Pınarca Köyü Çerkezköy Tekirdağ

'Tekirdağ Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 3 Mayıs 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pınarca Köyü Çerkezköy Tekirdağ konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarca Köyü Çerkezköy Bilgileri - Pınarca Köyü Hakkında - Pınarca Köyü Tanıtımı - Pınarca Köyü Resimleri
  İlçe: ÇERKEZKÖY - İl: TEKİRDAĞ

  Köy Muhtarı: İlhami ÖZKAN


  Muhtarlık Erişim Bilgileri:
  [​IMG]
  Telefon:

  (0282) 717 00 94
  Cep Telefonu:

  (0532) 272 61 47


  Tekirdağ
  Bilgiler
  Nüfus 1,600 (2009)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 59500
  Alan Kodu 0282
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Tekirdağ
  İlçe Çerkezköy
  Web Sitesi
  Pınarca, Tekirdağ ilinin Çerkezköy ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün adının halen günümüzde de akmakta olan, köyde "Kocaçeşme" olarak bilinen pınardan geldiği rivayet edilmektedir. Pınarça Köyü, 98 harbi olarak bilinen 1877-1878 Osmanlı Rus savaşı sonrasında Bulgaristan'ın günümzde Gabrovo (Gabra) ancak Osmanlı zamanında Tırnovo iline bağlı bulunan Sevlievo (Selvi) kazasına bağlı köylerinden gelenlerle Arnavutluktan gelen bir hanenin bir araya gelmesiyle oluşmuştur. Ayrıca 1978 yılında Bulgaristan'daki Türklere karşı yapılan asimilasyon sebebiyle bu ülkede gelen soydaşlarımız köyün yaklaşık %25-30'unu oluşturmuştur.

  KüLTÜR

  Rumeli kültür gelenek ve göreneklerini devam ettirmektedir. Ancak eskiden uygulanan bölgeye has birçok gelenek unutulmaya yüz tutumuştur. Örneğin 2000'li yıllara kadar eski takvime göre kış yarısından 28 gün önceki gece (yakşalık 18 Ocak gecesi) "Kolada" (Bulgarca:Koleda/Коледа/Noel) olarak adlandırılan gecede her evde kabak pişirilip, yenmemesi durumunda doğaüstü bir varlığın o kişiyi alıp götüreceği rivayetinin uygulanmaması, düğünlerin cuma akşamı kına gecesi, cumartesi günü takı töreni ve pazar günü gündüz gelin alınıp, damatın hanesinde kurban kesilip, gelin ve damatın yaşayacağı evin üzerinden halka para ve şekerleme atılması gibi uygulamaların yapılmaması, mart ayında baharın geldiğini haber veren ve mart güneşinin insanları yakmaması için takılan "mart ipi'nin" (Bulgarca: Martenitsa/[Мартеница|Martenica]) takılmaması, köyün gelişen yaşam ve şehir kültürüyle entegrasyonu esnasında kaybolan geleneklerinden sadece birkaçıdır.

  Coğrafya

  Tekirdağ iline 65 km, Çerkezköy ilçesine 5 km uzaklıktadır. Yerleşim itibariyle ormanlarla çevrili olduğundan kanuna göre orman köyleri kapsamı altındadır.

  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2009 2500
  2000 1162
  1997 1179

  Ekonomi

  Köyün ekonomisine ilçe Çerkezköy'deki iş imkanlarının çokluğu nedeniyle tarım ve hayvancılıktan çok sanayi yön vermektedir. 90'lı yıllarda her 3 haneden biri tarım ve/veya hayvancılıkla uğraşmaktayken günümüzde bu mesleklerle uğraşan kişierin sayısı parmakla sayılabilmektedir.

  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2009 - İlhami Özkan
  2004 - İlhami Özkan
  1999 - İlhami Özkan
  1994 - Halil Metin
  1989 - Mehmet Karagöz
  1984 - Halil Güner

  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu, hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi, [ptt acentesi vardır. Sağlık ocağı bulunmakla birlikte sürekli burada hizmet veren sağlık görevlisi bulunmamaktadır. Pınarça köyü çevre köy ve kasabalarda mesire yerleri ile tanınmaktadır. Köyde "Mekan" ve "Barajé olarak adlandırılan ve birbirlerine 500 m uzaklıkta bulunan göller "İkiz Göller" ismiyle anılmakta ve bu göllerde hem piknik yapmak hem de balık tutmak amacıyla ziyaretçiler gelmektedir. Köye ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde 1973 yılından berielektrik ve 1991 yılından beri sabit telefon vardır. Köye ulaşım sabah 08:00'dan akşam 20:00'a kadar her saat başı karşılıklı olarak köyden ve Çerkezköy'den hareket eden minibüslerle sağlanmaktadır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarca Köyü Çerkezköy Forum Tarih
Pınarca Köyü Hakkında Bilgi Merkez Sivas Sivas Tanıtımı 20 Ocak 2011
Pınarca Köyü Hakkında Bilgi Hayrat Trabzon Trabzon Tanıtımı 17 Haziran 2010
Pınarçayır Köyü Havza Samsun Samsun Tanıtımı 3 Mayıs 2010
Pınarçay Köyü Merkez Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010
Pınarca Köyü Merkez Hakkari Hakkari Tanıtımı 19 Mart 2010

Bu Sayfayı Paylaş