Pınarlar Köyü Merkez Düzce

'Düzce Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 7 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pınarlar Köyü Merkez Düzce konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Merkez Pınarlar Köyü - Pınarlar Köyü Hakkında - Pınarlar Köyü Tanıtımı - Pınarlar Köyü Resimleri
  Tarihi

  köydeki ihtiyarlardan aldığımız şifahi bilgilere göre, hampinaz büyük Çerkez sürgününden sonra gelen Çerkezler tarafından kurulmuştur. istanbula gelen çerkezler sultan ikinci abdülhamit tarafından farklı yerlere iskan edilmiştir.bunlardan bir kısmı düzceye gönderilmiş ve şu anda oturdukları köylerin o zaman orman olan yerlerini açmaları emredilmiştir. herkesin bileğinin gücüne göre yer açarak sahiplendiği bu yerler sonradan onlara tapulanmış ve yurt edilmiştir. ilk önceleri yabancılık nedeni ile çerkezler ile yerliler sürtüşmüşseler de sonradan bu tatsızlıklar ortadan kalkmış ve yöredeki milletler arasında dostluk hakim olmuştur Köyün eski adı Hampinaz'dır. Çerkezce olan bu isim daha sonra Pınarlar şeklinde değiştirilmiştir.

  Kültür

  Köyde Çerkez, dolayısıyla Kafkas gelenekleri hakimdir. köyde Tleseruk,hurmu,vostoka,yunuh,hahu ve benzeri sülalelere mensup şapsığlar ve bir hatukay ailesi oturmaktadırlar. bazı çerkez aileler bingölden gelmişlerdir. köy çerkez köyü olmakla birlikte her geçen gün az da olsa yeni göçlerle değişmektedir. uzun süredir köyde oturan ailelerden bazıları afyon sandıklı tarafından gelmiştir.

  Coğrafya

  Düzce merkezine 4 km uzaklıktadır. köy belediye sınırları içine alınmıştır. yakın zamanda düzce merkezin bir mahallesi oladaktır. Düzce ile aralarındaki mesafe deprem sonrasında hızla dolmuş artık köy ile şehir nerede ise bir birine kavuşmış durumdadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 182
  1997 269

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır. özellikle fındık hasadı yoğun olarak yapılmaktadır. ovası bereketli topraklardan oluştuğundan mısır bol miktarda bulunur. her türlü sebze ve meyveye uygun bir havası vardır. nemli ve rutubetli bir ortamı vardır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılmamaktadır. Taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. aile hekimliği uygulamasında pilot il olarak belirlenen düzce diğer köyler gibi pınarlara da haftada bir gün gelmek üzere bir hekim tayin etmiştir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi

  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarlar Köyü Merkez Forum Tarih
Beşpınarlar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlar Köyü Selendi Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Pınarlar Köyü Tufanbeyli Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Pınarlar Köyü Pertek Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Mart 2010
Pınarlar Köyü Keban Elazığ Elazığ Tanıtımı 13 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş