Paşaköy Köyü Susurluk Balıkesir

'Balıkesir Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Paşaköy Köyü Susurluk Balıkesir konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Susurluk Paşaköy Köyü - Paşaköy Köyü Hakkında - Paşaköy Köyü Tanıtımı - Paşaköy Köyü Resimleri

  Köy Muhtarı: İlyas ŞEN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: 0 (266) 861 84 27

  Cep Telefonu: 0 (543) 632 71 84

  Paşaköy, Balıkesir ilinin Susurluk ilçesine bağlı bir köydür.

  Paşaköy dağ ve yayla havasıyla, köyün içinden çıkan küçük deresiyle, şelalesiyle, mağaralarıyla, güzelim vadileriyle eşi bulunmaz bir cennettir.

  Ülkemizin münbit ve güzide yerlerinden olup, turunçgiller dışında bütün meyve ve kuruyemiş türleri köyde yetişir. FINDIK VE ANTEPFISTIĞI hemde MARMARA bölgesinde Paşaköyde bulabilirsiniz. İlçemizin BAL üretiminde söz sahibi bir şirin köyümüzdür.

  Paşaköy Tarihçesi

  Köyün kurucuları Oğuz Türklerinin Kayı Boyuna bağlı Karakeçili yörükleridir.Karakeçililer Osmanlı Devletinin de kurucularıdır.Söğüt Bilecik Domaniç üçgenine gelmişler,oradan da Karesi topraklarına yayılmışlardır.Balıkesir topraklarında (ilçeler dahil) 65 adet Karakeçili köyü bulunmaktadır.Köyümüz Kepsut'a bağlı 20,Dursunbey'e bağlı 5,Mustafakemalpaşa'ya bağlı 14 Karakeçili köyü ile akrabadır.Aynı muhitte yer alır.

  Paşaköy 1750'li yıllarda Karakeçili yörükleri ve takip eden yıllarda farklı ailelerin farklı yerlerden göçüyle şu anki su kaynağının bulunduğu yere yerleşmesiyle kurulmuştur.Köy, bölgede bulunan Osmanlı Paşasının arazisini bağışlamasıyla Paşaköy adını almıştır.Paşaköy Susurluk'a 12km olup yolu asfalttır.Paşaköy Balıkesir 'e yaklaşık 40km mesafededir.Batısında Kulat köyü , kuzey batısında Kiraz ve Kurucaoluk köyleri, kuzeyinde Duman köyü ,güney doğusunda Söğütçayır köyü ,güney batısında Alibey köyü bulunmaktadır.Paşaköyün yüzölçümü yaklaşık 7.500.000 metrekare olup karasal iklim hüküm sürmektedir. Köyün içme suyu köyün ortasından çıkmakta olan kaynak üzerine kurulu şebekeden karşılanmakta olup kanalizasyon sistemi %50 oranında tamamlanmıştır. Sürekli göç vermekte olan köyün nüfusu 2000 yılı nüfus sayımına göre 190'dır. Köyde ilköğretim Susurluk'a taşımalı sistemle yapılmakta olup, üniversitede okuyan öğrenci sayısı oldukça yüksektir.Köyde bir adet bakkal , bir adet kahvehane ve bir adet camii bulunmaktadır. Köyün ortasında bulunan su kaynağının yatağı boyunca doğal güzelliklerinin yanında yaklaşık 25 m yükseklikte bir şelalesi mevcuttur.Mevcut su kaynağının yanı sıra kış ayları boyunca kaynayan suçıkan kaynağının suyuyla birleşmesiyle şelalede seyrine doyum olmayan manzaralar oluşmaktadır.Dere yatağı boyunca asırlık çınar ağaçlarını oluşturduğu gölgeliklerde doğal piknik alanları bulunmakta . Bu güzellikler piknik severler için ideal yerler olup huzur arayanların gezebileceği güzelliktedir. Ayrıca Bizans ve Roma dönemlerinden kalma mağara ve çeşitli yazılı kaynaklar bulunmaktadır.

  Kültür

  Yörükler, Atlı-Göçebe Türk kültürüne uygun yaşantılarını diğer bir çok Türk topluluğuna göre daha uzun süre devam ettiren ve yerleşik düzene nisbeten yakın zamanlarda geçen Türk topluluklarından birisidir.

  Bu hayat tarzının onların karakterlerine yansıyan ve onların temel özellikleri haline gelmiş bir takım hasletleri vardır.

  Mesela Yörükler hoşgörülü insanlardır. Yörükler yardımsever insanlardır. Yüksek yaylalarda çarşı pazardan uzak yaşadıkları için ihtiyaç duydukları şeyleri yine başka Yörüklerden karşılamak zorundadırlar. Bu mecburiyet onlara imece sistemini ve paylaşmayı çok iyi öğretmiştir.Çalışkandırlar.Yörükler temiz insanlardır. Bir kere hep su başlarında konaklarlar. Bu sadece kendileri ve hayvanları için içme suyu teminine yönelik bir şey değildir. Temizlik de bu seçimin en önemli sebeplerinden birisidir.

  Coğrafya

  Balıkesir iline 44 km, Susurluk ilçesine 11 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara Ilıman iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 - 100
  2000 - 177


  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. Tarım; Köyün arazi yapısı engebeli olduğundan tarımla uğraşılan alan sınırlıdır. Bundan dolayı yetiştirilen ürün çeşidi fazla olmasına rağmen alınan ürün miktarı köylülerimizin geçimi için yeterli değildir. Bir çok çeşit meyve ve sebzenin yetiştiği köyümüzde yetiştirilen başlıca ürünler şunlardır: Buğday, arpa, yulaf, mısır, nohut, bakla, fasulye, Meyvelerden: Elma, armut, erik, kiraz, şeftali, karpuz vb. ve bunun yanında antep fıstığı ve ceviz üretimi yapılmaktadır. Yetiştirilen her çeşit sebze ve meyve pazarda ilçe halkının beğenisine sunulmaktadır.

  Hayvancılık; Köyde büyük baş, küçük baş hayvancılık ve arıcılık yapılmaktadır. Büyük baş ve küçük baş hayvancılıkta besicilik ve süt üretimi yapılmaktadır.Üretilen sütler Susurluk'ta bulunan fabrikalarda değerlendirilmektedir. Son zamanlarda arıcılık köyde yaygınlaşmıştır. Bitki örtüsü ve orman ürünlerinin çeşitliliği her mevsim açan çiçeklerinin olması üretilen balın kaliteli olmasında en büyük etkendir.Bu bölgede üretilen doğal bal tüketicilerin beğenisine sunulmaktadır. Belkem yarim kilometre pasaköyuün cikisinda bir tavuk ciftigi var ,adi Tunalar Tavuk Ciftligi Balikesir de dükan lari var hatta istanbulá da yumurta gönderiorlar

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi yoktur ancak ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Paşaköy Köyü Susurluk Forum Tarih
Paşaköy Köyü Hakkında Bilgi Altınyayla Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Paşaköy Köyü Hakkında Bilgi Reyhanlı Hatay Hatay Tanıtımı 10 Haziran 2010
Paşaköy Köyü Hendek Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010
Paşaköy Köyü Çorlu Tekirdağ Tekirdağ Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Paşaköy Köyü İpsala Edirne Edirne Tanıtımı 1 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş