Pınarlı Köyü Şavşat Artvin

'Artvin Tanıtımı' forumunda KaRDeLeN tarafından 29 Mart 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pınarlı Köyü Şavşat Artvin konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Artvin Şavşat Pınarlı Köyü - Pınarlı Köyü Hakkında - Suloban Köyü - Pınarlı Köyü Tanıtımı - Pınarlı Köyü Resimleri  Pınarlı, Artvin ilinin Şavşat ilçesine bağlı bir köydür.

  İlçe: ŞAVŞAT

  İl: ARTVİN

  Tarihi

  Köyü oluşturan sülaleler Ahıska, Posof-Çamyazı (Ohtel) köyü ve çevre köylerden gelerek bu köyü kurmuşlarıdr. Köyün adının eski adı Sulobandır. Suloban ismi gürcüce isimdir anlamı küçük sulu armut demektir kaynak pınarlıya gelen arştırmacı GÜRCÜ profösor bir bilim adamı tarafından öğrenilmiştir, daha sonra köyün akarsuları ve kaynak sularının bol oluşu nedeniyle pınarlı ismini almıştır

  Kültür

  Köyün gelenek, görenekleri Ahıska Türklerinin(Yerlilerinin)gelenekleriyle aynıdır.Ağızları Ahıska ağzıdır.Diğer adı Meskhetçedir .Yerli Köyüdür.yemekleri khinkal denilen köyümüze özgün peynirli mantı,açma kete,laz ketesi,cadi denilen mısır ekmeği,cadı gevreyi, buğday gevreyi, ğarşo,ğaşil,kalacoş,peynir eritmesi, ve kuymak en meşhurlarıdır.

  Coğrafya

  Artvin iline 94 km, Şavşat ilçesine 29 km uzaklıktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 1066
  1997 953

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - Adnan AĞIRBAŞ
  2004 - Cavit Durak
  1999 - Etemşah COŞKUN


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün içme suyu şebekesi vardır ancak kanalizasyon şebekesi yoktur. Ptt şubesi ve ptt acentesi VARDIR. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol beton asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.

  Şavşat’a bağlı köy. Eski adı Suloban. Şavşat'ın en büyük ve en kalabalık nüfusa sahip köyüdür. 2000 yılı nüfusu: 1.066; il merkezine uzaklığı: 94 km; İlçe merkezine uzaklığı: 29 km.

  Batısında 100 kadar haneden oluşan Yoncalı köyü (Sıhıya) ve Çığdibi, Kuzeybatısında Sakat Dağı, doğusunda Meşeli köyü, Dikilitaş ve Çift Doruklar, güneyinde Köprübaşı kuzeyinde ise Oboşur dağ silsilesi ve Kapulukaya yer alır. 1927 yılında bütün ilçe ve köy isimleri değiştirilirken Suloban adı da Pınarlı olarak değiştirilmiştir. 1850'lerde 70 haneli bir köydü. Köy eskiden daha alt tarafta iken nüfusun kalabalıklaşması ve 1900’lü yılların başında meydanlar tarafındaki ormanlarda yaşanan büyük yangın sonrası boşalan yerlere yapılan evler sebebiyle geniş bir alana yayılmıştır. Köy dağınık ve engebeli bir arazi üzerine kurulmuş mahallelerden oluşur. Köyün merkezi okul, sağlık, ocağı, (eskiden postane) bakkalların bulunduğu yerdir.

  Eski adlarıyla anılan mahalleler şunlardır: Meydanlar, Alagözgil, Baskallar,Şalikgil, Haberler, Tulazeler, Gürzeller, Peranet, Demircigil, Kahvecigil, Kunelar, Bokosman (Güzelce), Hocagil, Çisikgil, Kadirgil, Odabaşgil, Haytagil, Kedat. Mahallelerin köy merkezine uzaklıkları 1 saat ile 5 dakikalık mesafeler arasındadır.

  Pınarlı köyünde çiftçiliğe elverişli arazi yok denecek kadar azdır. Köyün sahip olduğu sulak alanın bol olması hasebiyle çayır açısından zengin sayılır. Nüfus yapısı sağlam bünyeli ve iri yapılı insanları nedeniyle komşu köylerdekiler darb-ı mesel olarak "(Sulobanlı) Pinarlılı gibi olmak" deyimi kullanılmaktadır.

  Arsiyan ve Karcal dağlarından gelen sert ve dondurucu rüzgarlar bu köy üzerinden geçer. Kuzeydeki Arsiyan dağları nedeniyle kış mevsiminde çok kar düşer. Köyde ilkbahar mevsimi bu nedenle geç başlar. Arsiyan Dağı'nın bir kolu olan Cin Dağı ve Çiğdibi yaylalarından gelen bol sular köyün bütün arazisini suladıktan sonra alt tarafta Arsiyan suyu olarak birleşip merkez Veliköy bucağından geçerek Çoruh Nehri'ne karışır. Köyde bol su ve pınarlar bulunur bu nedenle yeni adı Pınarlı köyüdür. Balıklıgöl, Dana gölü, büyük ve küçük Şırata gölleri, Kız gölü, Boğagölü gibi birçoğunda Alabalık yaşayan su kaynakları vardır. İklimi sert olduğu için bu göller civarında sivrisinek olmaz bu nedenle sıtma hastalığına neredeyse rastlanmaz. Köyün Bokosman taraflarında çam, ladin, köknar, kavak, kayın, söğüt meşe ağaçlarından müteşekkil geniş ormanlar vardır.

  Halkın hemen hemen hepsi ahşap evlerde oturmaktadır ama büyük şehirlerde oturan genç nesil memleketlerinde briket ve tuğladan binalar yapmaya da başlamışlardır. Köy arazisi hayvan otlakları bakımından zengin olduğu için genelde hayvancılık yapılmaktadır. Bu nedenle yaylacılık yörede çok rağbet görmektedir. Köyümüzde aile tipi hayvancılık yaygındır. Bu konuda son yıllarda köy halkının büyük bir çabasıyla kurulan kalkınma kooperatifi çok büyük başarılara imza atmıştır. Köyümüze 400 civarında yüksek verimli kaliteli büyük baş hayvan getirilmiştir. Buna bağlı olarak köydeki hayvan büyük baş hayvan popülâsyon da iyileşme sağlanmıştır. Artık köylü sütünü satar hale gelmiştir. Köy gibi yayla arazisi ve manzarası da çok güzeldir. Taşlıyayla,Cin Dağı, Velat, Eski Kışla, Yeni Kışla ve Susuz Kışla köy halkının bahar ve yaz aylarında çıktığı yaylalardır.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]

  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net

  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarlı Köyü Şavşat Forum Tarih
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi İspir Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Horasan Erzurum Erzurum Tanıtımı 17 Ocak 2011
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Çarşıbaşı Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Kandıra Kocaeli Kocaeli Tanıtımı 10 Haziran 2010
Pınarlı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Tokat Tokat Tanıtımı 9 Haziran 2010

Bu Sayfayı Paylaş