Palanlı Köyü Merkez Adıyaman

'Adıyaman Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Palanlı Köyü Merkez Adıyaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Palanlı Köyü Merkez - Palanlı Köyü Hakkında - Palanlı Köyü Tanıtımı -Palanlı Köyü Resimleri  Adıyaman
  Bilgiler
  Nüfus 172 [1] (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 02000
  Alan Kodu 0416
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Güneydoğu Anadolu Bölgesi
  İl Adıyaman
  İlçe Merkez
  Web Sitesi [2]

  Palanlı, Adıyaman ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.

  Coğrafya

  Adıyaman'ın merkezine 10 km uzaklıktadır. Güney Doğu Anadolu Torosların eteklerinde kurulmuş olup dağlık bir alan olmakla birlikte kunçikan denilen ovada arazileri mevcuttur. Kuzeyinde Seri Periye dağı, güneyinde Geçit dağı(zuxur),batısında Koru dağı,doğusunda Kartal Tepesi(refa teyr] bulunan Palanlı vadisinin içine kurulmuştur. Bitki Örtüsü yöresel dilde sindan denilen pinar ormanı ve meşe ormanı ile kaplıdır. Genellikle yaz kış yeşildir.
  İklim
  karasal iklimin etkisi altındadır.kıslar soğuk ve yagıslı gecer yazlar ise sıcak ve kurak tır.koyun etrafıyla cevrili olan buyuk kayalar kısn karın gec erimesıne neden olmakta.yuksek kayalar nedenıyle dıs kuvetlerın getrdıgı tehlıkelı maddelerden de korumaktadır.
  Nüfus ve Yaşam

  Köy oldukça genç bir nüfusa sahiptir. İş gücü yoğunluğundan dolayı köy dışına ve hatta şehir dışına oldukça göç vermektedir. Bu göç aile bireylerinin geçici veya kalıcı bir şekilde ayrılmaları ile olmaktadır. Çünkü köyün tarım ve hayvancılık potansiyeli artan nüfusu besleyecek durumda değildir. Okuma yazma oranı ilköğretim seviyesinde %100'e yaklaşmakla birlikte üst seviyelerde oldukça düşüktür. Köy beş sülaleden oluşmaktadır. Male Kase(ÇİL), Male Sıle(SERT ve SERTBAŞ, Male Hesıli(BAYKUŞ), Male Hesse(ÇAKILKAYA) ve Male jor(ASLAN ve KÜÇÜKARSLAN) sülalerinden oluşmaktadır. Bunların yanında FİL ve köyden taşınan KARAKUŞ aileri de mevcuttur.Köyün bütün kabileleri dışarıya oldukça fazla göç vermiştir.
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 172
  1997 159
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Qünçükan bölümü ova olduğundan dolayı tarla bitkileri ve bağcılık yapılmaktadır. Palani bölümü ise dağlıktır. Bu nedenle genellikle küçükbaş hayvancılığı ve dar alanlarda yapılan sulu tarımda büyük oranda kaçak tütün tarımı ve sebze tarımı yapılmaktadır. Köyün biberi oldukça meşhurdur. Ekonomik olmamakla birlikte her türlü meyve tarımı yapılmakta fakat sadece bağcılık ön plana çıkmaktadır. Bitkisel üretimde geçim kaynağının en fazla sağlandığı ürün tütündür. Hayvansal üretimde ise coğrafi yapının dağlık olmasından dolayı küçükbaş hayvancılığından en fazla keçi beslenmektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Ömer ÇİL
  2004 - Mahmut ARSLAN
  1999 - Yusuf SERT
  1994 - Zeynal ARSLAN
  1989 - Mehmet SERT (Mehmedi ele)
  1984 - Yusuf ÇAKILKAYA

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ama kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi yoktur ama Ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır. 2007 yılında yapımına başlanan 2009 yılında yapımı tamamlanan bir köy odası vardır.

  Kaynak :Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Palanlı Köyü Merkez Forum Tarih
Palanlı Köyü Hakkında Bilgi Zile Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Palanlı İlköğretim Okulu Merkez Adıyaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 24 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş