Paşalı Köyü Feke Adana

'Adana Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 27 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Paşalı Köyü Feke Adana konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Paşalı Köyü Feke Bilgileri - Paşalı Köyü Hakkında - Paşalı Köyü Tanıtımı - Paşalı Köyü Resimleri  İlçe: FEKE - İl: ADANA

  Köy Muhtarı: MUSTAFA IŞIK

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 (322) 749 24 24


  Bilgiler
  Nüfus 1181 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 01660
  Alan Kodu 0322
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Akdeniz Bölgesi
  İl Adana
  İlçe Feke
  Web Sitesi
  Paşalı, Adana ilinin Feke ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Paşalı Köyünün Adı Nereden Gelmiştir : Bu konuda çeşitli rivayetler olmasına rağmen, en güçlüsü Emir Musa BAŞER (Emir Kâha) emmiden dinlemiş olduğumdur. “Bu köyün ilk yerleşimci varsak beylerinin mezarlık civarındaki Hanın Kuyusu (Buradan geçen tarihi yol üzerinde kurulmuş konaklama hanından gelmektedir) yakınındaki çadırına bir su bay misafir olur. O gece evin hamile olan gelini bir oğlan dünyaya getirir. Eskiden üst rütbeli subaylara paşa dendiği için, misafire hürmeten bu “paşanın oğlu” olsun derler. “Paşanın oğlu” ismi zamanla “paşa oğlu”, “paşoğlu” ve “paşalı” olarak değişime uğramış, sonunda köyün adı olarak “Paşalı” olmuştur.” Paşalı köyü ismi muhtemelen böyle doğmuştur.


  Köyün Tarihi

  Paşalı köyünün tarihi çok eskiye dayanmaktadır. Bunu Kükürlü, Çorcular, Hacılar ve Topal lı mahallesinin Kapıağzı ören yeri ile Karanı deresindeki kalıntılardan anlamaktayız. Buralarda kaya mezarlar, kilise yerleri, su yolu vs. kalıntılar bulunmaktadır. Köyün yüksek yayla bölgelerinde de orman içlerinde harman yerleri mevcuttur. Mevcut halk Türklerin Anadolu ya gelişi ile birlikte buraya gelmiştir. Bunlardan büyük çoğunluğu teşkil edenlerinin gelişleri rivayetlerle dolu bir aşamadan sonra olmuştur. Bunların secereleri ile ilgili belge ve bilgiler inşaat mühendisi Şükrü IŞIK’ın arşivinden aşağıdaki belgeler şeklinde yansımaktadır.

  Kültür

  Adana iline 125 km, Feke ilçesine 20 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Akdeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1181
  1997 1247

  Ekonomi

  Halk geçimini kendi tarla, bağ ve bahçesinden ihtiyaçlarını karşılayarak sağlar. Hemen hemen her evde, bir veya birkaç inek, keçi, koyun, tavuk, at, eşek vs. vardır. Bunların etinden, sütünden, yününden, gücünden, vb. faydalanırlar. Bunun yanında az da olsa el emeği demircilik, ağaç işleri, dokumacılık gibi sanatlarda yapılmaktadır. Fakir halk gelirini artırmak için Orman işçisi olarak yurdun çeşitli bölge ve illerine birkaç aylığına iş olursa talebe göre işe gider. Orman dikim yeri hazırlarlar veya dikerler. Tapan köylerinin içinde ekonomisi en gelişmiş köydür. Kahvehanesi, kasabı, berberi, değirmeni, manavı, bakkalı, pastanesi, petrol ürünleri, hırdavatcı, dokumacısı hep vardır. Bununla birlikte köyümüz ülke geneline göre fakirdir. Haftada bir gün Cumartesi günleri köyde pazar kurulur. Paşalı köyü her ne kadar Feke ilçesine bağlı olsa da diğer Tapan köyleri gibi ekonomik bağımlılık Kozan ilçesinedir. Tapan bölgesinden her gün Kozan’a en az 10 araba giderken, Feke’ye hafta içi 2-3 araba çalışmaktadır. Feke ekonomisi de Tapan dan çok iyi olmadığından resmi iş ve işlemler için ilçeye gidilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Mustafa Işık

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün kanalizasyon yoktur ancak [su şebekesi] şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca Feke ilçesine ulaşımı sağlayan yol stabilize,Kozan ilçesine ulaşımı sağlayan yol ise asfalt fakat bozuk satıhtır.Köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  [​IMG]


  [​IMG]  [​IMG]  [​IMG]
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Paşalı Köyü Feke Forum Tarih
Paşalı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 25 Ocak 2011
Paşalı Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Alpaşalı Köyü Hakkında Bilgi Durağan Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Çampaşalı Köyü Hakkında Bilgi Saraydüzü Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010
Paşalıoğlu Köyü Hakkında Bilgi Boyabat Sinop Sinop Tanıtımı 7 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş