Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat

'Tokat Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 9 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  pınarlı Köyü bilgileri - pınarlı köyü tanıtım - pınarlı köyü resimleri  Pınarlı, Tokat ilinin Merkez ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Eskiden köyün içinde bir çok pınarın bulunması dolayısıyla pınarlı adını almıştır.Şu anda her evin içinde su oldugundan pınarlar kullanılmaz haldedir.

  Yukardaki Bilginin Doğruluğu Onaylanmaz Ama Eskiden Köyün Adı Kürtpınarı İdi KürtPınarı Adının Nerden Geldiği Bilinmez ama Şöyle Bir Fikir Ortaya Atılabilir Köyümüzde Kürt Kökenli Bulunan Nenenin Evinin Önünde Bulunan Su Kurnası Yüzünden Kürt Pınarı Olduğunu Varsayabilirim.

  ve Ayrıca Köyde Her Evde Su Vardır Ama Bu Suyun Kaynağı Dağlardan gelen ve Köylülerin Zamanında Yapmış Oldukları Depoda Birikerek Evlerine Dağılmasına Neden Olan Kaynak Suyudur. Köy tarihi kaynaklara ve bilimsel verilere göre kürtlerin yaşadığı bir köydür. Eski ismi ise kürtpınarıdır.  Coğrafya

  Tokat merkezine 15 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.bölge iç anadolu bölgesiyle sınır olduğu için tam bir geçiş iklimi özelliği hakimdir.Karasal iklim baskındır saygılar
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 236
  1997 199
  Ekonomi

  Köyün ekonomisinde tarım ve hayvancılığın etkisi %50 çivarıdır.Köyde oturanların %50 'si emekli olup köyün nufusu yazın %30 civarında artış göstermektedir.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu vardır ancak öğrenci azlığı sebebiyle okul kapalıdır fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.
  [​IMG]
  [​IMG]
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi

  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Pamukova Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş