Pırnar Köyü Keşan Edirne

'Edirne Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 1 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pırnar Köyü Keşan Edirne konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Keşan Pırnar Köyü - Pırnar Köyü Hakkında - Pırnar Köyü Tanıtımı - Pırnar Köyü Resimleri - Varnisa Köyü
  Pırnar, Edirne ilinin Keşan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün eski adı Varnisa 'dır. Kurtuluş Savaşı sonrasında Yunanistan'la imzalanan karşılıklı mübadele anlaşmaları köyün kaderini değiştirir. Köyde yaşayan Yunanlılar, Yunanistan'la mübadele edilir. Yunanistan'ın Drama kasabasının iki ayrı köyü olan Babalçin ve Konçin ahalisi, mübadele sırasında birleşirler ve Varnisa'ya taşınırlar. Pomak Türklerinden oluşan bu ahali, köyün ismini Pırnar olarak değiştirir. Çünkü dört tarafı orman olan köyün etrafı pırnalıklar ile çevirilidir. Köye taşındıklarında pırnallar; küçük, kırmızı, nara benzeyen tomurcuklarını yeni vermiştir. Bu manzaranın güzelliği ve Yunanisatan'dan sığırları ve sürüleri ile gelen yorgun köy büyüklerine Pırnalların hayvanlar için sağlayacağı barınma kolaylığı, köyün Pırnar Köy olarak adlandırılmasına sebebiyet vermiştir.

  Kültür

  Köyün gelenek ve görenekleri, Pomak gelenek ve göreneklerine uyumludur. Köy tamamen Pomak halkından oluşmaktadır ve Pomakçayı günlük yaşamlarında halen kullanmaktadırlar.

  Coğrafya

  Edirne iline 129 km, Keşan ilçesine 19 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Trakya Karasal iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus :2000 - 426

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş