Paşacık Köyü Çemişgezek Tunceli

'Tunceli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 24 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Paşacık Köyü Çemişgezek Tunceli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Paşacık Köyü Çemişgezek-Paşacık Köyü Bilgileri-Paşacık Köyü Resimleri-Paşacık Köyü Tanıtımı

  Paşacık, Tunceli ilinin Çemişgezek ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ÇEMİŞGEZEK - İl: TUNCELİ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:Bilgi yok

  Demografik Bilgiler:

  İle Uzaklığı: 139 km

  İlçeye Uzaklığı: 16 km

  Rakım: 1380 m

  Tarihi
  Eski adı Oskih(veya oskeğ, yerel dilde "uskeğı" olarak telafuz edilir) olan köy, daha önce Ermeni köyü olarak kurulmuştur. Oskih'in kelime anlamı Ermeni dilinde "Altın" olarak bilinmektedir. Köyde Ermenilerden kalıntı olarak kilise, çeşme vs.kalıntıları mevcutur.bu eserler tahrip edilmiş özellikle killise harabelerinin taşları ev yapımında kullanılarak tahribatın önüne geçilememiştir. Paşacık'ın nerden geldiği ve diğer bilgiler kısa zamanda eklenecektir.

  Kültür
  Köy, yörenin gelenek ve göreneklerini yaşatmakla beraber hızla değişime uğramaktadır.Yine de özellikle toplum için önemli olan düğün törenleri, cenaze törenleri, hızır orucu, muharem ayı ile ilgili temel gelenek ve görenekler zamana direniyor. bu törenlerin en önemli özelliği köylüler arasında oluşturulan dayanışmadır.

  düğün törenlerinde yapılan ziyafet sofralarında et kavurma, pilave ve hoşaf en çok tercih edilen mönüdür. Dinsel törenlerde Kış aylarında sıklıkla yapılan ve özellikle sabahları tercih edilen geleneksel yemeği "kurdı"dır. ayrıca "şir" ve "bıcka şirı" da en önemli geleneksel yemeklerindendir. çorba olarak "ekmek çorbası ve çorba germı" tatlı olarak da "bıcka qatı"dır. bunların yanında kurutulmuş ve taze meyve ve sebzelerden yöresel yemekler de mevcuttur.


  Coğrafya
  Tunceli iline 139 km, Çemişgezek ilçesine 6 km uzaklıktadır.

  İklim
  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 207

  Ekonomi
  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri
  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamaktadır. Köyün [[içme suyu şebekesi 2007 sonu itibariyle tamamlanacaktır. kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi vardır ancak ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır, ancak sağlık personeli olmadığı için kapalıdır. Önceki yıllarda ebe görev yapardı. . Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]


  kaynak: yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş