Pınarözü Köyü Devrekani Kastamonu

'Karadeniz Bölgesi' forumunda KaRDeLeN tarafından 11 Nisan 2010 tarihinde açılan konu

 1. KaRDeLeN

  KaRDeLeN Özel Üye

  Pınarözü Köyü Devrekani Kastamonu konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  pınarözü köyü bilgileri - pınarözü köyü tanıtım - pınarözü köyü resimleri  Pınarözü, Kastamonu ilinin Devrekani ilçesine bağlı bir köydür.


  Tarihi

  Köyün adının nereden geldiği ve geçmişi hakkında bilgi yoktur.

  ===Kültür Köyün geleneksel yemekleri arasında etli ekmek ,dürme,sıkma (lokma) ve özel fırınlarda yapılan köyün esmer dışı sert ekmeği vardır. Köy halkının %90'ı İstanbul'a göç etmiştir. Cuma günleri halk arasında adı cumayanı olan Elmalı(almolu) köyünün eteklerindeki yerde pazar kurulur. Burada bir cami ve üç beş ev ve iki üç dükkân da vardır ve çevre köylerden insanlar cumayanına gelerek hem alışveriş yaparlar hem de birbirleri ile tanışır ve görüşürler.
  Coğrafya

  Kastamonu iline 59 km, Devrekani ilçesine 29 km uzaklıktadır.
  İklim

  Köyün iklimi, Karadeniz iklimi etki alanı içerisindedir. Kışları çok kar yağar. Yazın bile soba yakmak gereken günler olur.
  Nüfus
  Yıllara göre köy nüfus verileri
  2007
  2000 106
  1997 105
  Ekonomi

  Köyün ekonomisi tarım ve hayvancılığa dayalıdır.
  Muhtarlık

  Yerleşim yerinin köy tüzel kişiliği alması ile birlikte köyün tüzel kişiliğini temsil etmesi için köy muhtarlık seçimleri de yapılmaktadır.


  Altyapı bilgileri

  Köyde ilköğretim okulu kaldırılmıştır. köyün öğrencileri devrekanide eğitim görmektedirler. Köyümüzde içme suyu ve evlerde su şebekesi vardır.Köyün her evinde elektrik ve sabit telefon bulunmaktadır.Kanalizasyon sistemı yoktur
  kaynak
  yerel net
  vikipedi özgür ansiklopedi
  köyünüze ait bilgi ve resimleri bu konu altında paylaşabilirsiniz
   

Bu Sayfayı Paylaş