Pınarkaya Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman

'Karaman Tanıtımı' forumunda SeLeN tarafından 26 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. SeLeN

  SeLeN Site Yetkilisi Editör

  Pınarkaya Köyü Hakkında Bilgi Ayrancı Karaman konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Karaman İli Köyleri - Ayrancı Pınarkaya Köyü - Pınarkaya Köyü Hakkında Bilgiler - Pınarkaya Köyü Resimleri  Plaka Kodu : 70

  Posta Kodu : 70500

  Telefon Kodu : 0 338

  Köy Nüfusu : 475

  Rakım :1033 (?)

  Bağlı Olduğu ilçe : Ayrancı

  İli : Karaman

  Pınarkaya

  İlçeye uzaklığı 38 km olan köyün doğusunda Küçükkoraş, batısında Büyükkoraş ve Taşkale kasabası, Kuzeyinde Kavaközü köyü, güneyinde ise Toroslar ve Mersin ili yer almaktadır. Güneyindeki dağlarda Ardıç ormanları mevcuttur. Yüğlük dağından kaynaklanan Yeşildere önemli bir akarsudur.

  Kısıtlı olan tarım arazilerinde kıraç alanlarda tahıl üretimi yapılırken, vadi içerisindeki sulanabilir arazilerde kavak üretimi ve meyveciliğe önem verilmektedir.

  Arazi yapısının uygunluğu nedeniyle, köy halkının en önemli gelir kaynağı Küçükbaş hayvan besiciliğidir. Halıcılık da köyün ekonomisine katkı sağlar.

  Köyün Tarihçesi ve isminin verilmesi

  Hellenistik ve Roma dönemlerinden beri iskan edilen yerlerimizdendir. Köyde elegeçen üzerinde Zeus kabartması bulunan Cam kolye (boncuk) ile mavi beyaz renklerle yapılmış spiralli küçük vazo Hellenistik dönemin güzel temsilcileridir.

  Köyde sistemli bir araştırma yapılmamış olmakla birlikte, doğal bir tepe üzerinde yer alan kale ve ev temelleri tespit edilmiştir. Köydeki evlerin duvarlarında ve mezarlıkta tarihi yapılardan sökülmüş çok miktarda mimari yapı elemanları bulunmakta olup, bu kalıntılar Romalılar ve Bizanslıların buralarda yaşadıklarının belirtisidir. Çevrede oda şeklinde çok sayıda kaya mezar mevcuttur.

  Köyde Selçuklulardan kalma ve halen kullanılabilir durumda olan bir cami (Ulu Cami) vardır. Yapılış tarihini gösteren kitabesi bulunmayan cami, kesme taşlardan ve çevrede çokça bulunan devşirme malzemelerden inşa edilmiş olup, caminin ahşap tavan süslemesi çok güzeldir. Mihrap duvarına paralel iki sütun sırasıyla üçe ayrılmış olan camide devşirme malzemelerin çokça kullanılmış olması nedeniyle Kiliseden çevrilerek inşa edildiğine inanan köy halkı, bu camiye fazla ilgi göstermemektedir.

  Yeterli araştırma yapılmadığından ve koruma sağlanmadığından yöredeki zengin arkeolojik değerler yoğun bir yıpranma ve yağmacılığa maruz kalmıştır.

  Köyün önceki ismi olan Divaz’ın “Diana”dan geldiği ve değişikliğe uğrayarak “Divaz” halini aldığı söylenir. Daha sonra köyün ismi “Pınarkaya” olarak değiştirilmiştir.

  [​IMG]

  [​IMG]

  [​IMG]


  Köyünüze Ait Bilgi ve Resimleri Bu Konu Altında Paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarkaya Köyü Hakkında Forum Tarih
Pınarkaya Köyü Ergani Dıyarbakır G.Anadolu Bölgesi 1 Mart 2010
Pınarkaya İlköğretim Okulu Bilgileri Ayaş Ankara Ankara Tanıtımı 8 Ağustos 2011
Pınarkaya İlköğretim Okulu Ayrancı Karaman Anaokulu ve İlköğretim Okullarımız 20 Temmuz 2010
Horozu çok olan köyün sabahı geç olur anlamı nedir Atasözleri & Deyimler 31 Aralık 2014
Kışın koyu renkli yazın ise açık renkli kıyafetlerin giyilmesinin sebebi ne olabilir Seviyeli-Ciddi Konular 18 Nisan 2014

Bu Sayfayı Paylaş