Padişahların ''ilginç mönülü'' iftar sofrası......

'Tarihi Bilgiler' forumunda Siraç tarafından 12 Mart 2009 tarihinde açılan konu

 1. Siraç

  Siraç Site Yetkilisi Admin Editör

  Padişahların ''ilginç mönülü'' iftar sofrası...... konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Padişahların ''ilginç mönülü'' iftar sofrası

  Osmanlı padişahlarının, saraylarda birbirinden ilginç mönülerle donatılmış iftar sofralarında su yerine ''hoşaf ve şerbet'' içiliyordu, et ve balık pişirirken mutlaka ''tarçın'' kullanılıyordu.


  [​IMG]


  Osmanlı padişahlarının, saraylarda birbirinden ilginç mönülerle donatılmış iftar sofralarında su yerine ''hoşaf ve şerbet'' içiliyordu, et ve balık pişirirken mutlaka ''tarçın'' kullanılıyordu. Saray mutfaklarında halkın tükettiği bulgur yerine ''pirinç'', çay ve kahvelere tatlandırıcı olarak kullanılan bal-pekmez yerine ''şeker'', esmer ekmek ve yufka yerine ''beyaz mayalı ekmek'' çeşitlerinin tüketildiği kaydedildi.

  Koyun ve kuzu etinin tercih edildiği saray mutfağındaki diğer unsurlar ise şöyle:

  ''Ekmeğe çok önem verilirdi. 'Has beyaz ekmek', 'en has beyaz ekmek', 'sıradan ekmek' gibi çeşitlere ayrılıyor ve saraydaki hiyerarşik yapıya göre dağıtılırdı. En çok sevilen sebze patlıcandı. Ancak patlıcan da Anadolu değil Çin kökenli bir sebzeydi. Fasulye, patates, hindi, kakao, mısır, bazı kabak çeşitleri Amerika kıtasının keşfinden sonra yani 15. yüzyıldan sonra Osmanlı mutfağına girdi. Bamyanın özel bir yeri vardı.'' Olgunlaşmamış üzümden yapılan ''koruk suyu''nun saray mutfağının
  demirbaşı olarak nitelendiğini belirten araştırmacılar, tencere yemeklerinin koruk, limon suyu, nar ekşisi, soğan ve çeşitli baharatlarla tatlandırıldığını ifade ettiler.
  Yemeklerin her zaman tuzsuz tereyağı ile pişirildiği; domatesin, 18. yüz yıl sonu Osmanlı mutfağına ''yabani'' olarak girdiği, daha sonra aşılanarak bugün
  domatesin ortaya çıktığı belirtildi. İlk halinin ''kiraz domates'' boyutunda olduğunu ifade eden uzmanlar bu konuda şu bilgiyi veriyor:

  ''Domates yeşilken tüketilirdi. Dolması, çorbası, zeytinyağlısı yapılırdı. Kırmızıya döndüğünde de çöpe atılırdı. Şiş kebap bugünkü gibi demir şişte yapılmazdı. Şiş olarak defne dalı ya da patlıcan sapı kullanılırdı. Bugün bizim bildiğimiz asma yaprağından sarmalar Osmanlı'da fındık kestanesi yaprağının sürgünlerinden, at kestanesi yaprağından, ayva yaprağından, fasulye yaprağından yapılırdı.''

  Araştırmalara göre, Fatih Sultan Mehmet'in en çok karides, tavuk ve balık severdi. II. Abdülhamid'in en çok sevdiği yemek ise ''soğanlı yumurta'' idi. Araştırmacılara göre, II. Abdülhamid, soğanlı yumurtayı en iyi yapan kişiyi ödüllendiriyordu. Ayrıca, her padişahın, her ramazanda her 10 yeniçeriye bir büyük tepsi olmak üzere baklava yaptırdığı ve her tepsiyi iki yeniçerinin saraydan alarak yeniçeri ocağına getirdiği kaydedildi.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Padişahların ''ilginç mönülü'' Forum Tarih
Osmanlı Padişahlarının Tahtta Kalma Süreleri ve Ölüm Nedenleri Tarihi Bilgiler 28 Mart 2012
Sırasıyla Osmanlı Padişahlarının İsimleri Tarihi Bilgiler 24 Şubat 2012
Osmanlı Padişahlarının Keskin Zekası Tarihi Bilgiler 3 Haziran 2011
Osmanlı Padişahlarının Resimleri ve Padişahlar Hakkında Kısa Bilgiler Tarihi Bilgiler 15 Mayıs 2011
Padişahların Söylediği En Ünlü Sözleri Güzel Sözler-Mesajlar 10 Mart 2011

Bu Sayfayı Paylaş