Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum

'Erzurum Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 17 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarlı Köyü Horasan resimleri - Pınarlı Köyü Horasan hakkinda bilgiler  Pınarlı, Erzurum ilinin Horasan ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Bu köy çok eskiden bir Ermeni köyü olduğu bilinmektedir.Daha sonlar müslümanlar tarafından yerleşim olarak kullanılmakta olup buranın sakinleri 1970 yılına kadar Alevilerin olduğu bir köydü.O tarihten itibaren köye dışarıdan göç,ev,arazi alınarak doluşmasıyla köy eski sahipleri tarafından satılarak büyük şehirlere göç edilmiştir. Köyün eski sahipleri gerek bağlı bulunduğu ilçenin halkından gerekse çevre köylerin halkından baskı ve şiddete maaruz kalmıştır bu nedenle köy terk edilmiştir. şu anda da köyde Dedem Haci Zubeydin oğulları yaşamaktadır.Ayrıca Alagöz , Pirhasan , Cihanbey ,gibi çevre köylerden gelip arazi alan ve buraya yerleşen ve halende yaşantılarını sürdüren insanlard mevcuttur.

  KÜLTÜR

  Köyümüz Dogu anadolu hele hele Erzurum kültürüyle yetismis insanlardan olusur,Halkımız Kürt kökenli olup ayrim yapmaksizin Türklerle kardesce yasamasini bilmişdir.Kaldiki köyumuzun eski sahipleri Türk Alevi"siydi ve bizler onlarla cok iyi geçinirdik.Onlarda herzaman köyümüzü ziyaret ederler.Köyümüzde konusulan dil Kürtcedir.

  Yemekleri: geleneksel Erzurum yemekleri olan

  * Haşıl,tarhana,aşure,herle,kesme aşı,kete,fetir,,pıtpıt aşı, kavut,kerti gagala,gıliko,çalkama,şile,kuymak,tatlı olaraktanda yanlızca un helvası vardır.Bazıları her ne kadarda kadayıf dolması desede, bu köylerde kimse bilmez çünkü o tatlı şehire özgü bir tatlıdır.

  KÖYÜN GELENEKLERİ:Köyde diğer köylerde olduğu gibi yaşlıya bayanlara saygı en önde gelir.Haziranın ikinci veya üçüncü cuma günü köyde araba ziyaratı diye insanlar köyün hemen üst tarafında bulunan bir yayla gibi yer vardır oraya çıkarlar kurbanlar kesilir yenir içilir dualar edilir eğlenilir akşam herkes evine geri döner.Ayrıca önceleri cirit güreş gibi eğlencelerde tertiplenirmiş.Bu cirit oyunlarında köyün o zamanki gençlerinden Abdurahman (Altun) ile Hedik'lerin Kemal(Saraçoğlu) isimli iki kişinin kazayla çarpıştığı söylenmektedir.

  Coğrafya

  Erzurum iline 98 km, Horasan ilçesine 15 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, karasal iklimi etki alanı içerisindedir. [değiştir]Eski adı haydarkom olan yaylacık köyü yerleşim isimlerinin türkçe ye çevirilmesi nedeniyle yaylacık olarak değiştirilmişti.Ama yazıda kalmıkla yetinmiştir.burası haydarkom olarak bilinmektedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 230
  1997 216

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 -Ziyaddin Aygün
  2004 - Selahattin Genç
  1999 -
  1994 -
  1989 -
  1984 -

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı ve sağlık evi yoktur. Köye ulaşımı sağlayan yol PATIKA olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarlı Köyü Hakkında Forum Tarih
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Pamukova Sakarya Sakarya Tanıtımı 4 Mayıs 2010

Bu Sayfayı Paylaş