Paşacık Köyü Banaz Uşak

'Uşak Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 19 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Paşacık Köyü Banaz Uşak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Paşacık Köyü Banaz - Paşacık Köyü Bilgileri - Paşacık Köyü Banaz Hakkinda - Paşacık Köyü Resimleri  Paşacık, Uşak ilinin Banaz ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: BANAZ - İl: UŞAK

  Köy Muhtarı: Mustafa SANDIKLI

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon: Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 53 km

  İlçeye Uzaklığı: 22 km

  Rakım: 1150 m

  Tarihi
  Paşacık köyünün kuruluş tarihi bilinmemekle birlikte, köyün yaklaşık olarak 350-400 yıl önce kurulduğu söylenmektedir. Köyün adına paşacık denilmesinin nedeni ise köylüler tarafından şöyle anlatılmaktadır. Köy eskiden Karapınar mevkiinde kurulmuştur. Çünkü burası ana yoldan uzak ve otlak yeri daha boldur. Zamanla buraya yerleşmiş olan aileler bu bölgeden ayrılarak köyün şimdiki kurulduğu yere iskan olduğu ve bu köye ilk yerleşen kişinin isminin Paşacık isminde birisi olması nedeniyle bu köye Paşacık denildiği rivayet olunmaktadır.

  Köy, doğusundan Balcıdamı ve Karaköse köyleri, kuzey doğusunda Çiftlik köyü, kuzeyinde Büyükoturak, batısında Corum köyü, güneyinde Yenice köyleriyle komşudur.

  Köyün rakımı 1050 metre olup, ilçeye uzaklığı 29 km.dir. köyün ulaşım,haberleşme ve elektrik sıkıntısı yoktur. ilkokul Cumhuriyeti ilanından hemen sonra 1925 yılında açılmıştır. Okuma - yazma oranı %93 civarındadır. Al sanatları olarak köyde kilim, halı, çul, dokunmaktadır. Ayrıca köyde marangozluk ve demircilik yapan kişilerde bulunmaktadır. Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. Sonyıllarda da köyde arıcılık da yapılmaktadır.

  Coğrafya
  Uşak iline 53 km, Banaz ilçesine 22 km uzaklıktadır.

  İklim
  köyümüzün iklimi yazları sıcak ve kurak kışları yağışlıdır

  Ekonomi
  köyümüzde ğenel olarak tarımcılık yapılır , tarımcılığında kuru tarım çeşidi yapılmaktadır, köyümüzde hayvancılık da yapılmaktadır özellikle büyükbaş hayvancılık ve küçükbaş hayvancılık yapan aileler vardır, köyümüzde yapılan tarım türleri şunlardır:Buğday ,Arpa , yulaf , Nohut , Haşhaş vb

  Muhtarlık
  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 -Mustafa SANDIKLI
  1999 -Hüseyin AKSU
  1994 -Fazlı YORULMAZ
  1989 -Hıdır DANIŞMAZ
  1984 -Ahmet ERCAN
  2009- Aysun YILDIZ

  köyümüzün eğitim durumu hakkında genel bilgi
  köyümüzde ilköğretim okulu mevcuttur , köyümüzde bir anaokulu öğretmeni bir de ilkokul öğretmeni bulunmaktadır köyümüzün son zamanlarda eğitim seviyesi yükselmektedir şu son 10 yıl içerisinde okuyan ünüversite öğrencisi çoğalmaktadır ve köyümüzün ilköğretim okulunda okuyup da şuan avukat,öğretmen , polis, zabıt katipi , doktor, astsubay , teğmen , sağlık memuru, olan birçok arkadaşlarımız mevcuttur.

  [​IMG]

  [​IMG]


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Paşacık Köyü Banaz Forum Tarih
Paşacık Köyü Çemişgezek Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Mart 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014
Kışın koyu renk yazın açık renk kıyafetler tercih edilmesinin nedeni nedir? Seviyeli-Ciddi Konular 3 Nisan 2014
Bilgisayara Şifre Koymak Bilgisayara Nasıl Şifre Koyulur Bilgisayar Hakkında Genel Bilgiler 1 Şubat 2014

Bu Sayfayı Paylaş