Pınarcık Köyü Keles Bursa

'Bursa Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 26 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pınarcık Köyü Keles Bursa konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Pınarcık Köyü Keles Bilgileri - Pınarcık Köyü Hakkında - Pınarcık Köyü Tanıtımı - Pınarcık Köyü Resimleri







  İlçe: KELES - İl: BURSA

  Köy Muhtarı: HALİL ORUÇ

  Muhtarlık Erişim Bilgileri:Bilgi Yok


  Bursa
  Bilgiler
  Nüfus 557 (2000)
  Koordinatlar
  Posta Kodu 16740
  Alan Kodu 0224
  Yönetim
  Coğrafi Bölge Marmara Bölgesi
  İl Bursa
  İlçe Keles
  Web Sitesi
  Pınarcık, Bursa ilinin Keles ilçesine bağlı bir köydür.

  Tarihi

  Köyün ilk adı seyyahlar olarak bilinir. Bu isim köy halkının genellikle ticaretle uğraştığı için verilmiştir. Sonraki ismi olan sipahiler ismi ise seyyahlar isminden kaydırılmıştır. Sonra bu isim karaköy olarak değiştirildi. Bu isim ise köyün etrafında çok yoğun olan ceviz ağaçları yüzünden köy hiç bir tepeden gözükmediği için verildiği bilinmektedir. Şimdiki ismi pınarcık ise köyün ortasından geçen dereden almaktadır. Bir de köyün (Keles’e bağlı Karaköy, Siyahlar) Keles ilçesine bağlı 14 km kuzeyde bir köydür. Köy, Bursa-Keles karayoluna yakındır. Eski adının “Siyahlar” olduğu ve bunun da seyyahlardan geldiği ifade edilmektedir. Ancak, çok daha eski adının “Karalar” olması bu açıklamayı doğrulamamaktadır. Köyün, H 937/M l530 tarihli Muhasebe defterinde adı “Karalar” olarak İnegöl ilçesine kayıtlıdır. 1927 Salnamesindeki köyler haritasında ise “Siyahiler” olarak Bursa merkeze bağlıdır. İç İşleri Bakanlığının 1933 tarihli “Köylerimiz” adlı yayınında da “Karalar” olarak Orhaneli’ne kayıtlıdır.Daha sonra köyümüz 1953 yılında Keles'in ilçe olmasıyla beraber Bursa'nın Keles İlçesine bağlanmıştır. Köyün, 1990 nüfusu 558 kişidir.

  Kültür

  Köy Karakeçili yörüklerinden olduğu için tamamen yörük kültürünü benimsemiştir.İlçemize bağlı Sorgun,Baraklı,Gelemiç,Belenören,Akçapınar,Küçükko vacık,Kocakovacık,Düvenli,Delice gibi köyler de aynı boydan ve akrabadır. Eskiden demircisiyle meşhur köy son yıllarda Ferforje,Kereste,Çilek,alabalık ve kültür mantarıyla da yörede bilinmektedir.

  Coğrafya

  Bursa iline 54 km, Keles ilçesine 12 km uzaklıktadır. Bursa; Marmara bölgesinde yer almasına rağmen Keles Ege bölgesi sınırları içerisinde yer almaktadır. Bu yönüyle diğer Bursa ilçelerinden bu yönüyle ayrılmaktadır.

  İklim

  Köyün iklimi, Marmara iklimi etki alanı içerisindedir.Köyümüz her ne kadar marmara iklimi etkisi altında olduğu söylensede, karasal ve marmara iklimleri arasında geçiş göstermektedir. Kışların soğuk ve kar yağışlı, Son senelrde yazların sıcak ve kurak geçmesi bu savımızın en güçlü kanıtıdr.


  Nüfus

  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 557
  1997 475

  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.Çilek yetiştiriciliği köyün en önemli gelir kaynağı olmakla beraber son senelerde alternatif olarak kiraz,vişne,ceviz fidanlarının yetiştirilmeye başlanmasıyla bu ürünlerde de gelir beklenmektedir.

  Köyümüzde ki aileler ev altı besiciliğini bırakıp büyükbaş hayvancılığını daha etkin ve verimli hale getirebilmek düşüncesiyle büyükbaş hayvan besihaneleri yapmışlar buna mütaakip kooperatifte kurulmuştur.

  Köyümüzü ekonomik yönden diğer köylerden ayıran en önemli özellik köy sakinlerinin çoğunun emekli olmasıdır.Buda ; köydeki ekonominin canlılığını sağlamaktadır ...


  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.

  Seçildikleri yıllara göre köy muhtarları:

  2004 - Halil Oruç
  1999 - MURAT AYBEY
  1994 - MURAT AYBEY


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu vardır. Köyün hem içme suyu şebekesi hem kanalizasyon şebekesi vardır. Ptt şubesi ve ptt acentesi yoktur. Sağlık ocağı vardır ancak sağlık evi yoktur. Köye ayrıca ulaşımı sağlayan yol asfalt olup köyde elektrik ve sabit telefon vardır.


  Kaynak : Vikipedi, özgür ansiklopedi
  Kaynak : Yerel Net
  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarcık Köyü Keles Forum Tarih
Pınarcık Köyü Hakkında Bilgi Bozkır Konya Konya Tanıtımı 22 Ocak 2011
Pınarcık Köyü Milas Muğla Muğla Tanıtımı 18 Nisan 2010
Pınarcık Köyü Akhisar Manisa Manisa Tanıtımı 14 Nisan 2010
Pınarcık Köyü Altıntaş Kütahya Kütahya Tanıtımı 11 Nisan 2010
Pınarcık Köyü Merkez Çorum Karadeniz Bölgesi 2 Nisan 2010

Bu Sayfayı Paylaş