Pınarlar Köyü Keban Elazığ

'Elazığ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 13 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pınarlar Köyü Keban Elazığ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarlar Köyü Keban - Pınarlar Köyü Hakkında - Pınarlar Köyü Tanıtımı -Pınarlar KöyüResimleri

  Köy Muhtarı: Bilgi Yok
  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok  Elazığ
  Bilgiler
  Nüfus 42 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 23700
  Alan Kodu 0424
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Doğu Anadolu Bölgesi
  İl Elazığ
  İlçe Keban
  Web Sitesi

  Pınarlar, Elazığ ilinin Keban ilçesine bağlı bir köydür


  Tarihi

  Köyün eski adı Nimri, Nimrüm, Nimrim şeklinde telafuz edilmektedir. Çevre köylerde yaşayanlar Nimirli olarak köyün adını telafuz ederler. Bu telafuzlardan Nimrim adının açıklamasını
  www.net.bible.org sitesinde görebiliriz. Nimrim adı pınar, su kaynağı, berrak su anlamındadır. Nimrim adının bu anlamlarından dolayıda köyün adının Pınarlar olarak değiştirilmesinin anlamlı olduğunu görürüz.

  Pınarlar köyünu teşkil eden sülaleler şunlardır. Cafer uşağı,Ayvat uşağı,Şavık uşağı,Demirhan uşağı,Şabıdaklı,Gündoğmuşlu,( Gögel uşağı )da komşu köy olan bayındırdan gelmiş yerleşmişlerdir,gögel uşağının daha önceki geçmişide bildiğimiz kırkızistana uzanır.Pınarlar köyünün tamamı türkmen köyüdür,köyü teşkil eden evler büyük şehirlerdeki gibi bir birine bitişiktir bahçe ve bağları köyün alt tarafında kalan derelerin çevresinde kurulmuştur bahçelerin kurulduğu yerlerin isimleride şöyledir arzeyim puvar abas dede iğdelik karşı kuz geçali cüge şığlığ ve dummu. Köyün üst tarafında ağbaba diye ziyaret yeri vardır köyün kurban ve adakları haala ağbaba da kesilir çoğu kez etli bulgur pilavı yapılır. Son duyumlara göre köyün en alt tarafında kalan fırat kenarında dummu diye yer turizime el verişli olduğu için köyden dummuya kadar yol yapıldı ve ayrıca keban köprüsünden başlayıp fırat kenarını takip eden 2.ci yol yapılacakmış zaten keban köprüsünden dummuya kadar bir çok balık çiftlikleri kuruldu.
  Kültür

  Köyün yemekleri genelde bulgurlu ve unlu yemeklere dayanır. Erişte yapma gelenekleri vardır. Yemeklerinde anığ denilen yabani ıtırlı bir bitki kullanırlar. Eti çoğunlukla kavurma yaparak tüketirler, seyrek olarakta sacda ızgara ve haşlama olarak tüketirler. Yemeklerine bir örnek malğhata çorbası dedikleri bir çorba, bulgur, mercimek unu, yağı alınmış ve doğranmış kuyruk kavurması ve anığ denilen bir ot kullanılır. Gelenek ve görenekleri: Baharda yazın hasatın verimli olması için Ocak dedikleri yapının üzerinde köy kurbanı keserlerdi. Güzünde kışın felaket olmaması için yine Ocak dedikleri yapının üzerinde köy kurbanı keserlerdi. Adak kurban kesme gelenekleri vardır. Adak kurban taşın üzerinde kesilirdi. Mimari olarak evler Arapgirden getirilen ustalara yaptırılmıştır. Bağcılık kültürü gelişmiştir. Halk oyunları Kemaliye (eğin) yöresi ile benzerlik gösterir. Çalgılarda zurna yerine klarnet vardır. Saz çalma gelenekleri vardır. Eskiden aşık denilen bir tür kumar oyunu boş zamanlarında erkekler oynarmış. Şubat ayında ocak kömbesi dedikleri (ocakta pişirilirdi.) mayasız undan yaptıkları ekmeği komşularına lokma olarak dağıtırlardı. Evlerde tandır bulunmaz ocak ateşi ile gereksinimler giderilir.
  Coğrafya

  Elazığ iline 57 km, Keban ilçesine 12 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 42
  1997 97
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Genellikle köy halkı İstanbul'a göç etmiş ve geçimini İstanbul'dan sağlamaya çalışmıştır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - H. Ali Güngör 2009 yili yapilan secimde kamber can secilmistir

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak kullanılamamasının yanı sıra taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]


  Kaynak:Vikipedi Özgür Ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarlar Köyü Keban Forum Tarih
Beşpınarlar Köyü Hakkında Bilgi Şenkaya Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlar Köyü Selendi Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Pınarlar Köyü Merkez Düzce Düzce Tanıtımı 7 Nisan 2010
Pınarlar Köyü Tufanbeyli Adana Adana Tanıtımı 27 Mart 2010
Pınarlar Köyü Pertek Tunceli Tunceli Tanıtımı 24 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş