Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli

'Kocaeli Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 10 Haziran 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Kandıra Pınarlı Köyü - Pınarlı Köyü Hakkında - Pınarlı Köyü Tanıtımı - Pınarlı Köyü Resimleri - Karamadın Köyü

  Köy Muhtarı: CEMAL GÜNCAN

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:

  Telefon:
  0 262 579 42 42

  Cep Telefonu:
  0 535 861 20 32

  Tarihi

  Köyün Eski Adı "KARAMADIN" köyüdür.KARAMADIN adı KARAMADEN ismini köylülerin ağzıyla söylenmesinden oluşmuştur. Bugün hala yöre halkı "KARAMADIN" adını sıklıkla kullanmaktadır. Fakat bu isim sonradan değiştirilmiş ve köyde bulunan doğal pınarların çokluğu dolayısıyla "PINARLI" adını almıştır.

  Karamadın adının "Karamanoğlu Kerimüddin bey" anısına köye verildiği çok güçlü ve sağlam dayanaklı bir ihtimaldir. Çok yakınlarda Keremedin adında bir köy vardır. Karamadın bunun daha kaba bir ağızla söylenmesidir. Akça Koca bey döneminde Akçakoca ilçesinden başlayıp, Karasu, Kandıra, Şile bölgesindeki savaşlar sonrası bölgeye müslüman halk yerleştirilmeye başlanmıştır. Daha sonraları Karamanoğulları beyliğinin dağılması ile Karamanoğulları bu bölgeden başlayıp, Balkanlara ve hatta Makedonyaya kadar yerleştirilmişlerdir.

  Geleneksel olarak Akça Koca adı Akçakoca, Kocaeli (Koca ili), Akçaova, Akçakese vb. gibi yer ismi olarak birçok bölgeye verilmiştir.

  Aynı mantıkla Karamadın halkının atalarıda aynı dönemde benzer gelenekleri paylaşan insanlar olarak geldikleri bölgenin sevilen bir devlet büyüğü olan "Kerimüddin bey" anısına köylerine Karamadın adını vermiş olabilirler. Zira, bölgede konuşulan Türkçe halk ağzı Farsça ve Arapça kelimeleri hiçbir zaman aslı gibi söylememiş ve öz Türkçe kelime yapısı içinde değiştirerek söylemiştir. Hala bu bölgede yaşlılar arasında isimler Arapça veya Farsça aslı gibi değilde öz Türkçe ses uyumuna göre değiştirilerek telaffuz edilir. Örneğin; Hüseyin "Üsen", Ramazan "Irmazan", Rıza "Irza", Rıfat "Ürfet", Hatice "Hatça", Emine "Emne" vb. gibi

  Ayrıca bölgedeki yer ve köy isimleri Kerimüddin'in Karamadın olarak söylendiği tezini çok güçlendiriyor. Şuayipli köyü "Şepli", Ahmetli köyü "Amatlı", Yakuplu Köyü "Yaplı" Ağva "Ava" Bağırganlı köyü "Bargan" olarak söylenegelmiştir.

  Kültür

  köyümüzün istabul üsküdar ilçesi yavuztürk mahallesinde PINARLI KÖYÜ DERNEĞİ bulunmaktadır. busene 2009 da hıdrellez şenliklerinin 3.sü köy meydanında yapıldı.ilk gün genç ve çocuklara dönük etkinlik ikinci gün mevlüdi şerif okunmuş ve ahirete intikal eden geçmişlerimizin ruhuna hediye edilmiştir.köy denize 3 km.mesafede olması nedeni ile yaz aylarında deniz turizmi olmaktadır yalnız ana yoldan denize giden yollar toprak yol olup stablize yol olarak görmek her köylünün arzusudur ayrıca 2007-2008 yılları arasında kısa bir zamanda köye yapılan görkemli cami köye ayrı bir güzellik katmaktadır.köye hergün istanbuldan otobüs gelmektedir. kandıraya da haftada iki gün köy otobüsü(pazartesi çarşamba )günleri gidip gelmektedir köyümüz Ağvaya 8 km.olup cuma günleri ağva pazartesi ve çarşamba günleride kandıra pazarlarına gitme imkanı vardır

  Coğrafya

  Kocaeli iline 65 km, Kandıra ilçesine 25 km uzaklıktadır. İstanbul'un Şile İlçesine 50 km, Ağva İlçesine 10 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Batı Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Pınarlı

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri

  2000 - 362
  1997 - 590

  köyümüzün gelir kaynağı önceleri tarım ve hayvancılığa dayalı olup orman gelirleride oldukça yer tutmaktaidi sonzamanlarda fındıkcılık köyün gelir kaynakları arasına girdi. sonzamanlarda tarım hayvancılık iyice bitmiş ve türkiye genelinde olduğu gibi fındıkcılık da bitme noktasına gelmiştir 2008 yılında çiftçiler aldıkları fındık parasının neredeyse tamamını toplama ve bakım için vermiş ve fındıktan hiç kar etmemişlerdir önceki yıllarda orman bölge şefliği tarafından köye verilen ticari ve ihtiyaç kesimi (makta)köyde duran köylülerimize iyi bir gelir kaynağı idi yeni hükümetin orman politikası olsa gerek bu kesimler kaldırıldı köyde duran gençler isteğe bağlı sigorta pirimlerini ödemede sıkıntıda kaldılar

  Altyapı bilgileri

  Köyde, ilköğretim okulu yoktur fakat taşımalı eğitimden yararlanılmaktadır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık Ocağı yoktur. Sağlık evi vardır. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Yerelnet

  Vikipedi

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Pamukova Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş