Paşalimanı Köyü Erdek Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 20 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Paşalimanı Köyü Erdek Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Erdek Paşalimanı Köyü - Paşalimanı Köyü Hakkında - Paşalimanı Köyü Tanıtımı - Paşalimanı Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: Eyüp EREN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Cep Telefonu: 05327660268

  Paşalimanı, Balıkesir ilinin Erdek ilçesine bağlı Paşalimanı adasının beş köyünden biri.

  Tarihi

  M.Ö 7. yy ada Miletoslular tarafindan bir basamak olarak Pontusun isgalinde kullanilmistir.

  Adaya ilk yerlesen ve buraya Prokennosos adini verenlerin Sisamlilar oldugu bildirilmektedir.Bu koloni kuruldugu zaman Anadolu Lidia devletine muhtar bir devlet olarak bagli kaldi.

  Bu devirde MÖ 7 yy ve 6 yy ortasinda meshur sair ve müneccim Aristras yetismistir. MÖ 6 yy ortasinda Pers egemenligi sirasinda Darriosun egemenliginde kalmis Perslere karsi ayaklanan ION siteleriyle birlikte olduklari için Iranlilarin Müttefiki olan Fenikeliler tarafindan MÖ493 taraihinde tamamen yakilinca,ada daha sonra Kzikos´un egemenligine geçmistir.

  Bizansli tarihçi Nikitas Khonati ya göre ada 1185 yilinda Sicilya donnanmasi tarafindan Imrali adasiyla birlikte yakilmis,1204 yilinda Haçlilar tarafindan zaptedilmis,sonra tekrar Bizanslilarin eline geçmissede 1306 yilinda Katalanlarin hucumuna ugrayarak tekrar harp olmustur.Ada 14.yy da Osmanli Egemenligine geçmis.

  1.Dünya harbinden sonra kisa bir süre Yunan isgali haricinde tamamen Türkiyenin elinde kalmistir.

  1949 yilina kadar Marmara Kazasina bagli bir kaza merkeziyken sonra Erdek´e baglanmistir.

  Araplar ,Ekinlik,Avsa ;Pasalimanina bagliydilar.Rumlarin hicretine kadar adada tamamen Rumlar oturmaktaydi.Yaliz Poyrazli köyünde 15 hane kadar Türk bulunmaktaydi.

  Selaniki tarihine göre 1571 yilinda donanmasiyla firtinaya yakalanan LALA MUSTAFA PASA donanmasinda bulunan Marmaranin Asmali Köyünden bir askerin burayi iyi bildigini söylemesiyle ,onun rehberliginde ALONI´nin batisinda ki koya gemileri ile siginmisve bu kurtulusun sükran ifadesi için Aslami köyü halkina bazi imtiyazlar tanimistir.Ayrica Pasa ,Pasalimanina bir Cami ve Çesme yaptirmis,caminin çatisinida bindigi geminin diregi ile desteklemistir.

  1935 te ki depremde cami tamamen harap olmus yerine simdiki cami yapilmistir. Caminin yaninda ki mezar taslarinda çok eski mezarlar mevcuttur.

  Bunlarin en eskileri ve kitabelerinin tasayan taslardir.

  Pasalimani köyünde eskiden daha yüksek seviyeli bir yerlesim sahasinin bulundugu,Roma devrine ait bazi arkeolojik buluntulardan anlasilmaktadir.

  Kültür

  Ada halkı Makedonya,Girit adası,Bosna ve Kastamonu'ndan değişik tarihlerde göç ve mübadele yoluyla gelmiş ailelerden oluşmaktadır. Bereketli Topraklar ve Denizler...

  Adanın genel geçim kaynağı tarımdır.Bölgenin güçlü yetiştiricilerindendir.Ana ürünler Zeytin Tahıl ,Bağcılık,Hayvancılık ,Balıkçılıktır. Eski zamanlarda balıkçılık ana geçim kaynağı iken şimdi ise eski güzelliklerini ve bereketini kaybetmesi ile sadece olta balıkçığı ve küçük teknelerin ihtiyaçlarına cevap vermektedir.

  Zamanın en iyi tuzlu balıkları, ıstakozları,tarakları,barbunları lüferleri,levrekleri,kılıçları,dil balıkları bu bölgeden istanbula sevk edilerek bir çok kişinin sofrasıa renk katmıştır.Tamamen tükenmesede bölge insanların ihtiyaçlarını karşılamakta ticari amacının dışında yemeklik imkanı sunmaktadır.

  Adakarası üzümü ile nefis şaraplar yapılmakta.Türkiye de bu çeşit üzümün yetiştiği ender yerlerdendir.Gerek şeker oranı gerekse aroması ile 1.kalite şarapların yapılmasına imkan tanımaktadır.Kötü tarım politikaları ile son demlerine yaklaşırken son zamanlarda ki Şarap yetiştiriciliğinin önem kazanması ile eski güzel günlerine dönüş yapmaktadır.Avşa adasına kurulan yeni şarap fabrikası ve bölge şarap üreticilerinden Bortacina nın alımları üreticilere ışık turmuştur.Senelerce bölge üzümünü alan Tekel Tekirdağ Fabrikası el değiştirmesinden sonra bölgeden üzüm alımını kesmiş ve bu işle geçim sağlayan insanları mağdur etmiştir.Zamanında 12 gemi üzüm yetiştiren ada halkı kötü tarım politikalarının ve yüksek girdi maliyetlerinin altında ezilmiştir.Ama asırlık maziye sahip bölge şarabı eski günlerine dönmeyi ümit etmektedir.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 110 km, Erdek ilçesine Erdek ilçesine yaklaşık 10 mil uzaklıktadır.Karaya en yakın olduğu yer anakaraya bağlı Narlı köyü ile adanın Tuzla köyü arasıdır ve yaklaşık 1mil uzaklığı vardır.

  İklim

  Köyün iklimi, ılıman Marmara ikliminin genel etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Tarım sektöründeki gerilemeyle birlikte ada nüfusu azalmıştır.Ancak ada kökenli insanların ve onların çocuk ve torunlarının gelmesiyle yaz aylarında nüfus 10-20 kat artmaktadır.

  Ekonomi Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır.Yakın geçmişe kadar çok önemli bir bağcılık merkezi iken yanlış tarım politikaları sonucu bağcılık tamamen bitmiş bu arada zeytincilkte nispi bir ilerleme sağlanmışsada girdi maliyetlerini karşılamaya yetmeyen fiyatlar ve ulaşım olanaklarının çok yetersiz olması nedeniyle ada halkı büyük sıkıntı yaşamaktadır.Adada faaliyete geçmiş olan Paşalım süt ve besi çiftliği şu anda adadaki süt üreticileri için çok yararlı bir proje olmuştur.

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu var ve taşımalı eğitim sisteminden yararlanılmaktadır. Köyde, içme suyu şebekesivardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı bulunmakta fakat yeterli ekipman ve doktor olmayışından faliyet gösterememektedir


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Paşalimanı Köyü Erdek Forum Tarih
Paşalimanı Adası - Paşalimanı Adası Hakkında Bilgi Marmara Bölgesi 31 Aralık 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş