Ozon tabakasını incelten gazlara yasak

'Haber Arşivi & Gündem' forumunda NeslisH tarafından 12 Kasım 2008 tarihinde açılan konu

 1. NeslisH

  NeslisH Özel Üye

  Ozon tabakasını incelten gazlara yasak konusu
  Sponsorlu Bağlantılar
  Ankara (AA)- Çevre ve Orman Bakanlığı, ozon tabakasını incelten maddeler ve karbontetraklorürün kullanımına ilişkin usulleri yeniden belirledi.

  Türkiye'nin taraf olduğu ''Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Montreal Protokolü'' ile kontrol altına alınan maddelerin kullanılması ve bazılarının tüketiminin bir takvim çerçevesinde azaltılarak kullanımdan kaldırılmasına ilişkin usul ve esasları belirleyen Çevre ve Orman Bakanlığının ''Ozon Tabakasını İncelten Maddelerin Azaltılmasına İlişkin Yönetmeliği'', Resmi Gazete'de yayımlanarak, yürürlüğe girdi. Buna göre, yönetmeliğin ek listelerinde yer alan kloroflorokarbonların
  ithalatı yasaklandı. Karbontetkaklorür ve trikloretan (metil kloroform) maddelerinin de laboratuvar amaçlı kullanımı hariç ithalatı yasak olacak. 1 Ocak 2010 tarihinden
  itibaren ise bu maddeler hiçbir şekilde ithal edilemeyecek.

  Metil bromür maddesinin kontrolü de Tarım ve Köyişleri Bakanlığınca yapılarak, yıllık envanter bilgileri Çevre ve Orman Bakanlığına bildirilecek. Yönetmelikte, 2903.49.10.00.23 Flordikloretan (tüm izomerleri) (HCFC-141), 2903.49.10.00.24 Klordifloretan (tüm izomerleri) (HCFC-142), 3824.71.00.00.12 (HCFC-142B) (Klorodifloroetan)/R-22 (klorodiflorometan) karışımı maddelerin ithalatının 2007 yılı ithalat miktarları baz alınarak, 1 Ocak 2009'dan itibaren kotaya tabi olacağı ve bir takvim çerçevesinde azaltılarak 1 Ocak 2013 tarihinde ithalatına son verileceği belirtildi.

  Kontrol altındaki maddelerin ithalatı da 2007 yılı ithalat miktarları baz alınarak 1 Ocak 2009'dan itibaren kotaya tabi olacak. Bu maddeler bir takvim çerçevesinde azaltılarak 1 Ocak 2015'de servis amaçlı kullanımları hariç ithalatına son verilecek. Yönetmelikle, azaltma takviminin yanı sıra, halonların kullanımına ilişkin esaslar, ithalatçıların kontrol belgesi alma, kayıt tutma ve bildirim yükümlülüğü, geri kazanılmış, yeniden işlenmiş, arıtılmış maddelerin ithalatı, ihracatın kontrolüne dair düzenlemeler de belirlendi.

  Yönetmeliğe göre, ozon tabakasını incelten maddeler inhalerler dışında herhangi bir aerosol ürünün üretiminde kullanılamayacak. Ozon tabakasını incelten maddelerin kullanıldığı üretim alanlarından her türlü açık sistemde kullanılan çözücü ve temizleme amaçlı kullanımları da dahil olmak üzere, yapıştırma ve kalıptan çözme işlemlerinde kullanılmaları ve bu amaçlar için ithalatı da yasak olacak. Ozon tabakasını incelten ve Montreal Protokolü ve değişiklikleri ile kontrol altına alınan ve yönetmeliğin eklerinde belirtilen maddelerden herhangi birini üretmek, bunları kullanarak üretim yapan yeni tesis kurmak ve kapasite arttırmak üzere tesis veya ünite kurmak da yasaklandı.

  Ozan tabakasına zararlı maddelerle çalışacakların, eğitim programında soğutma ve iklimlendirme konularında dersler bulunan üniversite ve yüksekokul mezunları olması veya Mesleki Eğitim Kanunu kapsamında program içeriğinde soğutma ve iklimlendirme konuları bulunan programı (kalfalık, ustalık ve diploma) bitirmeleri veya meslek yüksek okulu veya meslek lisesi mezunlarının Milli Eğitim Bakanlığı onaylı Ozon Tabakasına Zarar Veren Gazların Kullanımı ve Kontrolü konulu ve süresi en az yirmibeş saatlik kurs programını başarı ile bitirmeleri gerekecek.

  Yönetmelikle, 23 Mayıs 2006'da yayımlanan Ozon Tabakasını İncelten Maddelere Dair Yönetmelik yürürlükten kaldırıldı.
   

Yükleniyor...
Benzer Konular - Ozon tabakasını incelten Forum Tarih
Ozon tabakasının zarar görmemesi için neler yapabiliriz kısaca Uzay ve Gökyüzü 6 Nisan 2014
Ozon nedir Ozon Tabakasının Görevleri Kısaca Uzay ve Gökyüzü 16 Şubat 2014
Ozon Tabakasının Delinmesinin Yarattığı Tehlikeler Nelerdir Uzay ve Gökyüzü 21 Aralık 2013
Ozon Tabakasının Kalınlığı Daha Çok Olsa Ne Olurdu Uzay ve Gökyüzü 23 Ekim 2013
Ozon Tabakasının İncelmesinin Sonuçları Nelerdir Kısaca Madde Madde Uzay ve Gökyüzü 23 Ekim 2013

Bu Sayfayı Paylaş