Pınarbaşı Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya

'Konya Tanıtımı' forumunda DeMSaL tarafından 23 Ocak 2011 tarihinde açılan konu

 1. DeMSaL

  DeMSaL Özel Üye

  Pınarbaşı Köyü Hakkında Bilgi Cihanbeyli Konya konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Cihanbeyli Pınarbaşı Köyü - Pınarbaşı Köyü Hakkında - Pınarbaşı Köyü Resimleri - Pınarbaşı Köyü Tanıtım

  Pınarbaşı Köyü, Cihanbeyli’nin Batısında ilçeye 24km. uzaklıkta olup kuzeyinde Kuşça, doğusunda Kayı ve İnsuyu, güneyinde Uzunca ve Çeşmelisebil, batısında da Böğrüdelik köyleriyle çevrilidir.

  Akan pınarıyla, yemyeşil çayır çimeni ve ağaçlarıyla Cihanbeyli’nin en güzel köylerinden biri olan Pınarbaşı, önceleri İnsuyu Kasabasına bağlı bir yayla idi. 1900’lü yılların başında bazı kabileler İnsuyundan göç ederek buraya yerleşmişlerdir. Göç edenlerin artması ve Bulgaristan’dan gelen göçmen ailelerinden 110 hanenin iskan edilmesiyle 1952 yılında köyün adı Yeniköy olarak tescil edilmiş ve köy tüzel kişiliğine kavuşmuştur. İnsuyundan gelen yerli halk ise ilk zamanlar Yeniköy’e bağlanmayıp İnsuyuna bağlanmayı tercih etmişlerdir. 1970’li yılların başında köyün adı Pınarbaşı olarak değiştirilmiştir. Pınarın başındaki mağaralardaki izlerden ve yine pınarın karşısındaki eski ilköğretim okulunun bulunduğu ören yerlerinden çıkan eski paralardan edinilen bilgilere göre Roma ve Bizans dönemindeki en önemli yerleşim birimlerinden birisi olduğu anlaşılmaktadır. İlçenin de en önemli su kaynaklarından biri olan pınarın başı her devirde yerleşim yeri olarak devam etmiştir. Pınarın yanındaki bahçeler Cihanbeyli ve çevre köylerden gelen insanlar için önemli bir piknik yeridir. Pınarbaşı beş mahalleden oluşmaktadır:Karşıyaka Mahallesi, Küçük yayla, Göçmenler Mahallesi, Kulmaç yaylası, Beyköy.

  Köy halkının tamamına yakını Türkmen’dir. 8-10 hane kadarda 1900’lü yılların başında Van’dan hicret etmiş, muhacirler vardır. Bulgaristan’dan 110 hane olarak gelen göçmenlerin 60 hanesi ev ve tarlalarını da satarak İstanbul ve Bursa başta olmak üzere diğer büyük şehirlere göç etmişlerdir.

  2000 nüfus sayımında 2022 nüfusa sahip olan köyün muhtarlığı Mehmet GÖKMEN tarafından yürütülmektedir. Pınarbaşı’nın yaklaşık 50 hanesi yurt dışında 250 haneye yakını da Konya ve Cihanbeyli de yaşamaktadır.

  Eskiden 3 Tane ilköğretim okulunun bulunduğu Pınarbaşı taşımalı eğitim kapsamına alınmıştır. Sağlık Ocağı, Köy Konağı, PTT binası ve hububat elemeye ve temizlemeye yarayan Sellektör binası ve makinesi, elektrik ve suyla çalışan bir de değirmeni bulunmaktadır. Bu değirmenin tarihi çok eskilere dayanmaktadır. Köyün içme suyu kapalı şebeke suyudur. Köyün şu andaki içme suyu 15.000 nüfusa yetecek kapasitededir.

  Pınarbaşı’nın geçim kaynakları tarım ve hayvancılığa dayanmaktadır. En çok buğday ve arpa ekilmekte ve sulu tarım yapılmaktadır. Pancar, ayçiçeği, kimyon ve mercimek ekilmektedir. Yurt dışı gelirleri Pınarbaşı ekonomisinde önemli yer tutmaktadır. Kulmaç mahallesi yakınlarındaki taş ocakları da işsiz insanlar için ve köyde çok miktarda bulunan kavak ağaçları da bahçe sahipleri için önemli bir gelir kaynağıdır.
  Köyde 5000 civarında koyun, 200 civarında da büyükbaş hayvan vardır.

  İL: KONYA

  İlçe: CİHANBEYLİ


  Köy Muhtarı: Bilgi Yok


  Muhtarlık Erişim Bilgileri: Bilgi Yok

  Telefon: Yok

  Cep Telefonu: Yok

  Demografik Bilgiler:

  Nüfusu: 2000/ 632

  1997/ 2292

  İle Uzaklığı:124 km

  İlçeye Uzaklığı:24 km

  Rakım:Bilgi Yok

  Pınarbaşı Köyünden Bir Resim


  [​IMG]

  Köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Pınarbaşı Köyü Hakkında Forum Tarih
Pınarbaşı Köyü Hakkında Bilgi Merkez Karaman Karaman Tanıtımı 26 Ocak 2011
Kayaaltı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Çaybaşı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Şabanlı Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011
Aygözme Köyü Hakkında Bilgi Pınarbaşı Kayseri Kayseri Tanıtımı 26 Ocak 2011

Bu Sayfayı Paylaş