece işgücü yardımında bulunmazlar. Maddi yardım da yaparlar

  Coğrafya

  Artvin iline 133 km, Yusufeli ilçesine 37 km uzaklıktadır.Coğrafi konum itibariyle çok engebeli, dağlık-kayalık bir alana sahiptir.etrafı dağlarla çevrili olup köyün ortasından dere akmaktadır. İlk bahar aylarında yağan kırkikindi yağışları dolayısıyla sürekli sele maruz kalmaktadır. 2000-2006 yılları arası ağaçlandırmaya tüm köy halkının katılımıyla yapılmıştır.köyün altından ise oltu çayı akmaktadır.alçak kısımlarda kısa boylu çalılıklar olup yüksek kısımlarda ise çam meşe palamudu ardıç vb orman ürünleri bulunmaktadır.tarıma ve hayvancılığa elverişli yerdir. Her türlü meyve sebze yetiştirilebilir.Köyün tarımsal alanlarının dağılımı; seracılık 247 metrekare, tarla ürünleri 358 hektar, bağ-bahçe ürünleri 450 hektar, sebze ürünleri 65 metrekare,arpa-buğday ekim alanı 22 hektar,nadas 3 hektar şeklindedir.

  İklim

  Köyün iklimi,iklim olarak hem karadeniz hem de karasal iklim özellikleri taşımaktadır.yazları sıcak ve kurak geçer kışları ise soğuk geçer.yağış oranı türkiye oranlarının üstündedir.Yapılan barajlar dolayısıyla bu yağışların daha da artacağı tahmin edilmektedir.köyün yıllık hakim rüzgâr yönü batı–doğu doğrultusundadır. Rüzgârlar yılın ilk yedi ayında batıdan; ağustos, eylül, ekim aylarında güneybatıdan; kasım ayında güneyden ve aralık ayında ise kuzeyden eser. Yaz aylarında ise meltem rüzgârları eser. Rüzgârlar, gündüzleri vadiden dağa doğru, geceleri ise dağdan vadiye doğru eser.

  Nüfus

  Pamukçular köyü oldukça geniş sayılabilecek yüzölçümüne ve diger köylere nazaran daha değişik bir coğrafi yapı ve verimli düz topraklara sahiptir.Çok yoğun bir nufüs yapısına sahip olmamakla beraber bir çok mahallesi ve mezrası bulunmaktadır.Pamukçular köyü göç vermeden önce oldukça faal bir yapıya sahipti.Öyleki köyde önceleri bir çok bakkal, kahvehane ve demirci ustalarının dükkanlarını barındıran pamukçular köyü şimdilerde bu özelliklerini tamamen yitirmiş sayılabilir.köyde ağaçlandırma genel müdürlüğünün yürüttüğü çalışmalar sonucunda şehirlerde yaşayan köylülerin bir kısmı köyüne geri dönmüştür. yetişkin nufus kış aylarında köyü terk edip rize, bursa istanbul gibi şehirlere gurbetçi olarak giderler.

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi nüfusun % 70’i gurbetçilikle, % 30’ u da genel olarak tarım ve hayvancılığa dayalıdır.İlçede sanayi tesisi bulunmadığından istihdam sorunu yaşanmaktadır.Bu nedenle insanlar hayvancılığa yönelmiştir merada yaz boyu otlatılan küçük ve büyük baş hayvanlar kurban bayramı öncesi türkiyenin çeşitli yörelerine götürülür.Hayvancılıktan genel olarak et, süt, yumurta, peynir ve bal elde edilmektedir. Hayvan ırkları genelde yerli ırktır. Hayvancılık 3-5 büyükbaş hayvan şeklinde ve bazı ailelerin 10-20 adet küçükbaş 5-10 kanatlı hayvancılık şeklinde aile işletmeleri yapısı ile sürdürülmektedir.Köyde zengin sayılabilecek yaban hayatı vardır.Orman açısından oldukça zengin olan köyde ayı,domuz,kurt,tilki,sansar,yabani keçi,tavşan,kınalı keklik ve daha değişik kuş türleri göze çarpmaktadır.pamuk ekiminden çok seneler önce köylü vazgeçmiştir. arpa buğday üretimi ise her geçen gün azalmaktadır.sulama suyunun kısıtlı olası nedeniyle köyün büyük bölümü tarıma elverişli değildir.ekilen alanlardan elde edilen mahsul ise köylünün kendisi kullanmaktadır.Bunlar kısaca arpa,buğday,domates,salatalık,kavun,elma,armut,dut ,kiraz,vişne,üzüm,ayva,ceviz,kayısı gibi mevve ve sebzeler toprak ve havanın elverişli olduğu zamanda bolca olur. köyde iki bakkal bir kahvehane mevcuttur.İlçeye ulaşım iki taşıt vasıtasıyla sağlanmaktadır.Köylünün büyük bölümü emeklidir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.Köyün % 80i okuma yazma bilir.Köy halkı devletten bir şeyler beklemek yerine cami,yol,köprü gibi hayati önem taşıyan yapıtları imece usulu ile yerine getirirler. Köy halkının akrabalık bağları bayağı geniştir öyleki herkesin birbiriyle bi yakınlığı kesinlikle vardır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Hüsnü KAHVECİ
  2004 - ilhamitürk
  1999 - ilhami türk
  1994 - şevki doğancıl


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi ve köylünün uzun yıllar yapılmasını istediği kanalizasyon şebekesi de vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır ama görevli yoktur Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik, sabit telefon ve GSM operatörleride vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pamukçular Köyü Yusufeli Forum Tarih
Pamukçular Köyü Söke Aydın Aydın Tanıtımı 9 Nisan 2010
Pamukçular 70.yıl İlköğretim Okulu Yusufeli Artvin Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 11 Ocak 2011
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş